E enjte, 20 Janar, 2022
3.5 C
Tirana

Njeriu që do ta rishohë në televizor vdekjen e tij

Nga Stefano Nazzi “Il Post”

Është e vështirë të mos jesh retorik, kur bëhet fjalë për futbollistin danez, Kristian Eriksen, që shokoi botën kur në mesin e ndeshjes kundër Finlandës bëri 3 hapa, dhe teksa topi i përplasej mbi trup, dhe pastaj shembet përtokë me fytyrën nga bari.

Komentatori i ndeshjes lëshon menjëherë klithmën “O Zot!?”. Të njëjtën gjë mendojnë dhe thonë shumë tifozë që panë shikimin e ngrirë të futbollistit, që nuk po jepte asnjë shenjë jete. Kristian ishte në dyert e botës së përtejme, u shpreh mjeku i ekipit kombëtar daneze.

Ne ia ndjemë një moment pulsin, dhe pastaj në një pikë të caktuar rrahjet e zemrës u zhdukën. Dhe kjo është gjëja e pabesueshme në gjithë këtë histori:Eriksen do të jetë në gjendje që ta shohë veten sërish, ose ndoshta ai e ka parë tashmë veten, në portat e jetës së përtejme.

Është sa është një privilegj,po aq edhe një mallkim. Ai do të shohë sërish 3 hapat e tij të pasigurt, sytë e tij të gjallë do të shohin shikimin e tij të pajetë të atyre momenteve tragjike. Ai do të shohë masazhin që i bënë mjekët zemrës së tij, ardhjen e defibrilatorit, trupin që u lëkund pas goditjeve elektrike.

Ai do të shohë gjithashtu shokët e tij të skuadrës duke qarë, në një transmetim makabër të vdekjes së tij, që në fund nuk ndodhi. Ai do të shohë bashkëshorten e tij e tij, Sabrina, që qante e përqafuar nga shokët e skuadrës së tij kombëtare.

Askujt nuk i ndodh që të ri-shohë momentet e vdekjes së tij. Ose, në këtë rast, të gati-vdekjes.

Po si jetohet pas një ngjarje të tillë? A do t’i shohë sërish dhe sërish ato pamje Kristian Eriksen? A do t’i shohë sërish spektatorët në tribuna duke qarë. Çfarë do të mendojë vallë duke i parë ato lotë?

Dhe ashtu si në një film me një fund të pasigurt, a do të marrë ai frymë  i lehtësuar, kur sytë e tij do të ndeshen me sytë e tij sërish të lëvizshëm dhe të gjallë, por të tronditur dhe të hutuar, teksa ai po linte fushën e lojës, pasi ia mbylli dyert botës së përtejme?

Përshtatur për Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Berisha zbulon se çfarë do të ndodhë të shtunën në orën 11:00

“Foltorja” e radhës do të jetë në Rrëshen. Ish-kryeministri Sali Berisha njofton qytetarët se “Foltorja” me demokratët do të jetë në 22 janar, në...

Shpërdoruan detyrën, procedohet penalisht kryetari i KF Erzenit dhe një anëtar

Kryetari dhe anëtari i shoqatës së KF Erzenit, Marius Shahini dhe Fundim Dollaku, janë vendosur nën hetim me akuzë për “shpërdorim detyre” dhe “kompetencash”. Policia...

Tre djem dhe një vajzë në hotel, pranga të riut që qëlloi shokun me pistoletë

Më shumë se një muaj pas ngjarjes është prangosur në Tiranë autori i plagosjes me armë zjarri në një hotel në autostradën Durrës-Tiranë. 26-vjeçari...

Avokati mashtrues, merr 11 mijë paund për vizë studimi në Angli

Rreth dy muaj më parë, “Stop” transmetoi rastin e avokatit Sokol Berberi, i cili i mori 3 mijë euro një qytetari për vizë pune...

6 marsi, testi kyç i Bashës

Nga: Eduard Zaloshnja Nga komunikimi publik i Presidentit Meta, duket pothuaj plotësisht e sigurtë se zgjedhjet e pjesshme lokale në 6 bashki do të zhvillohen...