E enjte, 2 Dhjetor, 2021
7.5 C
Tirana

“Njerëzit marrin rrogat kot”, Rama: Investim 800 mln euro për sektorin e ujit

Gjatë takimit më krerët e Bashkive, teksa kryefjalë ishte pastrimi i territorit, kryeministri Rama është treguar i ashpër. Ai kërkoi nga prefektët që të mos kalojnë vendimet e Këshillave Bashkiakë dhe buxhetet, në rast se në to nuk janë parashikuar fonde të mjaftueshme për pastrimin.

Ndër të tjera, kreu i qeverisë Edi Rama tha se janë investuar 800 mln euro në rrjet, për trajtimin e sektorit të ujit. Por ky sektor është kthyer në një sektor punësimi, me njerëz që marrin rrogat kot.

“Për interesa personash që vijnë vërdallë nga një anë, janë bërë investimet më të mëdha. 800 mln euro ka investuar kjo qeveria, së bashku me donatorët. Por janë fonde të këtij populli dhe humbjet në rrjet e trajtimi i sektorit të ujit si një sektor punësimi nëpër ndërmarrje të mbingarkuara me njerëz që marrin rroga kot, dhe çdo vit që rritet borxhi Bashkive është bërë rutinë. Sot asnjë buxhet Bashkiak nuk do ta kalojë filtrin e prefektit nëse nuk kalon filtrin e Këshillit Bashkiak”, u shpreh Rama.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

1000 kurthe dhe teli me gjemba

Nga: Frrok Çupi Foltoret e këtij po duken e po zhduken ‘gëmushave’ në një marshim si iriqi. Sot ndodhet në Tropojë. 24 vjet më parë...

12 milionë gjermanë të pa vaksinuar/Spahn: Sistemi shëndetësor do mbingarkohet

Numri i njerëzve të pa vaksinuar në Gjermani është ende aq i madh, sa rrezikon të mbizotërojë sistemin shëndetësor të vendit. Ky paralajmërim ka...

Një marrëveshje globale për parandalimin dhe reagimin ndaj pandemisë

Një marrëveshje globale për parandalimin dhe reagimin ndaj pandemisë, është një hap më afër. Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), ka rënë dakord të fillojë...

Irlanda raporton rastin e parë të Omicron

Irlanda ka raportuar rastin e saj të parë të variantit të koronavirusit Omicron, thuhej në një deklaratë nga Ekipi Kombëtar i Emergjencave të Shëndetit...

Atdheu thumbon Donaldin dhe Borën

Donaldi shprehu hapur ndjenjat për Beatrix Ramosajn, duke lënë pas në këtë formë historinë me Borën. Ish-konkurrenti i “Përputhen”, Atdhe Xharavina, e ka ironizuar këtë...