E diel, 29 Nëntor, 2020
6 C
Tirana

“Njerëzit i mbyllin me kyç brenda”, si e vuri nën kontroll Kina koronavirusin

Më të lexuarat

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

Kurba e Covid mbetet e lartë në vend, 10 viktima

Situata epidemiologjike në vend, mbetet e rënduar pasi vijojnë të regjistrohen shifra të larta të të infektuarve dhe viktimave nga Covid-19. Ministria e Shëndetësisë informon...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Ish-konkurrenti i “Për’puthen” i nxjerr bojën emisionit, nxjerr prapaskenat

Një ish-konkurrent i “Për’puthen” ka publikuar fotot e dyshimta të lojtarit të këtij edicioni, Atdheut, para se të bëhej pjesë e emisionit. Siç duket...

“Një pllakë tektonike po lëviz”, sizmologu i njohur turk paralajmëron banorët

Gjatë paradites se sotme, lëkundje të forta u ndjenë në Turqi, duke i shtuar edhe më tej panikun qytetarëve se do të rikthehet situata...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Pamje të rënda nga aksidenti i yllit të Arsenalit, udhëtonte me mjetin luksoz

Pamje të tmerrshme të aksidentit të mesfushorit të Arsenalit, Joe Willock, kanë bërë xhiron e rrjetit. Ai po udhëtonte me mjetin e tij luksoz...

Kina është në panik për një rikthim të pandemisë edhe më të egër se i pari që u përhap në Wuhan. Që pas shpërthimit të pandemisë, masat janë tejet të rrepta, dhe se nuk ka përjashtim për askënd. Kontrollet janë jo vetëm në aeroporte, por dhe në stacionet hekurudhore.

Të gjithë kontaktet e të infektuarve janë vendosur në karantinë, edhe ata që nuk kanë shfaqur simptoma. Karantina është e detyrueshme në Kinë për të gjithë ata që vijnë nga jashtë. Gazetari shqiptar në Kinë, Edison Myrteza, në një lidhje ‘Skype’ në ‘Wake Up’, rrëfeu disa detaje si arriti Kina me 1 miliard e gjysmë banorë të mposhte koronavirusin.

“Të paktën gjatë ‘javës së artë’, kanë qenë mbi 642 milionë udhëtime, pra një shifër jashtëzakonisht shumë e madhe. Protokollet jo vetëm në aeroporte, por edhe në trena, apo çdo pikë hyrje dhe dalje nga Kina duket se vazhdojnë të jenë të rrepta ashtu si edhe më përpara, pavarësisht se nuk ka më raste.

Për aeroportet, askush nuk lejohet të hipë në avion pa bërë tamponin. Në momentin që kanë menduar të udhëtojnë drejt Kinës, duhet të bëjnë tamponin. Procesi është i gjatë, sepse pasi kanë kryer tamponin, ky dokument duhet çuar nëpërmjet postës zyrtare të ambasadat kineze në çdo vend të botës dhe më pas kthehet përgjigjja që duhet të jetë negative.

Më pas nisen drejt Kinës për udhëtimin. Askush nuk mund të hyjë direkt në Pekin, duket një pikë tjetër, ndoshta Shanghai apo pikë tjetër. Është e panegociueshme karantina 14 ditore kur mbërrin në Kinë.

Gjatë këtyre ditëve të karantinës kryhen 3 procese tamponi, të cilat duhet patjetër të dalin negative. Edhe pasi mbaron tamponi dhe karantina dhe nëse duan të shkojnë në Pekin duhet të bëjnë 7 ditë karantinë dhe sërish tampon. Më pas mund të lëvizin të lirë”, bëri të ditur gazetari shqiptar në Kinë.

Lexo edhe :   Kurba e Covid-19 në Kosovë mbetet e lartë, 15 viktima në 24 orë
Lexo edhe :   Prishtinë/ Nëse je pozitiv me Covid përfiton 50 euro, pensionistët 100 euro

Ai tregoi se të gjithë ata që shkelin ligjin, përballen me masa të rrepta. Të gjithë ata që nuk kryenin procesin e karantinës, policia i ka arrestuar dhe i ka futur me zor në banesë.

“Të menaxhosh 1 miliard e gjysmë banorë, është shumë e vështirë. Masat drastike kanë qenë të shumta.

Në një qytet në Kinë, vetëm për 6 persona të infektuar; 9 milionë banorë u futën në karantinë dhe kryen tamponin. Kjo ndodh në çdo qytet ose provincë ku ka raste.

Në zonat rurale banorët bllokojnë banorët që nuk janë të zonës, për të mos lejuar qarkullimin e virusit.

Kanë qenë shumë të rrepta dënimet. Për ata që nuk kryenin apo procesin e karantinës, dilnin jashtë, policia i ka arrestuar dhe i ka futur me zor në karantinë. Veç gjobës, marrje me detyrim dhe në jo pak provinca punonjësit e shëndetësisë kanë futur në banesa dhe i kanë mbyll më dryn, madje i kanë ndryshuar çelësin. Ushqimet janë çuar nga autoritetet”, theksoi ai.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund ta padisë Gjermania Asadin për përdorim armësh kimike?

Drejtësia gjermane po shqyrton mundësinë e ngritjes së një padie për sulmet me gaz helmues në Siri. Deutsche Welle dhe "Der Spiegel" biseduan me...

Rita Ora uron ditën e flamurit në gjuhën shqipe dhe me foto provokuese

Rita Ora, këngëtarja me famë botërore asnjëherë nuk harron origjinën e saj. Ajo ka uruar Ditën e Flamurit me disa foto shumë provokuese, ku shihet...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Nuk ka llogari bankare, liderja e Hong Kongut i mban paratë në shtëpi

Shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam, ka thënë në një intervistë televizive se ajo duhet të ruajë “grumbuj parash” në shtëpi, sepse nuk...

Video/ Sulmuesi shqiptar shënon në fund, i jep 1 pikë skuadrës turke

Sulmuesi, Jetmir Topalli ka shënuar gol në minutën e 95’ në sfidën e Superligës turke, të zhvilluar midis Gazientep dhe Jeni Malatjaspor. 22-vjeçari nga Kosova...