E premte, 28 Janar, 2022
9.5 C
Tirana

Një vit pandemik, por me shpresë në horizont

2021 nuk duhej të përfundonte kështu. Ky vit shtoi shpresat se vaksinat e reja, efektive për Covid-19 – falas dhe të disponueshme për të gjithë – do ta çlironin vendin nga urgjenca më e keqe e shëndetit publik në 100 vjet, në të cilën 350.000 amerikanë kishin vdekur tashmë. Spitalet janë tejmbushur me pacientë me Covid-19, rrjeti i transportit po bie dhe një variant i ri i koronavirusit – Omicron – po infekton edhe qytetarët më të kujdesshëm.

Më shumë se 820.000 kanë vdekur tani vetëm në Shtetet e Bashkuara nga Covid-19. Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve parashikojnë 44.000 vdekje në katër javët e ardhshme.

“Unë mendoj se tani jemi në krizën e shëndetit publik të jetës sonë,” i tha CNN të enjten Dr. Jonathan Reiner, profesor i mjekësisë dhe kirurgjisë në Universitetin George Washington.

Ai foli ndërsa shtrimet në spital po rriten me shpejtësi, në të gjithë vendin – duke përfshirë në Nju Jork, Miçigan, Kolorado dhe Maryland – dhe varianti Delta i koronavirusit ngjitet dhe shkakton pika të nxehta vicioze diku tjetër.

Një ekspert tjetër, Michael Osterholm, paralajmëroi se potencialisht 10% deri në 20% e fuqisë punëtore në SHBA mund të infektohen në çdo kohë, një shifër që mund të shkaktojë kaos në kujdesin shëndetësor, sektorët e ushqimit, shitjes me pakicë dhe udhëtimit. Për të mos përmendur kur shkollat ​​do të kthehen pas pushimeve javën e ardhshme.

“Do të jetë një çështje javësh përpara se të kemi një stuhi të tërë virale në të gjithë këtë vend”, tha Osterholm, drejtor i Qendrës për Kërkimin dhe Politikën e Sëmundjeve Infektive në Universitetin e Minesotës.

Një fazë e re e krizës

Realiteti i frikshëm i muajit të ardhshëm sugjeron pak arsye për ndonjë humor kombëtar festimi apo fillime të reja këtë natë të Vitit të Ri. Megjithatë, kjo fazë e fundit e pandemisë, një makth global që po shkon në vitin e tretë, ka qenë më çorientuese deri më tani. Por, në mënyrë paradoksale, rritja e infeksionit të kudondodhur nga Omicron mund të përmbajë brenda saj farat e shpresës.

Lexo edhe :   Sputnik V më efektive se Pfizer ndaj Omicron, ja gjetjet e shkencëtarëve

Ndërsa po infekton shumë më tepër njerëz sesa shtamet e mëparshme të virusit dhe kështu proporcionalisht do të dërgojë më shumë në spital – një krizë që mund të shtrëngojë sistemin mjekësor – Omicron duket se shkakton sëmundje më pak serioze dhe të zgjatur, sipas një numri në rritje të provave shkencore. Për shumë amerikanë që janë plotësisht të vaksinuar dhe të përforcuar, ai nuk është aq kërcënues sa valët e mëparshme të virusit – dhe madje mund të shfaqet si ftohje ose të mos shkaktojë simptoma.

Lexo edhe :   Sputnik V më efektive se Pfizer ndaj Omicron, ja gjetjet e shkencëtarëve

Fëmijët midis moshës 12 dhe 15 vjeç mund të marrin dritën jeshile për të marrë së shpejti vaksinat e tyre përforcuese.

Ka gjithashtu arsye për të besuar se rritja e transmetueshmërisë së Omicron mund të nënkuptojë se vala e tij mund të zbehet aq shpejt sa ndërtoi. “Sigurisht që arriti kulmin mjaft shpejt në Afrikën e Jugut. Ai u ngjit pothuajse vertikalisht dhe u kthye shumë shpejt,” tha specialisti kryesor i qeverisë për sëmundjet infektive, Dr. Anthony Fauci, në CNBC të enjten.

“Unë do të imagjinoja, duke pasur parasysh madhësinë e vendit tonë dhe diversitetin e vaksinimit kundrejt jo vaksinimit, se ka të ngjarë të jetë më shumë se disa javë, ndoshta deri në fund të janarit, do të mendoja”, tha ai.

Vetitë infektive të shtuara të variantit po ndryshojnë gjithashtu mënyrën se si kombi po lufton pandeminë – dhe mund të hapë rrugën për një përgjigje më të qëndrueshme në të cilën njerëzit mësojnë të jetojnë së bashku me virusin. Për shembull, CDC këtë javë reduktoi kohën e izolimit nga 10 ditë në 5 ditë për njerëzit me një test pozitiv Covid-19 që nuk kanë simptoma.

Burimi i lajmit: CNN. Pershtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Fakte të panjohura mbi shkencëtarët më të famshëm të të gjitha kohërave

Ju ndoshta mund t’i njihni emrat e këtyre figurave historike të shkencës, si dhe zbulimet e tyre më të famshme. Por ndoshta mund të...

Pas acarit, rikthehen reshjet e shiut. Si do të jetë moti për këtë fundjavë

Reshjet e shiut pritet të jenë prezente që në orët e para të 24-orëshit të ditës së shtunë, në pjesën më të madhe të...

Shp*rthimi në banesën e Dukës, 34-vjeçari i arrestuar me shenja dj*gie në dorë

34-vjeçari i arrestuar për vendosjen e tritolit në banesën e kreut të Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, rezulton me shenja djegie në dorë....

Pa të dashurën me shokun e tij, detaje nga sherri me th*ka në Berat

Detaje të reja janë hedhur në dritë sa i takon sherrit me thika në Berat, ku dy persona përfunduan me plagë të shumta në...

Faza e fundit e konfliktit dhe fati i “Foltores”

Nga: Ergys Mërtiri Pas muajsh tensione që degjeneruan deri në konfrontim fizik, përplasja Basha-Berisha po fillon të zbehet, ndërsa revolucioni i organizuar nga foltorja shkon...