E hënë, 1 Mars, 2021
17 C
Tirana

“Një shitëse drejton qeverinë”/Ministri estonez ofendon kryeministren finlandeze

Ministri i Brendshëm i Estonisë, Mart Helme ka tallur kryeministren e re të Finlandës, Sana Marin.

Ai e ka cilësuar atë si një “shitëse” duke vënë në pikëpyetje aftësinë e saj për të qenë në krye të këtij posti. Ministri ka kritikuar edhe përbërjen e qeverisë së saj e cila përbëhet nga 4 femra poshtë nën moshën 35-vjeçare.

“Tani ne shohim se si një shitëse është bërë kryeministre dhe se si disa aktivistë të tjerë të rrugës dhe persona jo të arsimuar janë bërë pjesë e kabinetit qeveritar”, është shprehur ai.

Ndërkohë menjëherë ka ardhur edhe reagimi i presidentes së Estonisë, Kersti Kaljulaid, e cila i ka kërkuar homologes së saj finlandeze t’i shprehë faljen e saj kryeministres dhe kabinetit të saj.

Kryeministrja 34-vjeçare ka folur më herët mbi jetën e saj të vështirë, se si ka punuar si një kasiere përpara se të studionte në universitet dhe më pas t’i hynte karrierës si politikane.

Jam jashtëzakonisht krenare për Finlandën. Në këtë shtet një fëmijë i një familjeje të varfër mund të edukohet dhe të arrijë synimet e tij në jetë. Një kasiere mund të bëhet edhe kryeministre”, ka shkruar ajo para disa kohësh në Twitter.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Koronavirusi: Regjistrohen 986 raste të reja dhe 19 viktima

Kurba e koronavirusit në Shqipëri vijon të mbetet e lartë, pasi në 24 orët e fundit janë regjistruar 986 raste të reja. Ndërkohë, 19 persona...

Video/ Shkëputet masa gjigande e akullit në Antarktidë

Një ajsberg i madh që i afrohet madhësisë së Londrës së Madhe është shkëputur nga Antarktida, afër stacionit kërkimor Halley të Britanisë. Instrumentet sipërfaqësore në...

SHBA/ Gjykata gjobit me 65 milion dollarë rrjetin social Facebook, ja arsyeja

Një gjykatës federal ka aprovuar një gjobë prej 650 milion $ të një procesi gjyqësor mbi privatësinë kundër Facebook për pretendimin e përdorimit të...

Basha pyet qytetarët: Nuk jeni të kënaqur me drejtuesit? Ndërrojini (Video)

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka publikuar një video në rrjetin social, Facebook, ku i këshillon qytetarët që t'i ndërrojnë drejtuesit e tyre...

Ndryshimi i klimës, po bën që sezonet e alergjive të nisin më herët

Kokrrat e polenit nga bimët që lulëzojnë, fluturojnë zakonisht edhe qindra kilometra përmes erë. Tani duket se kriza e klimës e ka përshpejtuar udhëtimin...