E martë, 27 Tetor, 2020
22 C
Tirana

Një Parlament Europian, thellësisht i ndarë

Më të lexuarat

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Humb betejën me virusin specialistja e Shëndetit Publik në Tiranë

Pandemia çdo ditë e më shumë po shkakton humbje jete, dhe një numër të lartë të infektuarish. Humbje jete ka patur po kështu edhe nga...

Video/ Çmendet futbollisti, godet me lëvizje kung-fu lojtarin kundërshtar

Ndeshja e Ligës së Parë mes Montpelje dhe Reims përfundoi me rezultatin e thellë 0-4 për miqtë. Rezultati mbeti në hije për shkak të asaj...

“Nuk debatoj me burra me zë të hollë”/Shpërthen Murrizi: Rruaj vetullat Vehap

Një situatë tallëse dhe aspak serioze është krijuar mbrëmjen e djeshme në “Open”. Shpeshherë situata ka dalë jashtë kontrollit, nga gjuha aspak etike e...

Këto janë 4 simptomat e Covid-19, që mund t’ju çojnë në spital

Ndërsa mund të mos ketë nga ato që quhen “simptoma të një Covid-i të mirë”, disa janë padyshim më të këqija se të tjerat....

Manastirliu i përgjigjet akuzave të PD, ja kur do të hapet spitali Covid 3

Ditën e sotme ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka zhvilluar një takim me stafin mjekësor në Spitalin Infektiv. Ministrja është shprehur se situata në të...

Përplasja me Macron, Erdogan thirrje turqve: Mos blini mallra franceze

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan u ka bërë thirrje turqve që të mos blejnë mallrat franceze. Gjatë një fjalimi në televizion, ai u bëri thirrje...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Fotoja bëhet virale/ Melania Trump përdor sozi

Shpesh është folur që Zonja e Parë e SHBA ka një sozi, e cila e shoqëron presidentin hera-herës. Përkundrejt këtyre zërave, Trump e ka...

Kudo me truprojë, si ndryshoi jeta e Luanës pas përndjekjes (FOTO)

Pas denoncimit që bëri ndaj një të riu për përndjekje, moderatorja Luana Vjollca shfaqet kudo me truprojë. “Në çdo hap me mua. Faleminderit për sigurinë...

“Gulf News”

Kur 756 deputetë të rinj të Parlamentit Europian, të mblidhen në Strasburg në fillim të muajit korrik, ata do të ulen në një sallë më të ndarë se kurrë më parë. Gjatë ditëve të fundit, secili nga 28 vendet anëtare të Bashkimit Evropian ka votuar për të zgjedhur deputetët e tyre përkatës – përfaqësues të cilët do të përcaktojnë formën e projektit të madh politik, ekonomik dhe social të kontinentit.

Është e qartë se në thuajse çdo komb, diskursi politik, është i ndarë si kurrë më parë – kombet janë të ndarë mbi atë se çfarë duhet të jetë projekti evropian, mbi rolin që duhet të ketë lëvizja e lirë e njerëzve, dhe nëse ka ardhur vërtetë koha për t’i dhënë fund vetë BE-së.

Projekti pan-evropian

Ndërsa numërimi i votave, i dha sërish shumicën forcave të moderuara, është e qartë se partitë e ndryshme në të djathtën e spektrit politik europian, kanë regjistruar përfitime të konsiderueshme, duke sjellë një zë kontestues të fortë në dhomën parlamentare në Strasburg. E tillë është natyra e demokracisë. Ajo lejon të dëgjohen zëra të ndryshëm, dhe fakti që 400 milionë ose më shumë votues në gjithë BE-në, kanë qenë të lirë të zgjedhin ata që ofrojnë pikëpamje të kundërta mbi të ardhmen, flet mirë për vetë natyrën e projektit pan-evropian.

Javën e ardhshme, një muaj para se të mblidhet parlamenti i ri i ndarë, kombet e Evropës Perëndimore, së bashku me Shtetet e Bashkuara dhe luftëtarë të tjerë dhe aleatë të Luftës së Dytë Botërore, do të mblidhen në Normandi për të përkujtuar 75 vjetorin e zbarkimit të D-Day në vitin1944.

Ai pushtim, shënoi fillimin e fundit për Gjermaninë naziste dhe aleatët e saj të Boshtit – regjimet fashiste që lejuan lulëzimin e urrejtjes, dhe shtypjen e të drejtave më themelore të njeriut. Sakrifica e miliona njerëzve, që e kundërshtuan një urrejtje të tillë, duhet të mos harrohet.

Po kështu, edhe fitorja e atyre që besuan tek liria, barazia, liria për të qenë të ndryshëm, për të besuar tek idealet dhe besimet e tjera, dhe liria për të folur pa frikën e vrasjes apo burgimit.

Vlerat themelore të Bashkimit Evropian

Këto janë vlera, që janë thelbësore për vetë thelbin e BE-së. Gjatë javëve të fundit të fushatës, këto janë vlera që u lanë në hije nga ata që ngrenë zëri nën kupë të qiellit, nxisin urrejtjen populiste, dhe që e shohin Europën nëpërmjet lenteve miopike. Kjo është realisht një ditë e trishtuar – por edhe një nënprodukt i diskutimit të hapur politik dhe të fjalës së lirë.

Kur të takohen eurodeputetët, ata duhet të reflektojnë mbi atë që e bëri të mundur BE si një projekt. Udhëheqësit e Evropës së pas Luftës së Dytë Botërore, i patën parë dy herë brenda dy dekadave baballarët dhe vëllezërit e tyre, të vishnin uniforma dhe të mbanin armë në duar, për të vrarë dhe shkatërruar. Asokohe pati një përbetim, se kjo nuk do të ndodhte më. Dhe kjo një është trashëgimi, që duhet respektuar nga të gjithë deputetët e rinj./ Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Situata e rënduar nga Covid-19, Republika Çeke vendos karantinën

Republika e Çekisë vendosi orë policore nga 21:00 deri në 05:00 si masë për të parandaluar përhapjen e koronavirusit. Kjo masë do të jetë në...

Kërcënoi arbitrin, drejtori sportiv i Juventusit gjobitet me 150 mijë euro

Juventus nuk po kalon një moment të mirë në kampionat. Megjithatë një rast i paprecedentë ka ndodhur në ndeshjen e fundit që bardhezinjtë zhvilluan ndaj...

Covid-19/ ‘Boom’ rastesh të reja në Itali

Italia nuk njeh rënie të numrit të të infektuarve nga Covid-19. Vetëm në 24 orët e fundit janë shënuar plot 21,994 raste të reja me...

Të enjten, takimi i radhës mes Kosovës dhe Serbisë në nivel ekspertësh

Pas më shumë se një muaji, të enjten më 29 tetor në Bruksel pritet të zhvillohet takimi i delegacioneve të Kosovës dhe Serbisë në...

Video/ Alarm për bombë në Paris, evakuohet zona pranë Harkut të Triumfit

Një pako e dyshimtë ka bërë që policia të evakuojë zonën përreth Place de l’Etoile dhe Champs-Elysées në Paris. Policia ka vendosur një perimetër sigurie,...