E premte, 10 Korrik, 2020
24 C
Tirana

Një pakt uniteti përballë armikut të përbashkët

Më të lexuarat

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

“Unë kryeministër e ai president”, Rama thumbon Bashën

Përgjigjet e kundërpërgjigjet ndërmjet Ramës dhe Bashës nuk kanë fund. Pasi kryedemokrati zbuloi prapaskenat, lidhur me ofertën që i kishte ardhur nga ndërmjetësues të...

“Çdo veprim i njëanshëm do të përbënte prishje të marrëveshjes”, PD i përgjigjet Ramës

Partia Demokratike i ka kthyer përgjigje ftesës së kryeministrit Rama, i cili u shpreh i gatshëm për të arritur konsensus me opozitën jashtë parlamentare....

“U rrah nga shokët e skuadrës”, reagon lojtari rumun i Partizanit

Qendërmbrojtësi rumun i Partizanit, Deian Boldor, ka reaguar pas lajmeve që qarkulluan sot në media se ai ka pësuar nga shokët e tij të...

Ngjela: Me lista të hapura, Sokol Olldashi e rrëzon sërish Bashën nga PD

Avokati i njohur, Spartak Ngjela, shprehet se korrupsionit të lartë shtetëror po i vijnë tre kërcënime: reforma në drejtësi, reforma antikorrupsion dhe reforma e...

Pandemia/ Italia mbyll kufijtë me 13 vende

Ministri italian i Shëndetësisë, Roberto Speranza, ka publikuar listën e 13 vendeve me të cilat Italia do të mbyllë kufijtë. Në listën e publikuar nga...

Ishte shpallur i humbur, kryebashkiaku gjendet i pajetë në një mal

Kryebashkiaku i kryeqytetit të Koresë së Jugut, Park Won-soon, është gjetur sot i pajetë nga policia pak orë pasi u shpall i humbur. Ishte vajza...

Shqipëria do të mbyllet sërish? Rama flet për gjendjen kritike në vend

Rama foli sot në konferencën për mediat, në lidhje me situatën e rënduar nga koronavirusi. Pyetja që bëjnë më shpesh qytetarët lidhet me faktin...

Ndihen lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Paraditen e sotme janë ndjerë lëkundje tërmeti në Ersekë. Tërmeti ishte me magnitudë 3.2 të shkallës rihter. Epiqendra e këtij tërmeti ka qenë rreth 18...

Xhemi Shehu largohet nga “Top Channel”

Moderatorja simpatike e ekranit, Xhemi Shehu, është larguar nga "Top Channel". Pak kohë më parë u përfol për një largim të mundshëm të trupës...

Nga: Preç Zogaj

Gjuha dhe komunikimi politik po manifestojnë çdo ditë simtomat e luftës së vjetër, për të mos thënë janë në orën e mbetur të politikës së llogoreve. Si të mos ketë mbërritur tashmë armiku i padukshëm planetar me emrin COVID 19 që mund të na shkatërrojë. “Partitura” duhet të ndryshojë, të gjithë duhet t’i ulin armët e vjetra. Qeveria dhe opozita.

Kryeministri Rama paraqiti një plan ekonomik me shtatë pika. Nuk mund të di impaktin që do të ketë ky plan në kurimin e morisë së gropave dhe gropëzave që po hap kriza e koronavirusit në buxhetet e familjeve, në xhepat e atyre që nuk shkojnë dot në punë, në bilancet e sipërmarrjes së vogël, të mesme e të madhe, në çdo celulë të shoqërisë. Plani me shtatë pika është një hap. Hapi i parë, që me siguri do të pasohet me hapa të tjerë. Veç po të ndodhë mrekullia që koronavirusi ta lerë me kaq.

Qeveria e ka për detyrë të jetë shumë e matur në këtë periudhë të shënuar nga paparashikueshmëria. Nga ky këndvështrim, edhe pse të pamjaftueshme, duhen përshendetur ndërhyrjet, masat dhe pagesat që po merr përsipër. Nuk është e mençur të lëshohet dora kur nuk e dimë ku e ka fundin kjo gjemë botërore.

Por në këndvështrimin e dikujt që nuk është ekonomist si puna ime, planit të qeverisë apo më saktë fjalës shoqëruese me të cilën e njoftoi kryeministri Rama i mungonte qartazi një gjë e vyer në këtë kohë: një falenderim për PD dhe opozitën që i ka kërkuar qysh në fillim qeverisë një plan ekonomik duke paraqitur propozimet e saj.

Jo se zotit Basha apo zonjës Kryemadhi u nevojitet si individë një falenderim nga zoti Rama, por kjo do t’i duhej frymës, atmosferës së kohës. Do të ishte një mesazh për kohezionin që na duhet. Do të ishte mirësjellje në fund të fundit. Ështe qartë se çdo opozitë është gjithmonë para qeverisë në artikulimin e masave për të përballuar fatkeqësitë natyrore dhe pandemitë.

Sepse opozita ka vetëm fjalën, kurse qeveria ka barrën e llogarive dhe zbatimit të masave. Sikush në punën e vet. Duhet të themi se në këtë pikë Partia Demokratike dhe kreu saj, Lulzim Basha, kanë qenë në një hap kohor me qeveritë e vendeve të BE-së dhe Perëndimit, të cilat lançuan njëherësh me masat kundër pandemisë edhe paketat e ndërhyrjes në ekonomi, duke u nisur nga parimi i shëndoshë se një kërcenim nuk mund të mundet duke lënë të ndodhë një katastrofë.

Lexo edhe :   Rama flet për fitoren, zbulohet lëvizja urgjente e Bashës
Lexo edhe :   "Unë kryeministër e ai president", Rama thumbon Bashën

Mjerisht, në vend të fjalëve të xhentilesës për planin e opozitës, që nuk do të thotë doemos pranim i këtij plani (por ka veç të mira dhe asnjë të keqe të merren gjërat e mira që propozon opozita, siç edhe janë marrë pas tërmetit dhe kësaj radhe gjithashtu), kryeministri dhe gjithë rrethi i tij kanë vazhduar të ofrojnë kafërdisjen me dhjamin e mbaruar të një lapsusi të Bashës këtu e dy tre vjet me parë. Vetëm të vdekurit nuk bëjnë lapsuse dhe përmendja pambarim e tyre si mjet politik është tregues nervozimi dhe paaftësia për të konfrontuar me argumente propozimet e kundërshtarit. Në rrafshin njerëzor është me keq se kaq. Boll me “shtatë herë shtatë” se është turp!

Nga ana tjetër, duke mos hequr dorë nga propozimet e saj për gjendjen, opozita nuk ka përse përdor një gjuhë distante me nota arrogante të tipit “ ja ku e ke, merre dhe zbatoje”, që le përshtypjen sikur opozita është për t’i vënë detyra qeverisë. Jo, nuk është kështu, opozita e kontrollon qeverinë, e konkuron me alternativat e saj, por nuk është për t’i venë detyra. Ky është një keqkuptim dhe një denatyrim shqiptar.

Koronavirusi ka treguar majën e ajsbergut deri tani dhe duket qartë se do të godasë akoma më fort ekonominë, mënyrën e të jeturit, ndoshta jetën e disa prej të njohurve dhe të dashurve tanë. Ajo që po kërkon opozita sot për të ndërprerë financimin e disa koncensioneve apo tenderave (opozita këtu duhet të jetë konkrete për cilët koncensione dhe tendera e ka fjalën), qeveria mund te jetë e detyruar ta bëjë në të ardhmen, nëse situata evoluon negativisht. Sepse jeta është e para.

Si rregull lufta kundër armikut të përbashkët i konservon, i ngrin ose i fshin fare armiqësitë dhe pengjet politike të mëparshme. A është pandemia e koronavirusit rasti? Unë mendoj se po. Shpërthimi në mbarë botën thotë “po”. Nëse duket shumë të flitet për fshirje, nuk është shumë të flitet për ngrirje të pengjeve politike që të gjithë i njohim. Është i nevojshëm një pakt i unitetit, pikat e të cilit mund t’i propozojë opozita. Është tamam në tagrin e saj ta bëjë këtë. Kjo kërkon zotërimin e një diapazoni të gjerë të sjelljes politike, që aktorët institucionalë me personalitet të opozitës kanë dëshmuar se e kanë kur është dashur. /Gazeta Liberale

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mbyllet me barazim derbi Partizani-Tirana

Derbi i sotëm Partizani-Tirana u mbyll me rezultatin 1-1. Kjo ndeshje nuk dhuroi shumë cilësi në fushën e lojës dhe ishte mjaft e pazakontë, pasi...

Shtimi i rasteve të reja/ Bino sugjeron mbylljen e fundjavave

Shefja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive në ISHP, Silva Bino, ka folur rreth rritjes së numrit të viktimave dhe të prekurve nga koronavirusi. Në një...

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Nga e hëna mbyllet sërish transporti urban

Kryetar i Shoqatës Kombëtare të Transportit Qytetas, Rixhin Qosja thotë se shërbimi i transportit urban do të ndërpritet sërish ditën e hënë. Në një prononcim...

Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Në Greqi kanë janë regjistruar protesta të dhunshme, kundër ligjit që kufizon të drejtën për të protestuar që u miratua së fundmi në Parlament. Ky...