E shtunë, 21 Nëntor, 2020
13 C
Tirana

Një leksion i hidhur nga PD, që vlen dhe për të tjerët

Më të lexuarat

KUJDES/ Pamje të rënda: Morgu përtej kapacitetit, trupat lihen përtokë

KUJDES! PAMJE TË RËNDA! Syri.net ka publikuar foto ekskluzive të siguruara nga brenda Morgu i Tiranës, ku trupat e viktimave nga Covid-19 janë vendosur në...

Ky është qyteti që nuk do e shohë dritën e diellit për 2 muaj

Një qytet në Alaska, i ka thënë ''lamtumirë'' dritës së diellit për dy muajt e ardhshëm. Dielli u ngrit dhe perëndoi në Utqiagvik, Alaska, i...

Vdekja e Sokol Olldashit/Dyshimet që mbeten edhe 7 vite më pas

Sokol Olldashi, një nga ministrat kryesorë të Partisë Demokratike, vdiq mbrëmjen e 20 nëntorit 2013 në një aksident rrugor në aksin Tiranë-Elbasan. Prokuroria e Tiranës...

Basha publikon dokumentin: Në morg, 923 të vdekur nga Covid por u raportuan 509

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka thënë se vdekjet e shkaktuara nga Covid-19 në Shqipëri nuk janë raportuar me vërtetësi. Basha tha se në...

Drejt kaosit: Mbi 800 raste të reja me Covid, 15 viktima

Shqipëria regjistron një tjetër rekord sa i takon të rasteve të reja me Covid-19 në 24 orët e fundit. Ministria e Shëndetësisë informon se 836...

Avokatit të Trump-it i del boja e flokëve gjatë fjalimit (FOTO)

Dje presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden sulmoi Donald Trump, për mos pranimin e humbjes së zgjedhjeve të 3 nëntorit, dhe për bllokimin e...

Një tjetër lajm i hidhur/ Aktori i njohur shqiptar humb betejën me virusin

Koronavirusi nuk kursen askënd! Një tjetër humbje e madhe për artin shqiptar, pasi nuk e ka fituar dot betejën me koronavirusin aktori fierak Fatmir...

Shqiptarit i zënë pritë në Spanjë, ekzekutohet me 6 plumba (Emri)

Një shtetas shqiptar ka mbetur i vrarë pasi ra pre e një atentati. Shqiptari i njohur si Trisas mbeti i vdekur pasi ndaj tij u...

‘Janë fshehur gjysma e viktimave nga COVID-i’, paralajmërimi i Ramës për nesër

Kryeministri Rama ka reaguar sot në lidhje me akuzat e parashtruara një ditë më parë nga kryedemokrati Basha, se janë fshehur gjysma e viktimave...

7 vjet nga humbja e Sokol Olldashit, ja çfarë bën Astrit Patozi (VIDEO)

Ish-numri dy i Partisë Demokratike, tashmë kryetari i partisë Bindja Demokratike, Astrit Patozi, ka rikujtuar kolegun e mikun e tij të ndjerë Sokol Olldashi....

Nga: Mero Baze

Partia Demokratike ka reaguar si një parti normale gjatë një procesi testimi, i cili u pengua të kthehet në votim, për shkak të ndërhyrjeve nga lart. Por vlen dhe si testim.

Nuk ka rëndësi nëse shumë nga figurat e njohura të PD nuk u skualifikuan për shkak të manovrave të rritjes fiktive të numurit të votuesve në fund të procesit. Ky test lexohet njësoj, edhe pa pasur viktima.

Ajo që bie në sy në këtë test është se figurat kryesore të Partisë Demokratike të promovuara nga Lulzim Basha, janë kontestuar rëndë nga baza e partisë. Vetë anëtarsia e PD është shumë më normale se lidershipi i saj dhe nuk e pranon aktrimin dhe opozitarizmin sipërfaqësor si vlerë.

Të gjitha promovimet aktoreske të Lulzim Bashës, ata që duan të bëjnë si agresivë, që duan të hiqen si të fortë, e të tjerë që duan të futen në garë se kush është papagalli më i mirë, janë ndëshkuar.

Gjithë prurjet e Bashës në Tiranë nga Oriola Pampuri, Tabaku, Zhupa, Duma etj, janë kampione të votave negative. Thjesht ata nuk kanë ngjitur tek njerëzit dhe askush nuk mund t’ua imponojë atyre si vlerë politike.

Eshtë tjetër gjë përse Basha i mban në garë dhe vazhdon t’i shikojë si produkte të tij, por testimi që bëri, ishte një shuplakë së pari për të.

Njësoj janë kontestuar dhe figurat vulgare të mbetura nga koha e Berishës, Xhelal Mziu, Gent Strazimiri, Flamur Noka etj. Këta janë ndëshkuar si fosile, dhe si figura vulgare, që nuk i duhen më askujt.

Përgjegjësi e Bashës është se beson që vlejnë, meqë i ka përdorur Berisha. Në fakt ata vlejnë për t’i përdorur, por nuk vlejnë për të qenë përfaqësues.

Ajo që është e qartë në këtë testim, është se Partia Demokratike ka reaguar negativisht ndaj atyre që njeh dhe nuk ka pranuar ata që nuk pranon opinioni publik.

Për herë të parë Basha dhe të tjerë, duhet të kuptojnë, se opinioni publik ka rëndësi përtej të qenit papagall, apo besnik idiot dhe akoma më keq dëshirës për t’u përdorur si kamikaz politik. Kur këto produkte i nxjerr në treg, askush nuk t’i blen.

Lexo edhe :   Braçe zbardh pasurinë 'e çmendur' të Lulzim Bashës
Lexo edhe :   Akuzat e Bashës/ Ministria e Shëndetësisë del në deklaratë urgjente

Për të kuptuar sa rëndësi ka opinoni publik edhe për demokratët e thjeshtë, merrni shembullin e Kleves Balliut, i cili është e vetmja viktimë e pashpëtueshme e këtij votimi, që përfundoi në testim. Ai mori dy të tretat e votave kundër, edhe pse nga pikpamja politike sipas shkollës së Bashës është politikisht korrekt, madje shembullor.

Ka bërë çdo gjë që i ka kërkuar Basha. Ka bllokuar një vit “Unazën” dhe i ka nxirë jetën kryeqyetit, ka thënë në ekran çdo budallëk që i ka thënë babai në telefon, dhe është i gatshëm të thotë çdo budallallëk që mund ti përpara.

Deri dhe libër për marëëzitë e veta ka marrë përsipër. Sipas modelit të Bashës ky është politikani shembullor, por në fakt sipas demokratëve ky është më i urryeri.

Pra për herë të parë një parti po merr leksion, se politikanët nuk duhen përgatitur si papagaj për lukuninë e vet, por si njerëz që i pranon opinioni publik. Minimumi si njerëz që i pranon mëhalla.

Lulzim Bashës ja ka heq mëhalla çdo njeri që mëhalla e njeh. Pra thjesht ja ka refuzuar çdo produkt të tij.

Kanë shpëtuar vetëm ata që nuk njihen. Por kë kanë njohur i kanë vënë kryq.

Dhe ky është një mesazh i hidhur që duhet lexuar me përgjegjësi jo vetëm nga Basha, por edhe nga Rama dhe LSI, për të kuptuar se jo çdo budalla që lexon letrën që i jep para, bëhet i dashur për qytetarët.

Në shumicën e rasteve, siç tregon testimi  PD, bëhet i bezdisshëm deri dhe i urryer për njerëzit. Ata më shumë se kushdo tjetër e kuptojnë nëse t’i u ke çuar një përfaqësues apo një manekin. Pasi ata minimumi duan njerëz normalë në krye të politikës. Nuk i gënjen dot me njerëz që kuptohet lehtë që nuk mendojnë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kryetari i LSI-së ‘tradhton’ Kryemadhin, jep dorëheqjen nga partia

Kryetari i LSI-së në Laprakë, Gentian Arapi, njofton me anë të rrjeteve sociale se ka dhënë dorëheqjen nga partia e Monika Kryemadhit. Ai rrëfen se...

Shkencëtarët sfidojnë natyrën, prodhojnë diamante në temperaturën e mjedisit

Një ekip ndërkombëtar shkencëtarësh, ka sfiduar natyrën duke prodhuar diamantë brenda disa minutash në një laborator në temperaturën e dhomës, një proces që normalisht...

Vuçiç kërkon leje për të vizituar Kosovën, Ministria e Jashtme nuk e lejon

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka dërguar një kërkesë në institucionet qeverisëse së Kosovës, për të kryer një vizitë së bashku me kreun e...

Prej ditësh në Infektiv, Covid-19 i merr jetën ish-futbollistit të njohur

Ish-futbollisti i njohur lezhjan Nikolin Lorenci, ka ndërruar jetë si pasojë e Covid-19. Ai ka qenë prej disa ditësh i shtruar në Spitalin Infektiv...

Xhelozi në “Përputhen”, Ana braktis studion pasi i jep një shuplakë Fatjonit

Puntatën e djeshme në “Përputhen”, janë shkaktuar debate të forta, e po kështu nuk kanë munguar as skenat e zhelozisë. Dje është shkaktuar një...