E shtunë, 11 Korrik, 2020
28 C
Tirana

Video/Një gënjeshtër tërhoqi SHBA në Luftën e Gjirit, kundër Irakut të Sadam Huseinit

Më të lexuarat

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

Humb jetën nga koronavirusi babai i gazetarit të njohur

Gazetari i njohur, Berat Buzhala njofton se babai i tij ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Përmes një postimi në Facebook, gazetari tregon se babai i...

“Unë kryeministër e ai president”, Rama thumbon Bashën

Përgjigjet e kundërpërgjigjet ndërmjet Ramës dhe Bashës nuk kanë fund. Pasi kryedemokrati zbuloi prapaskenat, lidhur me ofertën që i kishte ardhur nga ndërmjetësues të...

“U rrah nga shokët e skuadrës”, reagon lojtari rumun i Partizanit

Qendërmbrojtësi rumun i Partizanit, Deian Boldor, ka reaguar pas lajmeve që qarkulluan sot në media se ai ka pësuar nga shokët e tij të...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

U fotografua në rrugë, reagon deputetja e infektuar

Deputetja e PDK në Kuvendin e Kosovës Eliza Hoxha e cila është infektuar nga COVID-19, së fundmi u fotografua në rrugë. Reagimet qenë të shumta,...

Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Në Greqi kanë janë regjistruar protesta të dhunshme, kundër ligjit që kufizon të drejtën për të protestuar që u miratua së fundmi në Parlament. Ky...

“Bleu shtëpi 232 mijë euro”/ Majko: Ndryshova banesë për shkak të kërcënimeve

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, ka pohuar edhe një herë se ai ka marrë kërcënime nga Irani rreth dy vite më parë. Majko ka reaguar...

Një luftë ka gjithnjë nevojë për arsye të forta, por edhe për mbështetje nga opinioni publik. Në gushtin e vitit 1990, Iraku sulmoi dhe pushtoi vendin e vogël fqinj, Kuvajtin. Komuniteti ndërkombëtar e denoncoi agresionin e Sadam Huseinit, por po hezitonte të ndërhynte. Emigrantët kuvajtjanë në SHBA, paguan një kompani të marrëdhënieve me publikun, për të lobuar në mbështetje të një ndërhyrjeje ushtarake.

Pas disa konsultimeve “Hill & Knowlton”, vendosi të trajnojë vajzën 15-vjeçare të ambasadorit të Kuvajtit në Uashington. Ajo duhej të pretendonte se ishte infermierja Nayirah, dhe të dëshmonte se ushtarët irakianë kishin mësyrë nëpër maternitete, duke marrë inkubatorët, dhe lënë qëllimisht të vdesin foshnjet e lindura para kohe.

Dëshmia e saj para Kongresit Amerikan, tronditi të pranishmit, dhe shënoi një pikë kthese në fatin e atij konflikti. Kongresi dhe më pas Senati, e autorizuan presidentin Xhorxh Bush të përfshihej në Luftën e Parë të Gjirit Persik, që u mbyll me çlirimin e Kuvajtit dhe distafën e rëndë së Irakut. Për shërbimet e tij “Hill & Knowlton”, mori rreth 12 milionë dollarë. Ndërkohë pas investigimeve të gjata, mediat kryesore në SHBA por edhe agjencitë e njohura humanitare,  e cilësuan këtë dëshmi si një mashtrim të pastër.

Lexo edhe :   SHBA, Gjykata e Lartë vendos për taksat e presidentit
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kapshticë/ Policia greke nuk lejon asnjë makinë me targa shqiptare të kalojë kufirin

Të gjithë shqiptarët që duan të udhëtojnë drejt Greqisë këtë fundjavë nuk do të lejohen. Sipas Abc News, pala greke në Kapshticë ka njoftuar se...

Pak ditë më parë festoi me 18 mijë tifozë, ekipi serb “mbërthehet” nga koronavirusi

Gjashtë lojtarë të ekipit serb të futbollit, Crvena Zvezda të Beogradit janë konfirmuar pozitiv me koronavirus. Lajmin e ka bërë të ditur vetë klubi, i...

A do të mbyllen të hënën? Merret vendimi përfundimtar për transportin urban

Transporti urban do të vijojë punën edhe të hënën e çdo ditë në vijim. Mësohet se Shoqata e Transportit ka anuluar vendimin e marrë...

Masakra e Srebrenicës/ Ja mënyra e veçantë si i përkujtojnë familjarët viktimat

Bosnje Hercegovina ka përkujtuar 25 vjetorin e Masakrës së Srebrenicës, ku u vranë 8,372 myslimanë nga ushtria serbe. Në mediat vendase janë publikuar fotot e...

Laçi mposht Luftëtarin, rrëmben vendin e tretë në klasifikim

Laçi ka marrë tashmë vendin e tretë në renditjen e përgjithshme, pasi fitoi me rezultatin 3-1 ndeshjen e radhës përballë Luftëtarit. Kurbinasit ishin superiorë në...