E martë, 28 Shtator, 2021
17.5 C
Tirana

Një fyerje prodhoi një mrekulli inxhinierike, historia epike e rivalitetit mes Ferrarit dhe Lamborghinit

Ferrari dhe Lamborghini, janë sot 2 nga markat më të famshme të makinave sportive luksoze. Dy kompanitë italiane, janë konkurrente të forta në një treg relativisht të kufizuar, për shkak të çmimeve të larta që kanë këto automjete.

Por rivaliteti mes tyre, buron nga themeluesit e dy kompanive: Enzo Ferrari dhe Ferruço Lamborxhini. Enzo kishte bërë emër dhe para me kohë. Ferruço merrej kryesisht me prodhimin e traktorëve për bujqësinë. Për shkak të të ardhurave të mira, bleu disa makina luksoze për t’i ngarë për qejf, mes tyre edhe një Ferrari.

Kur përdori në fillim këtë të fundit, vuri re disa të meta, mes tyre zhurmën e fortë të motorit dhe manovrueshmërinë e vështirë të mjetit. Vendosi që këto t’ia thotë vetë Enzo Ferrarit. Por ky nuk i priti aq mirë kritikat e tij, duke i thënë se një mekanik traktorësh, nuk mund të jepte mend për një makinë si Ferrari.

I fyer në sedër, Ferruço u mbyll në ofiçinën e tij, dhe në pak muaj ndërtoi makinën e tij, duke shmangur gabimet që vuri re tek Ferrari. “Lamborghini 350 GTV”, mahniti të pranishmit në në Panarin e Motorave në Torino në tetorin e vitit 1963. Nga ai moment, Lamborxhini u bë një nga markat më të famshme, dhe një rivale e përjetshme e Ferrarit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Berisha, nga Ryersoni tek Yuri Kim

Nga: Mentor Kikia Zhvillimet që po ndodhin tani në politikën shqiptare janë më të rëndësishmet që kanë ndodhur që nga vitet 1990-1992. Dhe kanë për...

Bërnabiq: BE nuk po bën asgjë, ose fare pak për situatën në Kosovë

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, tha se Bashkimi Evropian, në këtë moment, “nuk po bën asgjë, ose po bën fare pak” në lidhje me...

Dojna Mema i bashkohet ‘Big Brother Vip’, zbulohet pozicioni që i është besuar

“Big Brother Vip” starton në fillim të tetorit. Edhe ky edicion do të drejtohet nga Arbana Osmani. Revista “Vip Magazine” ka zbuluar se Dojna Mema...

Asnjë i dënuar për atentatin tek ‘Komuna e Parisit’, lihen të lirë dajë e nip

Viktor Marku dhe Sebastian Mali, të cilët akuzoheshin për vrasjen e Hekuran Billës, janë liruar nga qelia. Me vendim të Gjykatës, nga ‘arrest me...

“Qeveritë të takohen më shpesh”, akademiku Rexhep Qosja mesazh Ramës dhe Kurtit

Në ceremoninë e vlerësimit nga Edi Rama me titullin “Kordoni i Madh me Yllin e Medaljes”, të zhvilluar në Prishtinë, akademiku i njohur Rexhep...