E hënë, 19 Tetor, 2020
10 C
Tirana

Një diversion, për të krijuar pasiguri për 30 Qershorin

Më të lexuarat

Makina e gazetarit shqiptar bëhet shoshë nga plumbat, dalin pamjet e rënda

Gazetari i portalit “Reporteri” në Kosovë, Shkumbin Kajtazi, gjatë mesnatës është përballur me një sulm të rrezikshëm. Ndaj mjetit të tij është qëlluar me rreth...

Nga Butani tek Armenia: Kush janë 5 vendet më të çuditshme në botë

Çdo vend ka gjërat e tij të çuditshme. Dhe ndërsa nuk ka ndonjë parametër për të matur çuditshmërinë e një vendi, është e sigurt...

A do të ketë një mbyllje të dytë? ISHP në prag të masave të forta shtrënguese

Autoritetet në Shqipëri kanë përsëritur gjatë ditëve të fundit se gjithmonë po tentohet që Shqipëria të mos izolohet, ndërsa pasojat do të ishin fatale....

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

“Shqipëria do të izolohet më 23 tetor”, Alfred Cako bën parashikimin e frikshëm

Konspiracionisti Alfred Cako ka bërë një parashikim të frikshëm, ku sipas tij, vendi ynë do të përjetojë një karantinë të dytë. Ndonëse ende nuk...

Naftëtarët refuzojnë Ramën: Nuk dalim nga greva pa ardhur këtu e pa marrë pagat

Grevistet naftëtarë nuk kanë vonuar përgjigjen për kryeministrin Edi Rama, pas ftesës së këtij të fundit për bisedime. Ata nuk e pranuan thirrjen e tij,...

Bum infektimesh në Shqipëri, 3 të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Situata me pandeminë në Shqipëri nuk po njeh shenja përmirësimi. Edhe ditën e sotme ka patur një bum të infektuarish. Tre persona kanë humbur jetën...

Shtëpi 500 mijë euro në Palasë? Basha i përgjigjet Braçes

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pas akuzave të zv.kryeministrit Braçe se ai ka blerë shtëpi në Palasë në vlerën e 500,000 eurove. Basha...

Meta me tone të ashpra ndaj Bashës: Thuaji popullit tënd që je peng dhe vazhdo

Deklarata e kreut të PD, Lulzim Basha se Meta për opozitarin, aq sa unë bëj presidentin, ka sjellë reagimin e ashpër të kreut të...

E FUNDIT/ Aksident në autostradën Tiranë-Durrës, viktima ende në rrugë

Një aksident me pasojë vdekjen ka ndodhur pak minuta më parë në aksin Tiranë-Durrës, pranë Maminasit. Viktima ndodhet ende në rrugë. Durrës/Informacion paraprak Më datë 18.10.2020,...

Nga Mero Baze/ Pas një udhëtimi të dëshpëruar në Britaninë e Madhe, dhe një injorimi mizor që i janë bërë pretendimeve të tij nga faktori ndërkombëtar, Lulzim Basha po përpiqet të fusë krizën në një spirale të re, duke bërë sikur është gati për një pakt me Ramën. Dhe për këtë shkak, flet për mundësinë e shtyrjes së zgjedhjeve, përtej 30 qershorit.

Lulzim Basha ka kërkuar për herë të parë nga Berati, shtyrjen e zgjedhjeve, si një mënyrë për të zgjidhur krizën.

Ai e ka arsyetuar shtyrjen e zgjedhjeve me atë që ka ndodhur në 2007, me zgjedhjet lokale.

Duke folur për shtyrjen e zgjedhjeve, shumë njerëz mendojnë se jemi afër ndonjë pakti, dhe e vetmja gjë që pengon, është koha. Këtë ide po përpiqen ta ngjallin dhe aleatët e Bashës.

Gjithë mekanizmat e vënë në dispozicion kundër 30 qershorit, janë përqëndruar tek krijimi i idesë që zgjedhjet nuk do mbahen më 30 qershor.

Për këtë, në një anë përdoret retorika e fortë, kërcënimi për luftë, përkufizimi si betejë “për jetë e vdekje”, nga ana tjetër hidhen në debat teza të tilla si shtyrja e zgjedhjeve, për të krijuar idenë se palët janë afër një marrëveshjeje, është rënë dakord për të gjitha gjërat, por është problem kjo data 30.

Pra, e gjitha është një diversion, për të krijuar pasiguri për datën 30 qershor.

Në fakt, ajo që bën gjithë ditën Sali Berisha dhe Lulzim Basha, është pikërisht ta bëjnë të pasigurt 30 qershorin, duke krijuar idenë se, ose do ketë luftë, ose marrëveshje, por për këtë të fundit duhen shtyrë zgjedhjet.

Dhe pas kësaj, po të dy bashkë merren personalisht me çdo kandidat të “Bindjes Demokratike”, ose për ta shantazhuar, ose për ta joshur, që të tërhiqet nga gara.

Të gjitha argumentet që u thonë, janë pikërisht këto, që më 30 qershor nuk do ketë zgjedhje, dhe se PD do t’iu jetë mirënjohëse nëse tërhiqen nga gara, dhe do t’i ketë në konsideratë në listat e saj.

I gjithë ky agresion vjen pas vendosmërisë që Rama tregoi në takimin e fundit me kandidatët e vet, se zgjedhjet do të mbahen në datën 30 qershor.

Në horizont nuk ka asnjë marrëveshje, dhe asnjë faktor ndërkombëtar nuk ka shfaqur asnjë interes të ketë një marrëveshje.

Të gjitha palët, përveç opozitës, bien dakord se në Shqipëri duhet krijuar një standard ndëshkimi për ata që prishin rregullat e lojës.

Lulzim Basha është i pari që e ka marrë këtë mesazh dhe po përpiqet të krijojë idenë se mund të ketë marrëveshje, sikur ky Edi Rama të shtyjë zgjedhjet. Kaq është e gjitha kërkesa e tij për shtyrje të zgjedhjeve.

Shtyrja e zgjedhjeve është shtyrje e krizës dhe nuk prodhon asgjë, përveçse legjitimon pengmarrjen e Shqipërisë nga një grup politikanësh të papërgjegjshëm.

Basha mund ta shtyjë deri në datë 30 qershor me gënjeshtra të tilla, por nuk mund të shtyjë 30 qershorin.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Më qëlluan me pistoletë”, zbardhet telefonata që alarmoi Policinë e Vlorës

Një 27-vjeçar ka denoncuar në Komisariatin e Policisë së Vlorës, së një person ka dashur ta vrasë. Shënjestra ka qënë shtetasi me inicialet M.F....

Nga nesër kufizohet hyrja në Tiranë nga Dogana, ja rrugët alternative 

Drejtori i Policisë së Tiranës, Rebani Jaupaj, njoftoi se nga nesër do të kufizohet trafiku në zonën e Unazës së Madhe tek ish sheshi...

Ish-drejtoresha e Tatimeve tregon kujt i përket rafineria e Ballshit

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Briseida Shehaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me çështjen e rafinerisë së Ballshit. E ftuar në Syri.net, Shehaj...

Sërish izolim?/ Rreth 19 mijë mësues janë trajnuar për mësimin online

Për ti paraprirë çdo situate lidhur me pandeminë, janë marrë masat edhe për trajnimin e mësueve për mësimin online. Shumë mësues kanë rezultuar të...

Familja i jep fund kërkimit për biznesmenin Remzi Hoxha

Familja e Remzi Hoxhës ka bërë të ditur se do t’i jap fund kërkimit të eshtrave të tij. Me rastin e 25-vjetorit të rrëmbimit...