E hënë, 1 Qershor, 2020
14 C
Tirana

Një çadër 50 euro? Eksperti i ekonomisë tregon çfarë mund të bëjë qeveria

Më të lexuarat

Diskutimet për reformën, çfarë propozon PD për qeverinë kujdestare

Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore është mbledhur këtë të dielë në orën 19:00, në atë që është cilësuar si data e fundit e saj. Palët...

Çfarë po ndodh? Shtyhet mbledhja e Këshillit Politik

Mbledhja e Këshillit Politik të Reformës Zgjedhore e parashikuar për në orën 17:00, është shtyrë për në orën 19:00. Raportohet se kjo shtyrje ka ardhur...

Të shtëna në Shijak, plagoset në këmbë një 28-vjeçar

Së fundmi ka pasur të shtëna me armë zjarri në Shijak. Raportohet se ngjarja ka ndodhur tek stadiumi, ku në rrethana ende të paqarta është...

Pas Maqedonisë së Veriut, edhe Spanja mund të shtyjë gjendjen e jashtëzakonshme

Kryeministri i Spanjës, Pedro Sanchez ka deklaruar se do të kërkojë shtyrjen me dy javë të gjendjes së jashtëzakonshme nga koronavirusi. Sanchez sqaroi se shtyrja...

Koronavirusi/ Maqedonia e Veriut zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, ka zgjatur gjendjen e jashtëzakonshme në vend edhe për 14 ditë. Vendimi u mor gjatë seancës së shtatë...

Atentati para hotelit në Kurbin, ja kush dyshohet se ishte shënjestër e atentatit

Dalin të tjera detaje lidhur me atentatin e ndodhur mbrëmjen e djeshme, në ambientet e jashtme të një hoteli në autostradën Mamurras-Lezhë. Si pasojë e...

VIDEO/Ardi Veliu del blof, pamjet e të ëmës së djalit të dhunuar janë xhirime nga filmi

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu, ka folur sot për dhunën e 4 efektivëve kundër një 15-vjeçari, ngjarje e cila ka...

“Familja lyente muret me emrin e saj, të gjithë e dinin për 15-vjeçaren”

Gazetarja Anila Hoxha rrëfen përmes një postimi në rrjetin social Facebook se çfarë ka pranë banesës së vajzës 15-vjeçare, e cila u abuzua seksualisht...

Publikohet fotoja/ Kush është 65-vjeçari që abuzoi me 15-vjeçaren

Së fundmi është bërë publike fotoja e 65-vjeçarit i cili abuzoi seksualisht me një 15-vjeçare. Ai quhet Abaz Doku dhe sikurse është raportuar më herët,...

Temperaturat e larta/ Ekspertët paralajmërojnë: Britania do bëhet më e nxehtë se Maroku

Mediat britanike shkruajnë se Mbretëria e Bashkuar po përjeton temperatura më të larta se Maroku. Sipas The Sun, vendi po përjeton majin më të...

Eksperti i ekonomisë Klodian Muço, ka treguar se koronavirusi ka ndikuar ndjeshëm tek turizmi. Ai tha se aktualisht po diskutohet që një çadër të shkojë deri në 50 euro në disa zona të Shqipërisë. Eksperti i ekonomisë u shpreh se turistët shqiptarë mund të stimulojnë kërkesën në sektorin turistik. Muço kërkoi nga qeveria që të gjejë një zgjidhje përsa i përket lehtësimeve fiskale, duke bërë një marrëveshje me shoqatat turistike. Në këtë formë, çmimet do mbeten të pandryshuara.

“Turizmi do të jetë vërtetë sektori më i prekur, por për momentin, ajo që mund të bëjë qeveria është vetëm subvencioni. Aplikimi i masave, ruajtja e distancave, mbyllja e sistemit dhe hapja e tij e dëmtojnë turizmin. Por dhe në këto momente, nëse do të ruajmë distancat dhe do të ruajmë çfarë është diskutuar nga Ministria e Turizmit, i bie që kostot e turizmit shqiptar do të jenë shumë të larta. Diskutohet që një çadër të shkojë në disa zona të Shqipërisë deri në 50 euro, gjë që konsumatori apo turisti shqiptar e ka të papërballueshme këto çmime.

Në të tilla kushte, duke nisur nga fakti që një pjesë e mirë e turistëve të huaj që kishin prenotuar për në Shqipëri, nuk do të vijnë. Atëherë, i vetmi që mund të stimulojë kërkesën në sektorin turistik janë turistët shqiptarë.

Qeveria mund të gjejë një zgjidhje përsa i përket lehtësimeve fiskale, duke bërë një marrëveshje me shoqatat turistike, me qëllim që të ruajë çmimet që të mos rriten në mënyrë të ndjeshme. Sigurisht që kostot do rriten duke larguar distancat apo duke ruajtur distancat ndërmjet individëve. Por nuk duhet të kalojë disa limite, sepse ndryshe turizmi do të dëmtohet më shumë nga sa e ka parashikuar Organizata Botërore e Turizmit”, tha Muço në një intervistë për “Fax News”.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Meta jep mesazhin e rëndësishëm që në mëngjes

Teksa uron për 1 qershorin, kreu i shtetit Ilir Meta është kujdesur për të përcjellë edhe një mesazh të fortë. Me anë të një postimi...

Tmerr në Durrës, 35 vjeçarin e plagosin dhe e mbajnë peng për disa orë

Dy persona, 24 dhe 33 vjeç janë vënë në pranga, pasi një ditë më parë kanë goditur me sende të forta një 35 vjeçar....

Aksidentohet nëna me dy fëmijë në Rinas, dërgohen në spital

Një aksident me pasojë dy të plagosur, ka ndodhur në orët e para të ditës së sotme. Dy fëmijë të mitur, 13 dhe 15...

‘Reforma Zgjedhore në udhëkryq’, Zëri i Amerikës: S’ka marrëveshje

Në Shqipëri, Reforma zgjedhore duket të ketë mbetur ende në udhëkryq, me palët që fajësojnë njëra-tjetërn për mospërmbylljen e procesit brenda afatit që ato...

Digjet “Benz”-i gjatë natës në Vlorë, ja për çfarë dyshon policia

Një mjet është shkrumbuar gjatë natës në Vlorë. Ky rast është shënuar në lagjen “Hajro Çakërri”, pranë ambulancës. Bëhet me dije se mjeti i djegur,...
WhatsApp KONTAKTO TT