E mërkurë, 22 Shtator, 2021
15.5 C
Tirana

Ngushtohet “laku”, familjarët e viktimave të Gërdecit: Të hapen hetimet për Fatmir Mediun!

Ngushtohet “laku” për përgjegjësit që shkaktuan tragjedinë e Gerdecit, ku nga shpërthimi i punishtes së vdekjes u vranë 26 të pafajshëm dhe u plagosën mbi 300 të tjerë. Një betejë e gjatë dhe e ashpër po zhvillohet mes familjeve të viktimave, qeverisë dhe drejtësisë, me bazë akuzat e ndërsjellta mes palëve.

Tragjedia e Gërdecit ka kaluar nëpër një kalvar të gjatë seancash gjyqësore, debatesh mediatike, protestash të familjarëve të viktimave, premtime të qeverisë etj.

Familjarët e viktimave të Gërdecit kanë depozituar në Gjykatën e Tiranës një kërkesë, mbi bazën e së cilës kërkojnë rihapjen e hetimeve për ish ministrin e Mbrojtjes, Fatmir Mediu, në lidhje me tragjedinë e Gërdecit.

Kërkesa në gjykatë është depozituar në datën 15 mars 2019.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Për një parlamentarizëm antimafie, antikorrupsion

Nga: Pëllumb Nako Parlamenti filloi punimet nën një normalitet absolut. Sigurisht, u krijuan edhe komisionet përkatëse, të njëjtë si të viteve e dekadave më parë....

Alternime kthjellimesh dhe vranësira. Nesër priten teshje shiu të izoluara

Ditën e merkurë, vendi ynë pritet të jetë nën ndikimin e masave ajrore relativisht të paqëndrueshme. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh dhe vranësira. Reshje shiu...

Artan Hoxha: Mund të arrestohen ish-kryeministra e ish-presidentë

Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë Yuri Kim ka zhvilluar së fundmi një takim me 15 prokurorët e SPAK, ku ka përçuar mesazhe të rëndësishme....

Lajçak i shqetësuar për situatën në veri të Kosovës

Përfaqësuesi i BE për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka thënë se ka njoftuar vendet e BE-së për situatën në veri të Kosovës. Me anë...

Kurti takim me ambasadorët e QUINT-it, zbulon vendimin e fundit

Kryeministri Albin Kurti ka pritur sot në takim ambasadorët e vendeve të QUINT-it, ku është diskutuar lidhur me reciprocitetin e targave me Serbinë. Kurti...