E hënë, 24 Janar, 2022
-0.5 C
Tirana

Ngrohja globale po shkatërron gjetjet më të lashta nëpër shpella

Pikturat antike të njerëzve dhe kafshëve të bëra midis 25,000 dhe 45,000 vjet më parë në Indonezi po përkeqësohen shpejt për shkak të ndryshimit të klimës.

Reshjet sezonale, të kombinuara me thatësirën në rritje, po kërcënojnë ruajtjen e artit të shpellës në vendin Maros-Pangkep në ishullin Sulawesi, thanë studiuesit të udhëhequr nga arkeologia Jillian Huntley në një letër të botuar në Nature.

Ndryshimet klimatike të bëra nga njeriu po çojnë në episode më të shpeshta dhe të rënda të El Nino, një fenomen i Oqeanit Paqësor që ngre temperaturat, shkruan Bloomberg.

Shirat në rritje të thatësirës dhe musonit sigurojnë kushte ideale që kripërat dhe mineralet të kristalizohen në shpellat gëlqerore ku pikturat kanë mbijetuar mijëra vjet.

Ruajtja e pikturave në vendin Maros-Pangkep, e zbuluar për herë të parë nga arkeologët në vitet 1950, është thelbësore sepse ato janë një nga dëshmitë më të vjetra të artit parahistorik në botë.

Ai përbën një “rekord unik dhe të pazëvendësueshëm të kulturës artistike njerëzore të hershme në një rajon pak të kuptuar“,- thanë studiuesit.

Pikturat e mëparshme janë klishe të dorës së manit dhe të kuqe që përshkruajnë kryesisht kafshë, ndërsa arti më i fundit është bërë në qymyr të zi dhe përfshin imazhe të vogla të figurave njerëzore, kafshëve shtëpiake si qen dhe simbole gjeometrike dhe abstrakte.

Një skenë, për të cilën studiuesit besojnë se është rekordi më i vjetër i një strategjie gjahu, duket se tregon disa figura njerëzore që tërheqin kafshë të ndryshme drejt gjuetarëve në pritje.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sulm ajror në burgun e Jemenit, të paktën 70 të vrarë

Të paktën 70 njerëz u vranë në një sulm ajror në një burg, dhe të paktën tre fëmijë vdiqën në një bombardim të veçantë,...

Shtetet e Bashkuara pezullojnë 44 fluturime të linjave ajrore kineze

Qeveria e Shteteve të Bashkuara njoftoi të premten pezullimin e 44 fluturimeve ajrore të katër kompanive kineze nga Shtetet e Bashkuara drejt Kinës. Pezullimi...

Caktohet data për zgjedhjet në FSHF

FSHF u ka dhënë fund dilemave, pasi është caktuar data e zgjedhjeve për president. Federata Shqiptare e Futbollit, i ka dhënë fund dyshimeve rreth...

Kosova sërish vend i rrezikut të lartë për Gjermaninë

Varianti Omikron ka shtuar ndjeshëm shifrat e infektimeve në Kosovë. Nga dita e dielë (23.01; 00:00) Kosova futet sërish në listën e vendeve të...

Armët vdekjeprurëse amerikane mbërrijnë në Ukrainë

Rreth 90 ton "ndihma vdekjeprurëse" nga SHBA-ja kanë mbërritur në Ukrainë, mes tensioneve për grumbullimin e trupave ruse në kufi. Kjo ishte dërgesa e...