E enjte, 24 Qershor, 2021
19.5 C
Tirana

Ngordh peshku fatsjellës, Presidenti mban zi kombëtare

Një peshk që jetonte në një pellg në Universitetin Copperbelt (CBU) prej 22 vitesh, ka ngordhur. Presidenti i Zambisë, Edgar Lungu i është bashkuar zisë kombëtare për ngordhjen e tij. Studentët ndezën qirinj dhe marshuan rreth kampusit, në shenjë zie për peshkun.

Për dy dekadat e fundit studentët e CBU kanë besuar se peshku do t’u sillte atyre fat në provime.

Mafishi, që do të thotë “Peshku i Madh” në gjuhën lokale Bemba, mendohej të ishte të paktën 22 vjeç dhe kishte jetuar në pellgun e universitetit për më shumë se 20 vjet, tha udhëheqësi i studentit Laërence Kasonde.

Ngordhja e tij është ende duke u hetuar, shtoi presidenti i Unionit të Studentëve të Universitetit Copperbelt.

“Eshtë ende pa u varrosur, ne jemi duke planifikuar ta balsamosim atë,” i tha Kasonde BBC.

Disa studentë i bënin homazhe peshkut para provimeve, duke besuar se u solli fat, ndërsa të tjerët e panë atë si një lehtësues të stresit, thotë reporteri i BBC Zambia Kennedy Gondëe.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

”Grupi i Ferrit”/ Kualifikohen Franca, Gjermania dhe Portugalia

Përfundojnë dy ndeshjet e grupit F. Hungaria ka befasuar Gjermaninënë “Allianz Arena”, teksa i ka mbyllur këto 90 minuta në barazim 2-2. Hungarezët zhbllokuan...

Euro 2020/ Plotësohet rebusi i 1/8-ave, ja përballjet me eleminim direkt

KALENDARI I 1/8-AVE E Shtunë 26 Qershor Uells vs Danimarkë (18:00, Amsterdam) Itali vs Austri (21:00, Londër) E Diel 27 Qershor Holandë vs Rep. çeke (18:00, Budapest) Belgjikë...

Izraeli paralajmëron masa për shkak të variantit Delta

Izraeli njoftoi të mërkurën (23 qershor) se do të shtyjë lehtësimin e hyrjes së turistëve individualë për shkak të shqetësimeve për përhapjen e variantit...

Blinken: SHBA nuk ka partner e mik më të mirë se Gjermaninë

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken falenderoi të mërkurën Kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel për “udhëheqjen e jashtëzakonshme” duke thënë se “SHBA nuk kanë...

Gara ‘formale” për kreun e AMA shton shqetësimet për lirinë e medias

Komisioni Parlamentar për Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik – me deputetë në përfundim të mandatit dhe të ashtuquajturën opozitë parlamentare, vendosi të mërkurën...