E martë, 19 Janar, 2021
-6 C
Tirana

Ngjela: Hashim Thaçi duhet të ishte i pari që shkonte në Hagë

Hashim Thaçi dhe Jakup Krasniqi u përballën sot me drejtësinë në Dhomat e Specializuara në Hagë, ku u përballën me akuzat për krime lufte.

Avokati Spartak Ngjela u shpreh se sipas të dhënave që kemi është se akuzën e kanë bërë shqiptarët për ata që kanë shkuar në Hagë.

Sipas tij, kjo gjykatë ka dhënë vetëm pafajësi.

Kjo gjykatë nuk është shqiptare. Në demokraci çdo njeri ka të drejtë të akuzohet. Sipas të dhënave që kemi është se akuzën e kanë bërë shqiptarët. Çdo luftë guerile, kanë rënë në terrorizëm. Aq më shumë në Shqipëri që kemi luftë të kryetarit ndaj rivalëve. Për derisa është hapur një gjykatë, ne nuk duhet të shikojmë nëse kjo është akuzë e drejtë apo jo.

Kjo gjykatë deri më tani ka dhënë vetëm pafajësi. Haradinaj ka shkuar dhe ka ikur i pafajshëm. Këtu është ngritur tensioni se ka shkuar Thaçi, kur ai duhet të kishte shkuar i pari. Haradinaj është dëshmor real me dëshmor në familje. Nëse mendohet se Thaçi është i fajshëm, atëherë të merret avokat“, u shpreh Ngjela.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mesi e gjuajti me shpullë, sulmuesi i Bilbaos: Ai u nxeh sepse e bllokova

Sulmuesi i Atletik Bilbaos, Asier Vijalibre do të mbahet më shumë mend për faktin se detyroi Lionel Mesin të ndëshkohej me karton të kuq...

Qeverisje me PS? Duma: Zero shanse, ofendim për sakrificat e demokratëve

Ish-deputetja Grida Duma hodhi poshtë mundësinë e një koalicioni të madh mes PS- së dhe PD-së. E pyetur për thashethemet që qarkullojnë së fundmi për...

Mediu: Të biem dakort me PD-në sa më shpejt të jetë e mundur që të mundim Ramën

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu është shprehur se bisedimet me Partinë Demokratike për arritjen e një marrëveshjeje vijojnë. Në ''Open”, Mediu tha se PR-së...

“Pyetjet i merr nga Basha“/ Gazetarja-Topallit: Merre telefonin shikoje

Gazetarja e ABC, Esiona Konomi dhe kryetarja e Lëvizjes për Ndryshim, Jozefina Topalli, janë përplasur në emisionin ''Log'' në lidhje me bashkëpunimin e tyre...

Akuza për spiunazh, Rusia dëbon dy diplomatë holandezë

Rusia ka dëbuar dy diplomatë holandezë në një veprim reciprok pasi Holanda dëboi dy diplomatë rusë në fund të vitit të kaluar. Ministria e Punëve...