E diel, 28 Nëntor, 2021
13.5 C
Tirana

Ngjarja në Qerret/Flet mikesha: S’ka gjurmë, ata vdiqën menjëherë

Në 16 tetor, katër turistë rusë vdiqën në një nga hotelet në Shqipëri në rrethana misterioze. Siç raportoi ‘Kuryer.Sreda’ më parë, trupat e tyre u gjetën pranë saunës: gjoja njëra prej viktimave ishte shtrirë në një shezlong, dy të tjerët ishin në një stol dhe e katërta ishte në buzë të pishinës, me këmbët e varura në të.

Më vonë, u shfaq informacioni se viktimat ishin një familje nga Moska: 60-vjeçari Sergei B., 58-vjeçarja Natalya B., 38-vjeçarja Ekaterina B. dhe 38-vjeçarja Nikita B. Dihet se familja mbërriti në vend më 10 tetor, por ata duhej të fluturonin përsëri më 17 tetor.

Orë pas ore, vdekja e një familje nga Rusia ishte e tejmbushur me supozime të reja mistike: supozohej se familja mund të ishte helmuar me klor ose të vdiste nga një temperaturë e lartë, por këto versione nuk u konfirmuan.

Një punonjës hoteli u tha gazetarëve se familja menjëherë pasi u regjistrua në hotel, kërkoi një sauna dhe verë me fruta. Kur erdhi porosia, askush nuk e hapi derën. Rreth një orë më vonë, punëtorët duke dyshuar se diçka nuk ishte në rregull, hapën derën e saunës dhe gjetën trupat e pajetë.

Uji nga pishina u dërgua për ekzaminim, është e mundur që me të vërtetë të kishte shumë klor. Versioni i vrasjes po konsiderohet gjithashtu, por është shumë herët për të nxjerrë përfundime për këtë. Tani policia shqiptare ka shumë më tepër pyetje sesa përgjigje, si dhe gazetarët.

Më 18 tetor, “Courier.Sreda” bisedoi me kolegën e Sergei B; Anastasia. Vajza shprehu versionin e saj të vdekjes së të njohurve të saj. Anastasia tha se ndërsa versioni paraprak i policisë – ventilimi nuk funksionoi, por vajza pyet veten se si miqtë e saj mund të mbyten në një dhomë kaq të madhe në të njëjtën kohë.

“Sergei ishte një person shumë i mirë, ai nuk i bëri asgjë të keqe askujt. Ne punuam së bashku me të. Ajo që ndodhi ishte një tronditje për ne! Ata vdiqën menjëherë, as nuk lëvizën. Të gjithë mbetën në vendet e tyre. Jam i sigurt se ata nuk mund të mbyten papritmas të gjithë së bashku, ose të helmojnë veten në çast. Dikush do të lëvizte ose do të binte, por ata ishin ulur në vendet e tyre. Nuk ka gjurmë. Ndoshta rezultatet e vërteta të autopsisë nuk do të dalin në media. Ata nuk kishin kohë për të ngrënë apo pirë, asgjë … Dhe ata që shkruajnë lloj -lloj marrëzish, i uroj që të mos e ndiejnë dhimbjen që na pushtoi”, është shprehur një mik i turistëve të vdekur në Shqipëri.

“Derisa të na i japin trupat, ne jemi duke pritur për një ekzaminim. Emri i dhëndrit ishte Katya Nikita. Unë nuk e kam parë atë, e njoh babanë e saj më mirë – Sergei. Tani ne thjesht po presim, tha Anastasia.

Burimi i lajmit: kurer-sreda.ru. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...