E enjte, 4 Qershor, 2020
19 C
Tirana

Nga zgjerimi i BE-së përfiton e gjithë Evropa

Më të lexuarat

“Do të takohemi sërish nesër”, Yuri Kim flet pas konsultimeve me Këshillin Politik

Ambasadorja e SHBA-ve, Yuri Kim ka reaguar për mediat në lidhje me konsultimet e kryera me anëtarët e Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore. Ambasadorja tha...

Pagat e Luftës, Rama: Një lajm i mirë

Kryeministri Edi Rama sapo ka ndarë një mesazh me qytetarët lidhur me Pagat e Luftës. Kreu i Qeverisë njofton se ka kaluar 30 mijëshin numri...

Shtimi i rasteve në Maqedoninë e Veriut/ Policia: Do të hyjmë nëpër shtëpi

Maqedonia e Veriut ka ngritur alarmin pasi numri i rasteve të infektimeve është rritur sërish. Vetëm gjatë 24 orëve të fundit, në vendin fqinj...

“Hajn!” Incident gjatë fjalimit të Thaçit, arrestohet një qytetar

Pak më herët, gjatë fjalimit të Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi në oborrin e Kuvendit, ndodhi një incident. Një qytetar filloi të ulëriste kundrejt Presidentit...

“Do ketë marrëveshje për Reformën Zgjedhore”/ Hajdari komenton sjelljen e ambasadores së SHBA

Kryeinspektori i Përgjithshëm, Shkëlqim Hajdari ka komentuar situatën politike në vend dhe negociatat për Reformën Zgjedhore. I ftuar në rubrikën “Opinion” në News24, Hajdari u...

Bylykbashi dhe Vasili bëjnë lëvizjen e radhës

Përfaqësuesit e opozitës, u janë drejtuar selisë blu pak çaste më parë. Oerd Bylykbashi dhe Petrit Vasili do të mbajnë një takim me kryedemokratin...

Rama mbron 15-vjeçaren, 1 vit më parë publikoi identitetin e prindërve të 13-vjeçares së përdhunuar

Deputeti i opozitës Halit Valteri, propozoi sot në Kuvend rikthimin e dënimit me vdekje për përdhunuesit. Ai iu referua rastit të abuzimit të një...

VIDEO/ Pyetja e gazetarit lë pa fjalë për 20 sekonda kryeministrin kanadez

Së fundmi është bërë virale një video, ku shfaqet kryeministri i Kanadasë Justin Trudeau, i cili qëndron më shumë se 20 sekonda pa iu...

Roja 65-vjeçar abuzoi me të miturën, shkarkohet drejtori i shkollës

Ngjarja e rëndë që ndodhi në Babrru të Kamzës, ku 65-vjeçari Abaz Doku abuzoi seksualisht me një të mitur (15 vjeç), ka tronditur mbarë...

“Do t’i dalim zot këtij vendi”, Hoti flet për herë të parë si kryeministër

Pas seancës së jashtëzakonshme, kryeministri i ri, Avdullah Hoti, ka thënë se në Kuvend e presin nisma të reja ligjore dhe plot punë. Prioritet...

Nga Andrzej Duda, “Financial Times”

Pesëmbëdhjetë vjet më parë, Polonia dhe 9 vende të tjera, shumica e tyre të Evropës Qendrore, u bënë anëtare të BE-së. Ky zgjerim, ndodhi 5 vjet pasi ne iu bashkuam NATO-s. Me këto zhvillime, blloku e çau përfundimisht vijën ndarëse të epokës së Luftës së Ftohtë, e quajtur me të drejtë nga Uinston Çërçilli si Perdja e Hekurt, që kishte krijuar kufij artificialë në kontinent.

Ndarja e pasluftës e Europës në pjesët perëndimore dhe lindore, ishte e vendosur nga forca, duke shkelur të gjitha të drejtat e kombeve dhe shteteve, për liri dhe vetëvendosje.

Ata që ishin me fat në Perëndim, nisën rrugën e integrimit evropian që në vitet 1950. Ne të tjerët që ramë nën shtypjen sovjetike, nuk e patën këtë shans. Anëtarësimi ynë në BE, ishte një rikthim në gjendjen natyrale të punëve. Evropa ka qenë gjithmonë shtëpia jonë, habitati ynë natyror.

Polonia ka përfituar shumë nga anëtarësimi në BE. Ne fituam partnerët tanë në Evropën Perëndimore, përqafuam tregjet e lira, dhe ftuam investitorët e huaj, duke krijuar një mjedis shumë të favorshëm për biznesin. Natyrisht, Polonia është bërë me e pasur falë investimeve të BE-së.

Megjithatë, edhe prodhuesit gjermanë të makinave, bankat franceze, prodhuesit spanjollë të rrobave, eksportuesit italianë të ushqimit, kanë rritur gjithashtu fitimet e tyre, falë mundësive dhe privilegjeve që ata gëzojnë në Poloni. Ne duhet t’i mbështesim këto prirje pozitive, dhe të shfrytëzojmë plotësisht potencialin e Evropës Qendrore në mesin e sfidave të reja, duke përfshirë verdiktin e shumicës së qytetarëve në Mbretërisë së Bashkuar për t’u larguar nga BE-ja.

Kjo është arsyeja, se përse Polonia dhe Kroacia kanë promovuar Nismën e Tre Deteve- një forum rajonal prej 12 vendesh të BE-së, që ndodhen midis deteve Adriatik, Baltik dhe Detit të Zi. Ne po synojmë ta integrojmë Evropën Qendrore përgjatë një aksi veri-jug, dhe të kontribuojmë në kohezionin dhe zhvillimin e Evropës.

Rajoni ynë mund të nxisë ekonomitë kombëtare përmes investimeve në infrastrukturë, duke harmonizuar rrjetet e transportit dhe ato energjetike, të cilat mbeten të pazhvilluara, krahasuar me Evropën Perëndimore. Ne kemi arritur tashmë një konsensus politik rreth ndërtimit të autostradës “Via Carpathia”, që do të lidhë portin lituanez të Klaipedas, me portin grek të Selanikut, dhe mbi një plan për të ndërtuar një gazsjellës, për të lidhur terminalet e gazit natyror në qytetin polak Svinoujshie në Baltik, me ishullin kroat të Kërkut në Adriatik.

Lexo edhe :   Zëdhënësja e BE-së: Javën e ardhshme KE paraqet kornizat e negociatave për Shqipërinë

Prodhimi i Brendshëm Bruto i vendeve të Nisnës së Tre Deteve është 1.8 trilionë euro, dhe pritet të rritet me 2.4 përqind në vit deri më 2030-në. PBB-ja në Poloni, është rritur me më shumë se 800 për qind që nga viti 1989 – rritja më e madhe në Evropë. Në vitet 2017-2018, ne patëm një rritje mesatare prej 5 për qind.

Lexo edhe :   “8 qershori po afron!”, Meta kërkon dakordësi për Zgjedhoren

Nisma e Tre Deteve, me fokus zhvillimin infrastrukturor, energjik dhe digjital ndërkufitar, ka potencialin të nxisë një valë të re investimesh, dhe ta forcojë këtë prirje. Ky është kontributi ynë kryesor në projektin evropian. Ne po mendojmë gjithashtu edhe për sigurimin e Evropës, që duhet të lulëzojë në një mënyrë paqësore.

Ne jemi pjesë e një grupi prej 9 vendesh në anën lindore të NATO-s, të njohur si “Bukureshti 9”, që filloi koordinimin e politikave tona të mbrojtjes, pas samitit të aleancës në Varshavë në 2016. Që nga ajo kohë, ne jemi takuar vazhdimisht në kuadër të këtij formati.

Këto dy projekte, kanë marrë pëlqimin politik të të gjitha shteteve pjesëmarrëse. Kjo është dëshmi e tre dukurive. Së pari ne po shohim rritjen e një brezi të ri politikbërësish europianë, që e mbajnë mend ndarjen para vitit 1989 të kontinentit tonë, por që nuk janë të ndikuar prej tij.

Së dyti, kemi hyrë në një kapitull të ri në historinë tonë të përbashkët evropiane, ku elitat politike të vendeve të Evropës Qendrore janë fuqimisht pro-evropiane dhe pro-transatlantike; dhe ne kemi dëshmuar se kur takohemi si një grup, mund të dalim me ide serioze, të cilat dëshirojmë t’i zbatojmë.

Që nga viti 2015, kemi qenë mjaft të suksesshëm në këtë drejtim. Pesëmbëdhjetë vjet më parë, kontinenti europian filloi një rikthim të vërtetë në gjendjen e tij natyrale të punëve. Ky proces, nuk është përfunduar ende. Pjesët e kontinentit tonë – në Ballkanin Perëndimor dhe në Evropën Lindore – janë akoma duke trokitur në dyert tona.

Pasi hyri në BE në vitin 2004, Polonia nuk e mbylli derën nga pas. Dëshira ime, është që një ditë çdo komb evropian, të ketë herët a vonë, të njëjtën mundësi si ne me referendumin e vitit 2003 – për t’i thënë “po” Evropës në një mënyrë demokratike.

Shënim: Shkrimtari Andrzej Duda, është president i Polonisë

Përshtati për Tirana Today, Alket Goce

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Do e miratojë Reformën Zgjedhore pa pëlqimin e opozitës? Përgjigjet Rama

Kreu i qeverisë, Edi Rama është shprehur se nuk do të presin pafund që opozita të japë pëlqimin për miratimin e Reformës Zgjedhore. I ftuar...

“Zgjedhorja”/ Rama: Nënkryetari i KQZ-së do të zgjidhet nga PD

Kryeministri Edi Rama ka sqaruar mënyrën se si do të funksionojë implementimi i sistemit biometrik të identifikimit. I ftuar në emisionin “Opinion”, Rama tha se...

Refoma Zgjedhore/ Rama flet për identifikimin biometrik

Kryeministri Edi Rama ka folur në lidhje me ngërçin e krijuar lidhur me Reformën Zgjedhore. I ftuar në emisionin “Opinion”, Rama tha se mazhoranca ka...

“Topi në fushën e Bashës”, Gjiknuri komenton deklaratën e ambasadores Yuri Kim

Bashkëkryetari i Komisionit për Reformën Zgjedhore, Damian Gjiknuri ka kometuar deklaratën e ambasadores Yuri Kim, duke u shprehur se nuk e kupton pse Basha...

Turqia po planifikon rikthimin e fluturimeve gjatë muajit qershor

Ministri turk i Transportit, Adil Karaismailoglu është shprehur se Turqia po planifikon të rikthejë fluturimet ndërkombëtare me rreth 40 shtete brenda muajit qershor. Ai tha...
WhatsApp KONTAKTO TT