E mërkurë, 16 Qershor, 2021
25.5 C
Tirana

Nga sot tamponët për koronavirusin mund të bëhen edhe në QSUT

Tamponët që tregojnë nëse je prekur apo jo nga koronavirusi do të zhvillohen tashmë edhe në laboratorin e mikrobiologjisë, në Qendrën Spitalore Universitare.

Por në këtë laborator do të kenë mundësi të kryejnë tamponin vetëm pacientët që duhet të lënë ambientet e QSUT-së. Kjo, për të të parandaluar një përhapje të mundshme të virusit, i cili ka shfaqur shumë raste edhe në QSUT.

Po kështu tamponin në laboratorin e QSUT do ta kryejnë edhe pacientët e prekur nga koronavirusi, por që duhet të lënë ambientet e Shërbimit Infektiv.

Kujtojmë se deri më tani tamponët janë kryer vetëm në laboratorin e Institutit të Shëndetit Publik (ISHP).

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Italia në panik/ Alarm për bombë pranë stadiumit ku do luhet kundër Zvicrës

Italia ndodhet në panik, pak orë para se përfaqësuesja të luajë ndeshjen e dytë të kampionatit europian përballë Zvicrës. Një alarm për bombë, ka...

SHBA i dhuron Shqipërisë, 1 milion dollarë pajisje mjekësore

Komanda europiane e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, i ka dhuruar Shqipërisë 1 milion dollarë pajisje mjekësore kundër koronavirusit për spitalin Nënë Tereza në...

Putin: Biden është burrë shteti, shumë ndryshe nga Trump

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin e ka konsideruar burrë shteti homologun e tij amerikan, Joe Bideen. Në konferencën për mediat pas takimit me këtë të...

Euro prek nivelin më të ulët që nga fillimi i pandemisë

Euro ra të mërkurën në nivelin e 122.85 lekëve, duke prekur nivelin më të ulët që nga fillimi i pandemisë. Sipas kursit zyrtar të këmbimit...

BE-ja bie dakord për sanksione të reja ndaj Bjellorusisë

Bashkimi Evropian ka rënë dakord për të vendosur sanksione ndaj 78 individëve dhe shtatë entiteteve të Bjellorusisë për shkak të uljes së detyruar të...