E martë, 25 Janar, 2022
-4.5 C
Tirana

Nga sot maskat të detyrueshme në çdo ambient/Kush nuk i bindet urdhrit, 30-50 mijë lekë gjobë

Nga sot të gjithë qytetarët duhet të mbajnë maskë në të gjitha ambientet jashtë shtëpisë. Qytetarët të cilët nuk do mbajnë maskë do të gjobiten me 30 mijë lekë të vjetra, dhe në rast se veprimi përsëritet gjoba shkon në 50 mijë lekë të vjetëra.

Çdo polic në rrugë do të ketë me vete fletët e gjobës. Fleta e gjobës, do të plotësohet me të dhënat tuaja dhe me vlerën e gjobës, në varësi të herës apo përsëritjes së shkeljes dhe do të shtohet në faturën e energjisë elektrike.

UDHËZUSI:

Udhëzuesi përmban parimet e përdorimit të maskës dhe gjithashtu rastet kur ajo duhet të mbahet në ambientet jashtë shtëpisë.

 1. Sa herë dilni nga shtëpia;
  b. Cdo individ mbi moshën 11 vjeç;
  c. Gjatë të gjithë ditës gjatë të gjithë veprimtarisë jashtë banesës.
  d. Në çdo dyqan, supermarket apo aktivitet tregtar
  e. Në të gjitha mjetet e transportit publik dhe jo publik kur në to gjenden persona të tjerë përveç drejtuesit të automjetit.
  f. Edhe gjatë ecjes në rrugë
  g. Gjatë qëndrimit në të gjitha vendet publike të hapura si park apo shesh
  h. Gjatë të gjithë aktivitetit të punës në zyra, të gjithë institucionet publike dhe jo publike, teatër, kinema, muze, biblioteka, etj
  i. Në hyrje dhe dalje nga banesa si dhe ashensorë
  j. Përpara dhe pas konsumit të ushqimit në bare dhe restorante
  k. Në motoçikletë kur merr një person tjetër jo anëtare të familjes
  l. Nëse jeni duke u kujdesur në shtëpi për një familjar me COVID-19
  m. Në të gjitha institucionet fetare.
  n. Nga personat që e kanë kaluar SARS COV -2 për t’u mbrojtur nga shkatarët e tjerë infektivë respiratorë.
  o. Në institucionet arsimore dhe ato të kujdesit shëndetësor sipas rekomandimeve të mëparshme.

Vendosja e barrierës mbrojtëse (maskës) nuk mund të jetë e mundur në çdo situatë. Prandaj, ekzistojnë gjithashtu skenarë në disa raste kur ju lejohet të hiqni atë apo të modifikoni përdorimin e saj.

 1. Nëse kërkohet për qëllime të identifikimit personal nga zyrtarët përkatës në polici, në bankë, postë, gjykatë, etj
  b. Gjatë ngrënies apo konsumimit të pijeve por në hyrje e në dalje nga baret dhe restorantet maska duhet të vendoset.
  c. Gjatë proçesit të manipulimeve dentare por në hyrje e në dalje nga klinika maska duhet të vendoset.
  d. Nga personat që mbajnë/drejtojnë lutjen/shërbesën/ceremoninë fetare
  e. Nga persona me humbje të dëgjimit dhe të folurit ose për personat gjatë kohës së komunikimit me ta, nëse nuk kanë mundësi të përdorin maska të posaçme (trasparente).
  f. Nëse kërkohet nga stafi i dyqaneve ose marketeve përkatëse për identifikim të moshës, përfshirë blerjen e produkteve me moshë të kufizuar, siç janë duhani dhe alkooli
  g. Nga punëtorët që punojnë në ambjente të jashtme, gjatë procesit të punës kur sigurohet distance fizike jo më pak se 1.5m.
  h. Nga të ftuarit në emisonet televizive me kusht që të ruhet distanca jo më pak se 1.5 metra.
Lexo edhe :   Temperatura nën zero, ARRSH bën njoftimin me rëndësi
Lexo edhe :   Temperatura nën zero, ARRSH bën njoftimin me rëndësi

Udhëzuesi i miratuar përcakton qartë rastet përjashtimore të përdorimit të barrierës mbrojtjesë (maskës).

 1. Në të gjitha rastet kur përdorimi i maskës dëmton shëndetin sipas rekomandimit të mjekut të familjes.
  b. Nga persona me sëmundje që i bëjnë të paaftë për përdorimin maskës.
  c. Gjatë ushtrimit të aktiviteteve sportive.
  d. Nga persona të cilët lëvizin të vetëm me biçikletë, motoçikletë apo monopatinë.
  e. Kur në makinë është vetëm drejtuesi i mjetit ose persona që kanë lidhje familjare me të
  f. Në aktivitete që mund të shkaktojnë lagien e maskës, si p.sh. gjatë larjes në pishinë, liqe ose në det.
  g. Në shtëpi me anëtarët e ngushtë të familjes.
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ndërron jetë aktori i njohur turk, luajti në serialin “Ertogrul”

Aktori i njohur turk, Ayberk Pekcan, ka ndërruar jetë në moshën 51-vjeçare. I ndjeri ka luajtur në serialin “Ertogrul” dhe “Osman”. Mediat turke thonë se...

Gjirokastritët dhe korçarët më punëtorë, Lezha, Dibra dhe Tirana më “dembele”

Qarqe të ndryshme të vendit shfaqin sjellje ekstreme ndaj punës, pasi në disa prej tyre popullsia në moshë punë (+15 vjeç) shfaq një interes...

Makthi i Berishës nga institucionet që nuk e njohin

Nga: Mero Baze Sali Berisha tani ka nisur luftë me çdo institucion zyrtar, politik apo fetar që nuk e pranon më si Kryetar të PD,...

“Blindohen” zgjedhjet në Shoqatën e Tiranës, hyrja me kartë identiteti

Në orën 15:00 do të nisin zgjedhjet e Shoqatës Rajonale të Futbollit të Tiranës. Aktualisht është vënë re prezencë e forcave të policisë private,...

Nis hakmarrja pas përgjimeve, Tatimet ‘mësyjnë’ te bizneset e Armand Dukës

Bashkia e Tiranës me në krye Erion Veliaj, ka marrë zotimin për të "pastruar futbollin". Prokuroria e Tiranës ka nisur sot një hetim për...