E shtunë, 15 Gusht, 2020
32 C
Tirana

Nga skllevër në drejtues shtetëror, si familja shqiptare udhëhoqi Xhenovan

Më të lexuarat

VIDEO/ Si rrethoi dhe shtriu përtokë policia organizatorin e ngjarjes së Tushemishtit

Policia ka publikuar sot pamjet nga momentet e arrestimeve të bujshme pasditen e djeshme në Tiranë. Gjatë këtij operacioni, u kapën në zonën e Freskut...

Situata kaotike në Kakavijë, reagon për herë të parë Rama

Kryeministri Edi Rama ka reaguar për herë të parë lidhur me situatën kaotike të krijuar në Kakavijë. Përmes një postimi në Instagram, Rama thekson se...

“A i keni trutë në kokë?”/ Aida Shtino kritikon ashpër mjekët e Infektivit

Gazetarja e njohur, Aida Shtino, ka kritikuar mënyrën se si po menaxhohet situata e pandemisë në vend. Përmes një postimi në Facebook, Shtino ka akuzuar...

Rikthehen shifrat e larta të infektimeve, Italia diskuton mbylljen

Italia ka shënuar në 24 orët e fundit, shifrën më të lartë të infektimeve nga Covid 19 që nga 24 qershori. Ndodhur në këto...

Test para 72 orëve, Mali i Zi me rregulla të reja në kufi

Mali i Zi ka lënë në fuqi kushtin se udhëtarët nga Shqipëria duhet të posedojnë një test negativ nga koronavirusi. Drejtori i Institutit për Shëndetin...

Tërbohen serbët, këngëtarja e njohur nuk e mohon: Po jam shqiptare

Këngëtarja e njohur në Serbi, Edita Aradinovic, ka provokuar keq fansat e saj së fundmi, me anë të një InstaStory. Ajo është pyetur nga një...

Alarmohen banorët e minoritetit turk, komandot greke rrethojnë fshatin e tyre

Forcat komando greke janë fotografuar duke kryer stërvitje me armatim të vërtetë, në fshatrat e banuara prej minoritetit turk në zonën e Ksanthit, në...

Çifti rrezikon 16 vite burg vetëm sepse postuan foton “e ndaluar”

Një çift iranian është dënuar në mungesë me 16 vite burg të kombinuar dhe 74 fshikullime nga sistemi i Gjykatës Revolucionare të vendit. Ish-boksieri, Ahmad...

Pezullohet nga detyra punonjësi i policisë në Kakavijë

Një punonjës policie në Kakavijë është pezulluar sot nga detyra, pasi akuzohet se tentoi të kalonte jashtë radhe një makinë. Me vendim të drejtorit të...

Bill Gates: Ja kur do të shpëtojmë nga pandemia

Filantropi i njohur, Bill Gates, mendon se deri në fund të vitit 2021 bota do të ketë shpëtuar nga makthi i koronavirusit. Në një intervistë...

Xhenova ka qenë qendër e multi-kulturave që prej antikitetit. Qyteti i marinarëve është një nga vendet ku gjenden më shumë etni dhe besime të ndryshme. Por, historia më e famshme në qytetin italian deri sot e kësaj dite lidhet me një familje shqiptare.

Familja Durazzo arriti në brigjet italiane në fund të shekullit XIV, për t’i shpëtuar pushtimit otoman në Gadishullin Ballkanik. Giorgio Durazzo dhe familja e tij u blenë si skllevër nga Genuese Manuele De Valente në Messina në 1387.

Pasi u transportuan në Genova, ata u çliruan nga skllavëria dhe kështu filloi ngadalë ngjitja e tyre sociale. Në mesin e shekullit të 15-të, veprimtaria e fabrikuesve dhe tregtarëve i dha mundësinë familjes Durazzo të marr statusin si një nga familjet më të rëndësishme xhenoveze.

Në vitin 1528 mbiemri Durazzo shënohet në regjistrin e fisnikërisë Ligurian, me titullin “fisnikët e rinj”. Dhe do të jetë pikërisht në shekullin e 16-të që familja do të bëhet një nga më të pasurat në kryeqytetin Ligurian.

Giacomo Grimaldi Durazzo, Udhëheqës i Geonvas

Lindur në 1503 me prindër Giovanni Durazzo dhe Margherita Monsa dhe në radhë të parë nga gjashtë fëmijë, Giovanni Grimaldi Durazzo arriti të jetë pjesë e disa posteve të rëndësishme politike. Familja e tij, e përfshirë tashmë në fisnikërinë Gjeneze, ishte angazhuar në disa raste në jetën publike të Republikës. Fillimisht i emëruar ambasador i Shteteve Papale në 1533, ai ishte gjithashtu një senator midis 1556 dhe viteve të para të 1570. Duke zënë pozitën e kryetarit të bashkisë në 1573. Gjithashtu në 1573 ai u zgjodh drejtues (doge) i ri nga Senati i Republikës së Xhenovas. Dy vjet më vonë, në fund të mandatit të tij dhe pasi lufta civile mes fraksioneve fisnike përfundoi; Giacomo Grimaldi Durazzo u zëvendësua nga Prospero Centurione Fattinanti.

Karriera politike e familjes Durazzo

Familja Durazzo nuk e mbaroi karrierën e saj në politikën gjeneze vetëm me zgjedhjen e Giacomo Grimaldi Durazzo. Në të vërtetë nga familja dolën tridhjetë senatorë, dy kardinalë, pesë peshkopë, gjashtëmbëdhjetë ambasadorë. Mbi të gjitha dhe tetë drejtues të tjerë për republikën – Pietro Durazzo nga 1619 në 1621, Giovanni Battista Durazzo nga 1639 deri në 1641, Cesare Durazzo nga 1665 deri në 1667, Pietro Durazzo nga 1685 – 1687, Vincenzo Durazzo nga 1709 deri në 1711, Stefano Durazzo nga 1734 deri në 1736, Marcello Durazzo nga 1767 deri në 1769. Dhe Girolamo Luigi Durazzo, i zgjedhur nën protektoratin Napoleonik nga 1802 deri në 1805 dhe pas vdekjes u nderua nga Napoleoni. Zemra e tij ruhet në Panteonin në Paris.

Familja Durazzo është përfshirë në politikën xhenoveze për rreth 3 shekuj, duke marrë detyra në zyrat më të larta duke kontribuar në shkëlqimin e qytetit. Nga një familje emigrante, që sot do ta quheshin refugjatë, tek fisnik të nderuar./ Burimi: Osservatorio Balcani e Caucaso Transeuropa Përshtati: TIRANA TODAY

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Radha kilometrike në Kakavijë, jehonë edhe në mediat italiane

Radhët kilometrike të krijuara ditët e fundit në Kakavijë, janë komentuar së fundmi edhe nga mediat italiane. Il fatto quotidiano shkruan se mbi 4000 vetura...

Situata në Kosovë vijon të jetë shqetësuese, del bilanci i 24 orëve të fundit

Situata në Kosovë, si pasojë e pandemisë vijon që të jetë shqetësuese! Autoritetet shëndetësore kanë bërë publik bilancin e 24 orëve të fundit, teksa konfirmohet...

Zvogëlohet radha e makinave në Kapshticë, pala greke nis punën me 4 sportele

Bëhet me dije se është zvogëluar radha e makinave në Kapshticë. Pala greke ka nisur të punojë me katër sportele duke përshpejtuar edhe procedurat, shkruan...

Gjermania shënon numrin më të lartë të rasteve me koronavirus që nga prilli

Gjermania ka regjistruar një rritje të ndjeshme të rasteve të reja me koronavirus, në 24 orët e fundit. Sipas institutit gjerman “Robert Koch”, në Gjermani...

Atentati te hoteli në Tushemisht/ Arrest me burg për ekzekutorin e ngjarjes

Gjykata e Korçës dha sot masën e sigurisë “arrest me burg” për shtetasin Anterio Kaloshi. Ai u arrestua dy ditë më parë gjatë operacionit të...