E mërkurë, 30 Shtator, 2020
14 C
Tirana

Nga Prishtina në Tiranë, a ka rënë ndikimi amerikan

Më të lexuarat

Rindizet ashpër konflikti ushtarak Armeni-Azerbajxhan, shpallin gjendjen e luftës

Një nga konfliktet më të vjetër në botë, mosmarrëveshja territoriale midis Armenisë dhe Azerbajxhanit ka shpërthyer sërish. Përleshjet kufitare shpërthyen të dielën në mëngjes,...

“Nxore në pritë Azem Hajdarin”/ Fatos Klosi reagon pas akuzave të Berishës

Ish-kreu i SHIK, Fatos Klosi ka reaguar pas deklaratave të mbrëmshme të ish-kryeministrit Berisha lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit. Berisha akuzoi Klosin se ai...

Artan Hoxha i publikon videon e rëndë Berishës, e nxjerr ‘blof’ për ekzekutimin e Azem Hajdarit (VIDEO)

Gazetari Artan Hoxha i ka publikuar një video ish-kryeministrit Berisha, duke e nxjerrë ‘blof’ për deklaratat që bëri mbrëmjen e djeshme në emisionin "Opinion",...

Turqia rrëzon avionin armen në Azerbajxhan

Armenia akuzon Turqinë se ka rrëzuar një prej avionëve të saj, gjatë konfliktit me Azerbajxhanin. Ministria e Mbrojtjes e Armenisë pretendon se avioni i tyre...

“Ku i çuat paratë që iu dha bota?”, Rama i kërkon ndjesë ndërkombëtarëve, sqaron kush i administron fondet

Kryeministri Edi Rama ka folur në programin e financimit të BE-së për restaurimin dhe rrjetëzimin e monumenteve të kulturës të dëmtuara nga tërmeti i...

“I thashë të zhdukej për 6 muaj”, Berisha rrëfen detaje të reja lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit

Ish-kryeministri Sali Berisha ka zbuluar detaje të tjera lidhur me ngjarjet që kanë ndodhur para ekzekutimit të liderit të lëvizjes studentore, Azem Hajdari. Në një...

Kush e nxori në pritë Azem Hajdarin? Berisha jep emrin

Ish-Kryeministri Sali Berisha tha në 'Opinion' se Azem Hajdari u nxor në pritë nga Fatos Klosi, në atë kohë kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror. Sipas...

Sondazhi për djemtë e preferuar në “PërPuthen”, fituesi i surprizon të gjithë

Një sondazh i produksionit “PërPuthen” ka nxjerrë Armand Ferhatin si djalin më të pëlqyer nga pjesëmarrësit në spektakël. Edhe pse ai nuk ka qenë një...

Konflikti në Kaukaz/ Berisha në kah të Azerbajxhanit: Po çliron tokat e pushtuara nga Armenia

Ish-kryeministri Sali Berisha ka folur rreth luftës që ka nisur mes Armenisë dhe Azerbajxhanit, ku deri më tani janë shënuar dhjetëra viktima. Përmes një postimi...

Gruaja e Lefter Zhidrus tregon si ka lindur konflikti me fqinjët

Bashkëshortja e 71-vjeçarit, Lefter Zhidru, i cili u ekzekutua pak ditë më parë nga RENEA, ka treguar se si ka lindur konflikti me fqinjët. E...

Nga: Ervis Iljazaj

Për nga historia, marrëdhëniet midis shqiptarëve dhe Shteteve të Bashkuara, kanë qenë ndoshta marrëdhëniet më me fat dhe të pa diskutueshme për ne. Në këtë kuptim, fjala e amerikanëve në botën shqiptare ka qenë një fjalë e padiskutueshme, ose më së paku, fjala diplomatike që ka patur më shumë ndikim se asnjë zë tjetër.

Mirëpo, a kanë më të njëjtin ndikim amerikanët në Prishtinë dhe Tiranë?

Dy raste tregojnë se ky ndikim nuk ka qene ashtu sikurse mendohej prej kohësh, i padiskutueshëm. E para në rastin e Reformës Zgjedhore në Shqipëri. Dhe e dyta, rasti i bisedimeve midis Kosovës dhe Serbisë që u ndërpre në mes për një moment të dytë.

Si asnjehërë më parë, Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Tiranë është angazhuar kaq shumë dhe me insistim në procesin zgjedhor në Shqipëri. Për turpin e politikës dhe shtetit shqiptar, palët politike pothuasje me forcë u detyruan të firmosnin marrëveshjen e reformës zgjedhore, e cila përgatit terrenin për zgjedhjet parlamentare të vitit që vjen. Edhe pas 30 vitesh, politika shqiptare nuk arrin dot të bëjë një reformë të thjeshë për rregullat  e lojës pa ndërhyrjen e ndërkombëtarëve.

Por, e reja kësaj here ishte pikërisht angazhimi i Ambasadores Yuri Kim në reformën zgjedhore, gjë e cila nuk ka ndodhur shpesh në Shqipëri. Ne jemi mësuar që më reformën zgjedhore të merret Bashkimi Europian apo OSBE, dhe jo Shtetet e Bashkuara. Kjo është një shenjë e qartë se në zgjedhjet e ardhshme ambasadës në ‘’ Rrugën e Elbasanit’’  i intereson rregullsia e procesit dhe jo fituesi. Aq e vërtetë është kjo, sa që negociatat për reformën zgjedhore u bënë në ‘’ tokë’’ amerikane.

Nëse në zgjedhjet e 2017-s Ambasada Amerikane qartësisht kishte të preferuar Partinë Socialiste, pasi ishte e vetmja forcë që mori përsipër zbatimin e Reformës në Drejtësi, në zgjedhjet e ardhshme janë fare të painteresuar për fituesin. Duke qenë se Reforma në Drejtësi, mirë apo keq ka marrë rrugën e saj, e vetmja gjë  i intreson tashmë ëshë procesi. Ndryshe nuk shpjegohet angazhimi i fortë i Zonjës Kim për përfundimin e Reformës Zgjedhore.

Lexo edhe :   Sërish aksident në Tiranë, makina përplas 70-vjeçarin
Lexo edhe :   Taksat e larta nuk i paguajnë të pasurit, por qytetarët

Mirëpo, edhe pse ky angazhim publik i madh, mazhoranca ka marrë iniciativën për të ndryshuar marrëveshjen e 5 qershorit për Reformën Zgjedhore, duke berë ndryshime kushtetutese të njëanshme. Megjithëse Ambasadorja Kim ka përshendetur fort marrëveshjen dhe ka kërkuar që ajo të votohej pa ndryshime, mazhoranca ka insistuar me ndryshimet kushtetuese në parlament. Asnjëherë më parë një marrëveshje e bekuar nga Ambasada Amerikane në Tiranë nuk është prishur në këtë mënyrë, shenjë kjo, që fjala e saj me sa duket nuk përbën  më rëndësinë që ka patur për Edi Ramën dhe qeverinë e tij. A do të mundet kjo mahzorancë ta prish këtë marrëveshje amerikane, kjo mbetet për tu parë.

E njëjta hsitori ka ndodhur në Kosovë, ku bisedimet midis saj dhe Serbise ishin përgatitur për tu mbajtur në Shtëpinë e Bardhë u ndëprenë në mes. Edhe pse ky rast është më i komplikuar, përsëri tregon se agjenda amerikane atje nuk u zhvillua.

Është ende e paqartë nëse politika amerikane ka humbur terren në Ballkan dhe në Shqipëri, por e vërteta është se agjenda e saj këtu po has pengesa të më mëdha. Ndoshta për faktin se në Shtetet e Bashkuara janë duke u përgatitur për zgjedhjet, apo për problemet me pandeminë dhe trazirat sociale, duke bërë që vëmendja është përqëndruar atje dhe jo në politikën e jashtme, të paktën në rajonin e Balkanit. Megjithatë, fakti mbetet. /Gazeta Liberale

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Fuqitë e mëdha dhe konflikti mes Azerbajxhanit dhe Armenisë

Çfarë e bëri të rishpërthejë konfliktin për Nagorni Karabakun? Ekspertët mendojnë se kjo mund të ketë lidhje me gjendjen e përkeqësuar ekonomike në Azerbajxhanin...

Tre simptomat që në 85% të rasteve konfirmojnë nëse jeni infektuar me koronavirus

Instituti i Shëndetit Publik në Britaninë e Madhe ka sqaruar se cilat janë 3 simptomat kryesore, që në 85% të rasteve konfirmojnë se një...

Emërohet kryeministrja e parë femër e këtij shteti afrikan

Presidenti i Togos (shtet në Afrikë), Faure Gnassingbe emëroi sot kryeministren e parë femër të vendit, Victoire Tomegah Dogbe. 60-vjeçarja zëvendëson Komi Selom Klassou, i...

“Ndaloni sulmet”, Putin telefonon kryeministrin armen

Presidenti rus, Vladimir Putin, i ka kërkuar kryeministrit armen, Nikolla Pashinyan, që të ndalojë sulmet ndaj Azerbajxhanit. Putini theksoi nevojën urgjente për një armëpushim dhe...

Situata nga pandemia/ Manastirliu: Kemi numrin më të ulët të infektimeve në rajon

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka deklaruar se pavarësisht se shifrat e përditshme të infektimeve janë të larta, ato janë brenda parashikimeve. E ftuar në...