E premte, 23 Tetor, 2020
18 C
Tirana

Nga nesër maskat me detyrim, zbardhet udhëzimi dhe vlera e gjobës

Më të lexuarat

Ilona Staller, pornostarja që u zgjodh deputete në Itali (VIDEO)

E lindur në vitin 1951 në Hungari, Ilona u rrit nga nëna e saj dhe njerku i saj, një zyrtar i Ministrisë së Brendshme....

Turqia eksporton armë anti-dron në Shqipëri

Një kompani që vepron në qytetin Antalya të Turqisë, armët kundër dronëve të dizajnuar nga inxhinierët turq që i ka prodhuar për Forcat e...

Vdes vullnetari që iu injektua vaksina anti-covid e prodhuar nga AstraZeneca

Autoriteti shëndetësor brazilian Anvisa, tha të mërkurën se një vullnetar i cili mori pjesë në një provë klinike të vaksinës COVID-19 të zhvilluar nga...

Meta te berberi/ Artan Hoxha i nxjerr foton: Garda e Republikës rrethon zonën

Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka publikuar një foto të presidentit Meta i cili ndodhet tek berberi. Fotoja është shkrepur nga larg, dhe kjo për...

Plas sherri në studion e ‘Top Channel’, konkurrentët largohen nga emisioni

Puntata e radhës në ‘Përputhen’ ka përfunduar me sherre dhe me largim nga studio të djemve dhe vajzave që kanë shkuar për të gjetur...

“Hetues amerikanë asistojnë në çështjet e SPAK dhe BKH”, flet Yuri Kim

Ambasadorja Amerikane Yuri Kim ka shprehur edhe një herë mbështetjen e SHBA ndaj institucioneve të dala nga reforma në drejtësi. Ajo u shpreh se...

Ja cila grupmoshë po infektohet më shumë me Covid-19

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, dr. Skënder Brataj, pohoi se virusi ka pësuar mutacion gjatë gjithë këtyre muajve, dhe tani shfaqet me simptoma të ndryshme...

E akuzuan për vrasjen e Remzi Hoxhës, reagon ashpër Sali Berisha

Ish kryeministri, Sali Berisha i është përgjigjur akuzave të familjarëve të biznesmenit të njohur Remzi Hoxha. Ai ka hedhur poshtë akuzat se ka gisht...

“Muajt e ardhshëm do jenë të vështirë”, Mitsotakis: Nga e shtuna me kufizime

Jo vetëm Italia, por edhe Greqia vijon me shifra të frikshme të të infektuarve. Masa të tjera do të hyjnë në fuqi, duke kufizuar...

“Pas 10 ditësh del dhe nuk infekton të tjerët”/Epidemiologu jep lajmin e mirë

Epidemiologu Ilir Alimehmeti, në një lidhje ‘Skype’ në ‘Wake Up’ në Top Channel, sqaroi udhëzimin më të fundit nga ekspertët e shëndetit, i cili...

Drejtoresha e ISHP, Albana Fico, në një dalje për mediat ka sqaruar, një ditë para hyrjes në fuqi të vendimit, se ku, kur dhe kush duhet të mbajë maskë anti-Covid.

Fico tha se maska është e detyrueshme për të gjithë personat kur dalin nga shtëpitë e tyre, për çdo individ mbi 11-vjeç, dhe sipas saj në rastin e shkeljes së parë gjoba do të jetë 30 mijë lekë të vjetra. Në rast se shkelja do të jetë e përsëritur, gjoba do të vijë duke u rritur në 50 mijë lekë.

Ja kur maska bëhet e detyrueshme:

 1. Sa herë dilni nga shtëpia;
 2. Cdo individ mbi moshën 11 vjeç;
 3. Gjatë të gjithë ditës gjatë të gjithë veprimtarisë jashtë banesës.
 4. Në çdo dyqan, supermarket apo aktivitet tregtar
 5. Në të gjitha mjetet e transportit publik dhe jo publik kur në to gjenden persona të tjerë përveç drejtuesit të automjetit.
 6. Edhe gjatë ecjes në rrugë
 7. Gjatë qëndrimit në të gjitha vendet publike të hapura si park apo shesh
 8. Gjatë të gjithë aktivitetit të punës në zyra, të gjithë institucionet publike dhe jo publike, teatër, kinema, muze, biblioteka, etj
 9. Në hyrje dhe dalje nga banesa si dhe ashensorë
 10. Përpara dhe pas konsumit të ushqimit në bare dhe restorante
 11. Në motoçikletë kur merr një person tjetër jo anëtare të familjes
 12. Nëse jeni duke u kujdesur në shtëpi për një familjar me COVID-19
 13. Në të gjitha institucionet fetare.
 14. Nga personat që e kanë kaluar SARS COV -2 për t’u mbrojtur nga shkatarët e tjerë infektivë respiratorë.
 15. Në institucionet arsimore dhe ato të kujdesit shëndetësor sipas rekomandimeve të mëparshme.

Kush përjashtohet

 1. Nëse kërkohet për qëllime të identifikimit personal nga zyrtarët përkatës në polici, në bankë, postë, gjykatë, etj
 2. Gjatë ngrënies apo konsumimit të pijeve por në hyrje e në dalje nga baret dhe restorantet maska duhet të vendoset.
 3. Gjatë proçesit të manipulimeve dentare por në hyrje e në dalje nga klinika maska duhet të vendoset.
 4. Nga personat që mbajnë/drejtojnë lutjen/shërbesën/ceremoninë fetare
 5. Nga persona me humbje të dëgjimit dhe të folurit ose për personat gjatë kohës së komunikimit me ta, nëse nuk kanë mundësi të përdorin maska të posaçme (trasparente).
 6. Nëse kërkohet nga stafi i dyqaneve ose marketeve përkatëse për identifikim të moshës, përfshirë blerjen e produkteve me moshë të kufizuar, siç janë duhani dhe alkooli
 7. Nga punëtorët që punojnë në ambjente të jashtme, gjatë procesit të punës kur sigurohet distance fizike jo më pak se 1.5m.
 8. Nga të ftuarit në emisonet televizive me kusht që të ruhet distanca jo më pak se 1.5 metra.
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ikën ditët me diell, ja si do jetë moti në fundjavë

Ditëve të bukura me mot të kthjellët dhe diell, duket se u vjen fundi gjatë kësaj fundjave. Mbi vendin tonë do të ndikojnë kushte...

Matematika e kryeministrit që tallet me sakrificën e qytetarëve

Nga: Klodian Tomorri Degjova nje replike te kryeministrit Edi Rama me kolegen Marsela Karapanço te A2 CNN, e cila ne fakt ishte nje fyerje ndaj...

Covid/ Pse mbyllja e shkollave, ka pasoja shumë të rënda

Nga: Fabio Sabatini “Internazionale” A është mbyllja e shkollave, mënyra e duhur për t’u përballur me pandeminë aktuale? A janë përfitimet e mbylljes së tyre...

Skandali i dhënies së nënshtetësive/Meta: Shpifje të sponsorizuara

Presidenti ka folur nga Korça, për ngjarjet politike. Meta i ka konsideruar si “shpifje të sponsorizuara”, akuzat e ngritur ndaj tij për dhënien e...

Meta: Po i jap edhe një mundësi për të kthyer aktin në shinat e ‘5 qershorit’

Pasi ktheu në Kuvend për rishqyrtim Kodin e ri Zgjedhor, kreu i shtetit Ilir Meta ka sqaruar arsyet përse e ndërmori këtë akt. Në një...