E shtunë, 12 Qershor, 2021
26.5 C
Tirana

Nga liga e dytë franceze në finale të Champions-it, historia e Kante dhe Mahrez

Finalja e Ligës së Kampionëve do të vendoset midis skuadrave anglezë të Mançester Sitit dhe Çelsit. E veçanta e finales është se do të përballen së bashku dy ish-shokë skuadre, Ngolo Kante dhe Riad Mahrez.

Dyshja ka luajtur për Lestër Sitin para se të bënin hapin e madh në karrierë duke u transferuar tek skuadrat më të mëdha angleze. Kante dhe Mahrez ishin lojtarët kyç kur Lestëri fitoi Premier Ligën në vitin 2016.

Historia është e veçante pasi të dy lojtarët deri në moshën 23 vjeçare luanin në Ligën e dytë franceze, përkatësisht mesfushori Kante lunate për Kanën ndërsa Mahrez për Lë Havren. Lestëri i ndoqi me kujdes dhe i transferoi të dy për shumën e kombinuar të 6 milion eurove duke i shitur më pas 110 milion euro.

Dy ish-shokët e skuadrës do të përballën më 29 maj në Stamboll të Turqisë në finale e madhe për të kërkuar lavdinë me ekipet e tyre.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Vlorë/ Po ndiqej nga policia, automjeti përplaset dhe përmbyset

Një aksident ka ndodhur pasditen e sotme në qytetin e Vlorës. Mësohet se një automjet nuk ndaloi gjatë postbllokut të policisë, dhe shoferi,  në...

Ushtarët e Antikrimit s’mund t’i hidhen krimit

Nga: Preç Zogaj Drejtësia e re me bashkautorësi amerikane dhe europiane, në konceptim dhe zbatim, të cilën unë e kam mbështetur e do të vazhdoj...

Asisti i Shaqirit nuk mjafton, Zvicra ndalet nga Uellsi (Video)

Përfundon ndeshja e dytë e kampionatit europian ''EURO 2020''. Ndeshja e vlefshme për grupin A, midis Uellsit dhe Zvicrës është mbyllur në barazim, me...

Zgjedhje për kreun e ri/ Gjana: Komisionerët e kandidatëve vetëm nga degët e PD

Komiosionerët e çdo kandidati për kryetar në PD duhet të jenë anëtarë të degës përkatëse të PD-së ku do propozohen për këtë proces. Ka...

Asnjë viktimë nga koronavirusi, 12 raste të reja në 24 orët e fundit

Situata epidemiologjike në vendin tonë paraqitet e qëndrueshme. Në 24 orët e fundit, janë regjistruar 12 raste të reja me Covid-19, nga 2.916 testime...