E hënë, 23 Nëntor, 2020
3 C
Tirana

Nga Kristofor Kolombi tek Xhon Kenedi, ja përdoruesit e famshëm të hashashit

Më të lexuarat

Rritja e rasteve/ Sot hapet spitali Covid 3, brenda javës edhe Covid 4

Pas ankesave të shumta për ezaurimin e kapaciteteve në spitalet Covid, qeveria duket se po bën lëvizjen e radhës. Burime bëjnë me dije se...

KUJDES/ Pamje të rënda: Morgu përtej kapacitetit, trupat lihen përtokë

KUJDES! PAMJE TË RËNDA! Syri.net ka publikuar foto ekskluzive të siguruara nga brenda Morgu i Tiranës, ku trupat e viktimave nga Covid-19 janë vendosur në...

FOTO/ Tirana një “betoniere” e madhe, 10 kulla në ndërtim e sipër

Edhe pse vendi ndodhet në krizë ekonomike për shkak të tërmetit të 26 nëntorit dhe pandemisë Covid-19, Tirana vijon të ketë një bum ndërtimesh. Këtij...

Kaos në spital/ Mjeku thirrje qeverisë: Zgjohuni nga gjumi, hapni Covid 4

Situata paraqitet e rënduar në vendin tonë sa i përket pandemisë nga koronavirusi. Mjeku i Urgjencës i ‘Shefqet Ndroqit’, ose Covid2, Dritan Koçiaj ka ngritur...

Pamje të rënda/‘Luftë’ mes grupeve mafioze, 29-vjeçarin e vrasin me shkopinj

Disa pamje të rënda janë bërë virale në rrjet, ndërsa dëshmojnë dhunën makabre të disa personave, ku me shkopinj në duar qëllojnë pa pikë...

“Njerëzit do vdesin”, sizmologu grek parashikon një tërmet të fuqishëm

Në 30 tetor, një tërmet i fuqishëm goditi Detin Egje midis bregdetit turk dhe ishullit grek të Samos, duke shkaktuar një bilanc tragjik. Po...

Italia jep alarmin për ‘bombën e ujit’/Ekspertët: Mos dilni nga shtëpia (VIDEO)

Autoritetet në Itali kanë dhënë alarmin për shkak të së ashtëquajturës “bombë e ujit”, që ka sjellë një përkeqësim të menjëhershëm të kushteve atmosferike. Për...

“Ka planifikuar që të japë dorëheqjen”, zbulohet pasardhësi i Vladimir Putin

Kritiku i njohur i Vladimir Putin, ka nxjerrë disa të pathëna të cilat e nxjerrin zbuluar lidhur me lëvizjet e tij. Valerey Solovei ka...

Videoja po thyen rrjetin/ Sherr te “Aventurierët”, plas grushti

“Aventurierët” në episodin e fundit kanë dhuruar emocione, adrenalinë, e po kështu edhe skena dhune. "Aventurierët" vendosën që Festën e Birrës ta festonin në...

Bes Kallaku, ditëlindje pa masa anti-covid, gjobiten dhe Meta me Kryemadhin

Drejtoria Vendore e Policisë Tiranë, ka gjobitur me 1 mln lekë të reja administratorin e lokalit ku festoi ditëlindjen e 35-të aktori Bes Kallaku,...


Kristofor Kolombi – Kur Kolombi u nis për në Botën e Re, mori me vete farat e kanabisit. Ai e kultivoi dhe e konsumoi atë rregullisht në Amerikë.

Xhorxh Uashington – Presidenti i parë i SHBA-së, kultivonte rregullisht marijuanë në fermën e tij, dhe e promovonte atë për shkak të efekteve shëruese.

Mbretëresha e Britanisë së Madhe Viktoria – Mjeku i rekomandoi mbretëreshës përdorimin e kanabisit për të ndihmuar në lehtësimin e dhimbjeve nga cikli menstrual.

Hua Tuo –Mjeku i njohur kinez, nisi përdorimin e kanabisit që në vitin 200 Pas Krishtit. Ai e përdori marijuanën së bashku me verën, si anestezikun e parë në botë në operacionet kirurgjikale.

Aleksandër Dyma- Shkrimtari francez njihej si një përdorues i thekur. Themeloi një klub, ku anëtarët e tij takoheshin rregullisht për të konsumuar kanabis.

Zhan D’ark- Heroina e Francës, ka qenë e ndikuar nga konsumi i kanabisit kur parashikoi fitoren mbi anglezët. Fshati i saj ishte i mirënjohur për kultivimin e bimëve medicinale, dhe mendohet se ajo eksperimentonte me llojet e tyre të ndryshme të bimëve narkotike.

Lexo edhe :   Kur u ekzekutua Xhon Kenedi, vrasja e presidentit nuk ishte një krim federal

Mbretëresha Elizabeta I- Mbretëresha britanike gjobiste pronarët e tokave që nuk kultivonin kanabis, nëse kishin mbi 60 hektarë tokë. Ajo mbante sasi të mëdha marijuane në pallat për festat, ndërsa lavdëronte vetitë e shumta mjekësore të bimës.

Uilliam Shekspir- Dyshohet se një pjesë e frymëzimit për kryeveprat e tij, i vinte nga përdorimi i hashashit. Në llullën e tij janë gjetur gjurmët kanabisi.

Xhon F.Kenedi –Presidenti amerikan tymoste rregullisht kanabis, për të lehtësuar dhimbjen e shpinës, dhe herë pas here për kënaqësi.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E thonë astrologët: 3 arsyet përse viti 2021 do të jetë i mbarë

Të gjithë e dimë sa shpejt ndryshoi bota në 2020-ën dhe brenda një nate, rutina jonë s’ishte më ajo që njihnim. Gjithsesi, jemi thuajse...

Manastirliu kritikon qytetarët: Po neglizhoni pandeminë, respektoni masat

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka reaguar pas publikimit të pamjeve gjatë ditës së sotme në zonën e Liqenit. Shumë qytetarë janë parë të grumbulluar dhe...

Rëndohet bilanci në Itali, mbi 28 mijë raste të reja me koronavirus

Situata e Covid-19 në Itali vazhdon të mbetet kritike në 18 rajone ndër 21 që ka vendi, edhe pse raporti i fundit javor ka...

Një person me Covid-19, Greqia kthen pas autobusin me shqiptarë në Kakavijë

Një autobus tjetër me 20 punëtorë sezonal shqiptar është kthyer pas nga pala greke në pikën kufitare të Kakavijës, pasi njëri prej tyre rezultoi...

Publikohen fotot dhe emrat e fëmijëve të zhdukur gjatë luftës së Kosovës

E rrethuar nga ndërtesa të larta të arkitekturës komuniste, në bodrumin e një biblioteke në Prishtinë, është ekspozita që tregon për fëmijët e vrarë...