E enjte, 13 Gusht, 2020
23 C
Tirana

Nga fundi i prillit deri në fillim të majit: të gjitha datat për të rifilluar Serinë A

Më të lexuarat

Sërish rekord rastesh të reja në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë 3 persona nga koronavirusi. Fatkeqësisht, nuk e kanë fituar dot...

“U kthye nga një ferr plehrash në destinacion turistik”, Rama publikon videon

Kryeministri Edi Rama e ka nisur mëngjesin e sotëm me publikimin e një videoje në rrjetin social Facebook. Në videon në fjalë shfaqet Belshi, ndërsa...

Firmoset marrëveshja me qeverinë italiane, sektorët ku do të shkojnë 95 milion euro

Së fundmi është firmosur marrëveshja mes qeverisë shqiptare dhe asaj italiane për dokumentin e detajimit të angazhimit prej 95 milion euro. Lajmin e bëri të...

Rekord rastesh të reja në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me koronavirusin e kanë...

Ishin fshehur në Shqipëri, ekstradohen 9 persona drejt Italisë

Nëntë persona të kërkuar që janë arrestuar në Shqipëri janë ekstraduar ditën e sotme në Itali. Sipas policisë, të ekstraduarit janë shtetas shqiptar nga mosha...

Agron Shehaj dhuron respiratorë dhe aparat dialize për spitalin COVID 2

Biznesmeni dhe ish-deputeti i PD, Agron Shehaj i ka dhuruar dy respiratorë dhe një aparat dialize spitalit Shefqet Ndroqi, i cili është kthyer aktualisht...

“I besoj Putinit”, kush është presidenti i parë që do marrë vaksinën ruse

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte, është shprehur mjaft besimplotë lidhur me zbulimin e vaksinës së koronavirusit nga Rusia. Duterte ka treguar gatishmërinë të bëhet personi...

Tensionet me Turqinë, Greqia kërkon ndihmën e SHBA-së

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias, do të zhvillojë një takim me sekretarin amerikan të Shtetit, Mike Pompeo, në Vjenë të premten. Përmes një deklarate,...

Infektimet e reja në Gjermani arrijnë “nivelin alarmues”

Sërish në Gjermani janë regjistruar mbi 1200 raste të reja të infektimeve me virusin Corona. Kjo gjendje ka alarmuar edhe Ministrin e Shëndetësisë, Jens Spahn. Ministri...

Tensionohet situata mes dy vendeve/ Roja bregdetare greke qëllon drejt jahtit turk

Mesnatën e ditës së sotme, një varkë e rojës Bregdetare të ishullit të Rodos, në Greqi gjatë patrullimit të saj në zonën e detit...

Uefa po shtyn që kampionati te rifillojë brënda një muaji,por urgjenca e koronavirusit e bën kërkesën të pamundur. Kështu që …

Para së gjithash Euro 2020. Kërkesa, për të gjitha, ishte që ajo të shtyhej për në vitin 2021, në mënyrë që të krijonte hapësirën e nevojshme në kalendar për të përmbyllur kampionatet në mënyrën më të rregullt të mundshme.

Duke thënë se urgjenca e koronavirusit dhe efektet e saj ende nuk mund të përcaktohen qartë – në praktikë nuk mund të parashikohet se kur do të përfundojë dhe kur rreziku i infeksionit do të kalohet, Federata Italiane e Futbollit tashmë ka lëshuar nje hipotezojë për të filluar përsëri.

Le të fillojmë duke thënë se UEFA po bën presion të kthehet në fushë në 21-22 Prill. Kjo hipotezë konsiderohet e refuzuar nga federatat, e mbështetur ndër të tjera nga mjekët që këshillojnë të kundërtën e tij. Në çdo rast, deri më sot, qëllimi është të rifillohet me kupat (sigurisht me dyer të mbyllura) në mënyrë që të çlirohet kalendari e të ketë data të lira.

Duke bërë disa llogari në kampionatin italian janë akoma 12 ndeshje për tu luajtur dhe tre ndeshje ndeshje të Kupës së Italisë(kthimi i gjysmëfinaleve dhe finalja).Duke u përpjekur të jemi optimistë, datat e nisjes janë 2, 9 ose 16 maj. Në rastin e parë, do të ishte e mundur të mbyllet sezoni në 28 qershor siç kërkohet nga UEFA, në dy të tjerët, me shumë mundësi, do të shkonte përtej korrikut (5 ose 12)

Kupa e Italisë do të përfundonte në 20-21 maj për gjysmëfinalen dhe më 18 qershor për në finale. Europa League, por kjo tashmë është vendosur, do të përfundojë në 24 qershor dhe Liga e Kampionëve në 27. Të gjitha me një frymë. Duke shpresuar se fillimi përsëri është vërtet i mundur.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Raporti/ Pandemia në Shqipëri varfëroi të rinjtë, mes tyre mbizotëron papunësia

Rrjeti Kombëtar për të Rinjtë dhe Qendra për të Drejtat e Fëmijëve publikuan sot Raportin Vjetor Kombëtar “Rinia 2020” në Ditën Ndërkombëtare të Rinisë. Raporti...

Macron paralajmëron Iranin kundër “ndërhyrjes” në Liban

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka paralajmëruar Iranin kundër cdo ndërhyrjeje në Liban. Sipas Reuters, Macron ka zhvilluar një bisedë të telefonike me presidentin iranian, Hassan...

VIDEO/ Neymar shpërdoron dy raste vetëm për vetëm me portierin

Po luhet mbrëmjen e sotme ndeshja mes Atalantës dhe PSG-së, e vlefshme për ‘Champions League’. Pak minuta më parë ka përfunduar pjesa e parë, me...

Drejt Presidencës me fletëthirrjen e Hagës në xhep

Nga Mero Baze Një vit më parë, Ramush Haradinaj dha dorëheqjen nga posti i kryeministrit, nën arsyetimin se ishte thirrur nga Gjykata Speciale e Kosovës...

Tensionet me Turqinë, Greqia kërkon ndihmën e SHBA-së

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias, do të zhvillojë një takim me sekretarin amerikan të Shtetit, Mike Pompeo, në Vjenë të premten. Përmes një deklarate,...