E shtunë, 11 Korrik, 2020
28 C
Tirana

“Vuaj nga diabeti dhe kam turp”/14-vjeçarja rrëfen historinë e saj

Më të lexuarat

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

Humb jetën nga koronavirusi babai i gazetarit të njohur

Gazetari i njohur, Berat Buzhala njofton se babai i tij ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Përmes një postimi në Facebook, gazetari tregon se babai i...

“Unë kryeministër e ai president”, Rama thumbon Bashën

Përgjigjet e kundërpërgjigjet ndërmjet Ramës dhe Bashës nuk kanë fund. Pasi kryedemokrati zbuloi prapaskenat, lidhur me ofertën që i kishte ardhur nga ndërmjetësues të...

“U rrah nga shokët e skuadrës”, reagon lojtari rumun i Partizanit

Qendërmbrojtësi rumun i Partizanit, Deian Boldor, ka reaguar pas lajmeve që qarkulluan sot në media se ai ka pësuar nga shokët e tij të...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

U fotografua në rrugë, reagon deputetja e infektuar

Deputetja e PDK në Kuvendin e Kosovës Eliza Hoxha e cila është infektuar nga COVID-19, së fundmi u fotografua në rrugë. Reagimet qenë të shumta,...

Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Në Greqi kanë janë regjistruar protesta të dhunshme, kundër ligjit që kufizon të drejtën për të protestuar që u miratua së fundmi në Parlament. Ky...

“Bleu shtëpi 232 mijë euro”/ Majko: Ndryshova banesë për shkak të kërcënimeve

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, ka pohuar edhe një herë se ai ka marrë kërcënime nga Irani rreth dy vite më parë. Majko ka reaguar...

Ka qenë vetëm 2 vjeçe, kur prindërit e Laurës zbuluan që e vogla e tyre ishte e sëmurë me diabet. E prej atëherë e deri më sot, 14-vjeçarja është rritur mes analizave të shpeshta, marrjes së insulinës  matjes së glicemisë dhe rigorozitetit në ushqime.

“Diabeti është të jesh shumë strikte me ushqimet. Në tre herë ditës duhet të shpohem dhe të dhemb pak. Sidomos kur isha e vogël, unë qaja e bërtisja kure mami më mbante. Në atë kohë mbaj mend që thosha me vete se pse duhet ta kem në këtë sëmundje, pse duhet të jem unë pikërisht ajo që duhet ta vuajë?! Ndërsa tani është pak më ndryshe. Më është bërë si refleks dhe nuk e kam më aq shumë problem sa më parë. E di që kjo sëmundje nuk do të ndahet asnjëherë nga unë. Do të jetë gjithmonë me mua.”

Laura Shpata tregon për Tirana Today se sa e rëndësishme është që sëmundja e diabetit të trajtohet seriozisht.

“Nëse nuk e bëj gjilpërën mua më rritet diabeti dhe shkon në stratosferë. Në atë moment fillojnë të më dhembin kockat, këmbët dhe sidomos koka. Nuk ndjehem aspak mirë.  Por, edhe kur të ulet. Nëse ti bën shumë gjilpërë dhe nuk ha, ose ha shumë pak duke e krahasuar me sa vija gjilpërë ke bërë; atëherë ti nuk ke fuqi të ngrihesh. Ka raste që të bien dhe të fikët apo bie në koma.”

Për Laurën më e vështirë se përballja me sëmundjen, janë fjalët që i thonë shoqëria. Kjo gjë ka bërë që të jetë më e mbyllur dhe më diskrete. Pasi edhe pse vuan nga diabeti, ajo nuk është ndryshe nga bashkëmoshatarët e vetë.

“Më shqetëson që flitet. Jo fillojnë me disa shprehje të tipit ‘ua sa gjynah që vjen’ apo më mëshirojnë. Dhe unë që i them se nuk ka arsye përse t’i vijë keq. Është thjesht një sekondë kur shpohem dhe kalon.

E di që duhet të jem kaq e turpshme, duhet të flas për këtë sëmundje. Të ngre zërin sepse është një sëmundje që kap si fëmijët ashtu edhe të rrituri. Është një sëmundje që nëse nuk i shkon nga pas, ti dhe mund të vdesësh.”

Fishat falas, por analizat e shtrenjta

Edhe pse në Shqipëri nuk ka një Regjistër Kombëtar për Diabetin, numri i të prekurve nga kjo sëmundje shtohet çdo ditë. Duke u kthyer në një ‘kërcënim’ për shqiptarët, pa dallim moshe. Teksa të rinjtë deri në moshën 18 vjeç i marrin fishat e diabetit falas, Laura rrëfen për Tirana Today se po përballet më një sëmundje të kushtueshme. Kjo pasi jo të gjitha analizat bëhen në shtet, duke i detyruar t’i drejtohen privatit. Por, kjo rëndon në xhepin e familjarëve.

“Është e vështirë kur sheh që janë kaq shumë njerëz me këtë sëmundje. Gjithmonë them me vete, të dalë një shkencëtar që të krijojë kurën për këtë sëmundje.

Jo vetëm fëmijët, por çdo person duhet ta parandalojë sapo sheh një nga shenjat e para. Duhet të shkojë menjëherë të bëjë vizitën.

Ndërkohë, shtetit i kërkoj që t’i ndihmojë më shumë fëmijët e prekur nga diabeti. Të bëjë sa më shumë aktivitete, që këto fëmijë të mos ndjehen ndryshe. Dhe të thonë me vete që jemi njësoj, jemi mirë.

Një tjetër kërkesë lidhet me analizat. Kjo pasi analizat bëhen në shtet, por shumë pak. Kjo pasi më shumë se tre prej tyre duhet t’i bësh në privat. Dhe ato janë të shtrenjta. Unë bëj një herë në gjashtë muaj vizitën, ndaj dy herë në vit shkoj në privat, paguaj lekë që të bëj ato analiza. Të cilat mund të bëhen edhe në shtet, nëse investohet.” TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kapshticë/ Policia greke nuk lejon asnjë makinë me targa shqiptare të kalojë kufirin

Të gjithë shqiptarët që duan të udhëtojnë drejt Greqisë këtë fundjavë nuk do të lejohen. Sipas Abc News, pala greke në Kapshticë ka njoftuar se...

Pak ditë më parë festoi me 18 mijë tifozë, ekipi serb “mbërthehet” nga koronavirusi

Gjashtë lojtarë të ekipit serb të futbollit, Crvena Zvezda të Beogradit janë konfirmuar pozitiv me koronavirus. Lajmin e ka bërë të ditur vetë klubi, i...

A do të mbyllen të hënën? Merret vendimi përfundimtar për transportin urban

Transporti urban do të vijojë punën edhe të hënën e çdo ditë në vijim. Mësohet se Shoqata e Transportit ka anuluar vendimin e marrë...

Masakra e Srebrenicës/ Ja mënyra e veçantë si i përkujtojnë familjarët viktimat

Bosnje Hercegovina ka përkujtuar 25 vjetorin e Masakrës së Srebrenicës, ku u vranë 8,372 myslimanë nga ushtria serbe. Në mediat vendase janë publikuar fotot e...

Laçi mposht Luftëtarin, rrëmben vendin e tretë në klasifikim

Laçi ka marrë tashmë vendin e tretë në renditjen e përgjithshme, pasi fitoi me rezultatin 3-1 ndeshjen e radhës përballë Luftëtarit. Kurbinasit ishin superiorë në...