E mërkurë, 22 Shtator, 2021
14.5 C
Tirana

Nesër zëvendësohen 6 deputetë të opozitës

Të hënën, KQZ do të zëvendësojë gjashtë deputetë të tjerë të opozitës. Tre prej tyre vijnë nga lista e Partisë Demokratike. Në Berat, Astrit Veliaj do të zëvendësohet nga Lefter Maliqi. Në Korçë, Klevis Balliu do të zëvendësohet nga Ligoraq Karamelo. Ndërsa mandatin e Gent Strazimirit do ta marrë Majlinda Halilaj.

Sipas Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, në datën 1 mars Majlinda Halilaj ka paraqitur dorëheqjen nga marrja e mandatit, por tre ditë më pas, ka ndryshuar mendje, duke dorëzuar në KQZ formularin e dekriminalizimit, për të nisur procedurën e marrjes së mandatit.

Sa i përket LSI, mandatin e Viktor Tushaj në Lezhë e merr Alda Hoti. Në Durrës, mandatin e Nora Malaj e merr Edlira Hyseni, dhe në Gjirokastër në vend të Vangjel Tavos e merr Ediola Braha.

Deputetët e rinj pritet të betohen në seancën plenare të datës 13 Mars, duke e çuar në këtë mënyrë në 10 numrin e mandateve të asaj që cilësohet si opozita e re parlamentare në vend.

Në mbledhjen e radhës, KQZ do të regjistrojë katër parti politike si pjesëmarrëse në zgjedhjet për pushtetin vendor. Bëhet fjalë për: Partia Uniteti Kombëtar, Partia Socialiste e Moderuar, Partia Emigracioni Shqiptar, dhe Partia Kombëtare Konservatore Albania. Në këtë mënyrë, pas së hënës në Kuvend do të ketë 92 deputetë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria




Të fundit

Për një parlamentarizëm antimafie, antikorrupsion

Nga: Pëllumb Nako Parlamenti filloi punimet nën një normalitet absolut. Sigurisht, u krijuan edhe komisionet përkatëse, të njëjtë si të viteve e dekadave më parë....

Alternime kthjellimesh dhe vranësira. Nesër priten teshje shiu të izoluara

Ditën e merkurë, vendi ynë pritet të jetë nën ndikimin e masave ajrore relativisht të paqëndrueshme. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh dhe vranësira. Reshje shiu...

Artan Hoxha: Mund të arrestohen ish-kryeministra e ish-presidentë

Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë Yuri Kim ka zhvilluar së fundmi një takim me 15 prokurorët e SPAK, ku ka përçuar mesazhe të rëndësishme....

Lajçak i shqetësuar për situatën në veri të Kosovës

Përfaqësuesi i BE për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka thënë se ka njoftuar vendet e BE-së për situatën në veri të Kosovës. Me anë...

Kurti takim me ambasadorët e QUINT-it, zbulon vendimin e fundit

Kryeministri Albin Kurti ka pritur sot në takim ambasadorët e vendeve të QUINT-it, ku është diskutuar lidhur me reciprocitetin e targave me Serbinë. Kurti...