E premte, 3 Korrik, 2020
34 C
Tirana

“Nëse ka marrëveshje, Thaçi dhe Vuçiç mund të kandidohen për Nobel”

Më të lexuarat

Franca me kryeministër të ri

Presidenti francez Emmanuel Macron ka zgjedhur Jean Castex si kryeministrin e ri të Francës, pas dorëheqjes së Edouard Philippe. Edouard Philippe paraqiti dorëheqjen sot tek...

“Trupin ia lyenin me vaj për të ndalur dekompozimin”, 34 vjeçarja jep dëshminë shokuese

Me kalimin e orëve po bëhen me dije të dhëna të reja nga ngjarja në Kombinat, ku u gjetën pa jetë nënë e bijë,...

Avdullah Hoti nesër vizitë zyrtare në Tiranë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti do të vizitojë ditën e nesërme Shqipërinë. Bëhet me dije se Hoti do të pritet nga kryeministri Rama në orën...

749 të arrestuar, finalizohet operacioni i madh në Britani

Agjencia Kombëtare e Krimit (NCA) në Britani bëri me dije se një sistem i fshehtë komunikimi i përdorur nga kriminelët për të tregtuar drogë...

Ngjarja makabre në Kombinat/ Flasin Dëshmitarët e Jehovait

Lidhur me ngjarjen makabre në Kombinat, në media u raportua se të treja ishin ndjekëse të Dëshmitarëve të Jehovait, për shkak se në shtëpinë...

E rrallë/ Shqiponja mbërthen peshkaqenin dhe fluturon mbi plazh (VIDEO)

Kohë më parë u bë virale një video, ku shqiponja fluturonte ne ajër me prenë e saj, një qengj. Një fotograf arriti që të...

“Zhaneta më tha mos ta shoh bojën”, fqinjët rrëfejnë momentet e fundit me familjen Josifi

Dëshmi tronditëse vijnë për ngjarjen në Kombinat, ndërsa fqinjët tregojnë se kryefamiljarja i kishte larguar të gjithë. Zhaneta Josifi, 56 vjeçe dhe vajza Anisa...

Të shtëna në ajër pas një konflikti të çastit, policia në kërkim të autorit

Të shtëna me armë zjarri janë dëgjuar pasditen e sotme në qytetin e Durrësit. Ngjarja ka ndodhur në lagjen nr 13, teksa pranë një...

Fshihej në bodrum/Ndërhyn RENEA, publikohen pamjet kur kapet 32-vjeçari me rrezikshmëri të lartë

Forcat RENEA kanë arrestuar në Bulqizë, të shumëkërkuarin Fadil Tërnova, 32-vjeç. Në sajë të operacionit të koduar "Fundi i arratisë", është vënë në pranga...

Vetë-flijimi/ Anisa Josifi mbahej e pajetë në banesë, e lyenin me vaj e uthull

Mbrëmjen e djeshme, një ngjarje e rëndë u shënua në kryeqytet, ku nënë e bijë u vetë-flijuan në banesë. Ndërsa vajza tjetër, ka dalë...

Kosova dhe Serbia janë pranë një date historike, një takim Thaçi-Vuçiç në Shtëpinë e Bardhë, që pritet t’i japë zgjidhje përfundimtare problemeve dhe çështjeve pezull që mbajnë të ndezur tensionet në Ballkan.

Për analistin Ben Andoni, në takimin e 27 Qershorit, jo më kot është bërë gjithçka që aty të jenë Presidenti i Kosovës dhe ai i Serbisë.

“Askush nuk shkon në SHBA nëse nuk ka bërë diçka më parë, nëse nuk është rënë dakord për diçka më parë. Kjo shikohet edhe tek fakti që Vuçiç ka konfirmuar edhe një herë lidhjet me Rusinë”, tha Andoni në Ditarin e orës 13:00 në “A2”.

“Mendoj që do të jetë e dhimbshme pak për Kosovën, dhe pak më shumë për Serbinë”.

Sipas Andonit, Thaçi ka një pushtet problematik në Kosovë, njësoj si Vuçiç në Serbi, madje shumë më tepër.

“Me të dy këta njerëz do të shkohet drejt një marrëveshjeje të madhe historike për të dy popuj të cilët kanë luftuar dhe kanë derdhur shumë gjak. Lëshimet që u bëhen këtyre dy liderëve tregon që interesi nuk është moral, por pragmatik, për të zgjidhur punë. Thaçi ka thënë që pas këtij mandati nuk do të kandidojë më, të njëjtën gjë ka thënë edhe Vuçiç.

Ndoshta nëse arrihet që Serbia të heqë Kosovën nga preambula e Kushtetutës dhe Kosova të bëjë lëshimet e saj, nuk është çudi që të dy të kandidohen për çmimin Nobel”, u shpreh ai.

Analisti mendon se bisedat do të jenë jashtëzakonisht të vështira.

Lexo edhe :   Pandemia/ Vuçiç paralajmëron masa të reja

“Besoj që në raste të tilla, SHBA i kanë të kornizuara palët, që do të thotë se të dy palët kanë marrë përsipër të lëshojnë. Ne të gjithë besojmë se do të ketë prekje të territoreve dhe kjo është jashtëzakonisht e dhimbshme. Palët kur shkojnë në Shtëpinë e Bardhë, shkojnë me deklarata të tjera dhe kthehen me deklarata të tjera”.

Megjithatë, sipas Andonit ky nuk do të jetë takimi përfundimtar.

Lexo edhe :   "Presidenti i Serbisë mund të shkojë në hënë po të dojë", Rama nuk ia përton Vuçiçit

“Momenti pozitiv për Kosovën është deklarata e (ministrit të Jashtëm serb, Ivica) Daçiç, i cili ka thënë se Serbia do të ketë probleme nga kjo marrëveshje.

Diçka të tilla e ka thënë edhe më parë zoti Vuçiç kur ka ardhur nga Uashingtoni.

Unë besoj që pesha më e madhe është ndaj Beogradit se sa ndaj Kosovës, vetëm se këtë herë Kosova humbet realisht”, tha ai.

“Askush nuk flet sot për atë pjesë të territorit që iu la Malit të Zi. E njëjta gjë nuk është çudi të ndodhë edhe me Serbinë, pasi demarkacioni nuk është bërë ende”. /A2

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Itali/ Përgjysmohet numri i viktimave nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Numri i viktimave nga koronavirusi në Itali është përgjysmuar në 24 orët e fundit, në krahasim me një ditë më parë. Ditën e sotme janë...

Ballkani Perëndimor i ‘mbërthyer’ nga koronavirusi, qindra raste dhe dhjetëra viktima

Autoritetet në Serbi njoftuan të premten se në 24 orët e fundit kanë regjistruar 11 viktima nga koronavirusi. Me këtë shifër, numri i përgjithshëm...

E paralajmëroi dy muaj më parë/ Gazetari: E njëjta dorë vrau në Durrës dhe Elbasan

Gazetari i njohur, Artan Hoxha, ka bërë lidhjen mes vrasjeve që kanë tronditur qytetet e Elbasanit dhe Durrësit. I ftuar në emisionin “ABC News”, në...

“Zero karbon” deri në 2038/ Parlamenti gjerman miraton projektligjin e rëndësishëm

Parlamenti gjerman ka miratuar sot një projektligj për të hequr nga përdorimi qymyrin, deri në vitin 2038. Ky projektligj erdhi si pasojë e kritikave nga...

Pse pakënaqësinë ndaj Shqipërisë e lidhin me Ramën

Nga Ben Andoni Retorika e gjatë e kryeministrit shqiptar në Kosovë mbushur me figuracionin e tij të zakonshëm dhe diskursin parabolik kuptohet se nuk do...