E mërkurë, 1 Prill, 2020
6 C
Tirana

Negociatat/Ruçi: Shqipëria hodhi një hap të rëndësishëm

Lexo edhe ...

Harrojeni diellin, nesër pritet dëborë

Sot deri në orët e para të pasdites (e mërkurë, dt. 01) priten reshje mesatare në qarqet Dibër, Korçë, Gjirokastër dhe lokalisht mesatare në...

Ermal Fejzullahu: “Do të bëhet mirë për gjithë njerëzimin”

Këngëtari i dashur për publikun , Ermal Fejzullahu ka publikuar se fundmi një foto ne Instagram ku shfaqet i qeshur duke shijuar dëborën...

“Qeveria anulon prokurimet publike”/Basha: Vendim i vonuar, por rëndësi ka transparenca

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha është shprehur se qeveria ka njoftuar anulimin e prokurorimeve që nuk lidhen me emergjencën e krijuar nga koronavirusi. Në një...

Kur do ta arrijmë kuotën “zero” në Shqipëri

Nga: Eduard Zaloshnja Kur pandemia COVID-19 mbërriti zyrtarisht në Shqipëri në 9 mars (jo-zyrtarisht ndoshta ka mbërritur muaj më parë), shumëkush bënte pyetjen se kur...

Kryetari i  Kuvendit, Gramoz Ruçi ka reaguar në lidhje me hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Ruçi ka përshëndetur vendimin e Këshillit të Ministrave të BE-së, teksa thekson se kjo është një ngjarje historike për Shqipërinë.

“Ky vendim është  një ngjarje e madhe historike për Shqipërinë, Maqedoninë e Veriut dhe gjithë rajonin. Është një vendim i rëndësishëm edhe për vetë Bashkimin Evropian. Është një vendim i merituar për Shqipërinë, që rikonfirmon se trashëgimia, rrënjët, kultura dhe aspiratat tona kanë prodhuar e konsoliduar vlerat tona evropiane.

Kuvendi i Shqipërisë është krenar për kontributin dhe legjitimitetin që i dha këtij procesi të gjatë e të vështirë, që më në fund gjeti mbështetjen dhe konsensusin e të gjitha vendeve anëtare. Shpreh  mirënjohjen dhe vlerësimin tim për të gjithë protagonistët dhe kontribuuesit në këtë sukses kombëtar. Tashmë Shqipëria jonë hodhi një hap të rëndësishëm drejt konfirmimit si  një vlerë e bashkuar e Bashkimit Evropian”, tha Ruçi.

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Harrojeni diellin, nesër pritet dëborë

Sot deri në orët e para të pasdites (e mërkurë, dt. 01) priten reshje mesatare në qarqet Dibër, Korçë, Gjirokastër dhe lokalisht mesatare në...

Ermal Fejzullahu: “Do të bëhet mirë për gjithë njerëzimin”

Këngëtari i dashur për publikun , Ermal Fejzullahu ka publikuar se fundmi një foto ne Instagram ku shfaqet i qeshur duke shijuar dëborën...

“Qeveria anulon prokurimet publike”/Basha: Vendim i vonuar, por rëndësi ka transparenca

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha është shprehur se qeveria ka njoftuar anulimin e prokurorimeve që nuk lidhen me emergjencën e krijuar nga koronavirusi. Në një...

Kur do ta arrijmë kuotën “zero” në Shqipëri

Nga: Eduard Zaloshnja Kur pandemia COVID-19 mbërriti zyrtarisht në Shqipëri në 9 mars (jo-zyrtarisht ndoshta ka mbërritur muaj më parë), shumëkush bënte pyetjen se kur...

COVID-19/ Bledi Çuçi: Ka rritje të eksporteve në krahasim me 2019-ën

Ministri i Bujqësisë Bledi Çuçi ka komentuar së fundmi situatën e krijuar nga koronavirusi në vend teksa theksoi se bujqësia nuk ka ndaluar së...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT