E diel, 20 Shtator, 2020
19 C
Tirana

Në Shqipëri 1 në 5 gra nuk punojnë, duhet të kujdesen për shtëpinë

Më të lexuarat

EMRI/ Arrestohet 34-vjeçari që ekzekutoi Emiljano Ramazanin dhe Regis Runajn

Një 34-vjeçar ka rënë sot në prangat e policisë, pasi akuzohet se është porositësi dhe ekzekutuesi i dy vrasjeve të ndodhura në muajin korrik...

FOTO/ Arrestohet këngëtarja shqiptare në Morinë, ja çfarë iu gjet në makinë

Policia Kufitare në Morinë ka arrestuar ditën e sotme këngëtaren e njohur shqiptare, Fjolla Morina. Bëhet me dije se këngëtarja nga Kosova është kapur me...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

Mesdheu Lindor/ Macron mesazh në gjuhën turke për Erdogan

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka deklaruar se është pro dialogut mes Greqisë dhe Turqisë për Mesdheun Lindor. Përmes një postimi në Twitter, Macron i ka...

Bilanci/ Regjistrohet numër i lartë viktimash gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me virusin e kanë...

Zbardhet shkaku i sherrit të dhunshëm me 1 të vdekur e 2 të plagosur në Durrës

Janë zbardhur detaje të reja nga ngjarja e rëndë që ndodhi në Durrës, ku i vrarë mbeti 39-vjeçari Armando Baboçi dhe u plagos djali...

Deputeti kapet nga kamerat duke parë video erotike në parlament

Deputeti tajlandez, Ronnathep Anuwat, është filmuar nga kamerat duke parë një video me pullë të kuqe në Parlament. Mediat në Tajlandë shkruajnë se deputeti kishte...

Durrës: Vranë babain dhe plagosën të birin, 5 të arrestuar e 3 në kërkim

  Policia e Durrësit ka zbardhur ngjarjen e djeshme në Durrës, ku pas të shtënave me armë mbeti i vrarë një 39-vjeçar dhe u plagos...

Vetvrasjet te ‘Shefqet Ndroqi’, neurologu nga Amerika u bën thirrje mjekëve shqiptarë

Gentian Toshkezi, neurokirurgu shqiptar në spitalin e Filadelfias, foli lidhur me situatën e krijuar nga pandemia e koronavirusit. Ai u ndal te rastet e...

Greqi: Cikloni ‘Ianos’ shkakton viktimën e parë

Greqia po përjeton një tmerr të vërtetë teksa është goditur nga cikloni 'Ianos', i cili ka shkaktuar edhe viktimën e parë. Sipas mediave greke, bëhet...

21% e grave të konsideruara inaktive në tregun e punës qëndrojnë në shtëpi duke përmbushur tregun e punës.

Nga ana tjetër vetëm 1% e burrave që janë inaktivë në tregun kanë hequr dora nga puna për të njëjtën arsye.

Ndër arsyet kryesore që gratë nuk marrin pjesë në tregun e punës është pensioni i parakohshëm ose dorëheqja nga biznesi, e cila përbënte 40% të grave inaktive, ndjekur nga 22% e grave që janë inaktive për shkak të shkollës, trajnimit të mëtejshëm apo punës për përvojë pa pagesë.

Sipas të dhënave të INSTAT 9.6% e grave që janë mbi 15 vjeç konsiderohen të papuna, përkundrejt burrave që kanë një normë papunësi prej 12.8%.

Gratë punojnë më shumë pa pagesë në familje

Nga ana tjetër gratë kanë shënuar përqindje më të lartë kundrejt burrave si të punësuara pa pagesë në biznesin e familjes.

Sipas të dhënave të INSTAT rreth 14.3% e grave aktive në tregun e punës janë punëtore pa pagesë në biznesin e familjes. Nga ana tjetër vetëm 10% e burrave aktivë konsiderohen të punësuar pa pagesë në tregun e punës.

Të dhënat nga Anketa e Forcave të Punës 2018, tregojnë se struktura e të punësuarve sipas statusit të aktivitetit tregon se 25.5 % e grave janë të punësuara me pagë, përkundrejt 29.4% e burrave që janë të punësuar me pagë.

Lexo edhe :   Votuesit dhe mosvotuesit ndër vite

Më pak gra të vetëpunësuara

Po ashtu, në 2018-n gratë vazhduan të kenë një përqindje më të ulët të përqindjes së të vetëpunësuarve në tregun e punës.

Kështu sipas të dhënave të INSTAT vetëm 12.5% e grave kishin një sipërmarrje të tyre. Gratë që marrin përsipër të ngrenë një biznes të tyre janë dy herë më pak në raport me burrat.

Lexo edhe :   4 ton kokainë dhe 5.5 milion euro/ Operacion ndërkombëtar anti-drogë, arrestohen 5 persona (VIDEO)

Nga ana tjetër 27.4% e burrave në 2018-n ishin të vetëpunësuar.

Në total, së bashku me burrat që punojnë në bizneset e familjes përbëjnë 37.4% të totalit të burrave që angazhohen me bizneset familjare.

Shqipëria renditet ndër vendet më përqindjen më të lartë të individëve që kanë zgjedhur të vetëpunësohen në sipërmarrjet. /Monitor

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Qyteti i origjinës së pandemisë rihap diskot pa kufizime

Wuhan, qyteti i njohur ndryshe si origjina e pandemisë së koronavirusit, ka vendosur të hapë diskotekat pa kufizime. Sipas mediave të huaja, qyteti me 11...

Kush ishte Ruth Bader Ginsburg, gjyqtarja amerikane që humbi jetën nga kanceri

Anëtarja e Gjykatës së Lartë së Shteteve të Bashkuara, Ruth Bader Ginsburg u nda nga jeta dje në banesën e saj në Uashington, në...

Cikloni i rrezikshëm mbërrin edhe në ishullin e Kretës

Cikloni “Ianos” ka mbërritur edhe në ishullin e Kretës tashmë. Sipas mediave greke, stuhia ka prekur më së shumti anën perëndimore të ishullit. Shumë zona...

Mali i Zi/ Abazoviç drejt Ministrisë së Jashtme

Zdravko Krivokapiç do të jetë në krye të qeverisë së re të Malit të Zi. Lajmi bëhet i ditur nga e përditshmja, “Novosti”, e cila ka...

SHBA/ Të shtëna në Rochester, dy viktima e 14 të plagosur

Dy persona kanë mbetur të vrarë dhe 14 të tjerë janë plagosur, si pasojë e disa të shtënave me armë zjarri në Rochester, SHBA. Lagjja...