E martë, 29 Shtator, 2020
18 C
Tirana

Në mëshirë të fatit, dy vajzat: Shpresa vdiq kur babai dha jetën për motrën

Më të lexuarat

Rindizet ashpër konflikti ushtarak Armeni-Azerbajxhan, shpallin gjendjen e luftës

Një nga konfliktet më të vjetër në botë, mosmarrëveshja territoriale midis Armenisë dhe Azerbajxhanit ka shpërthyer sërish. Përleshjet kufitare shpërthyen të dielën në mëngjes,...

Pandemia/Rama jep lajmin e madh për lokalet

Bizneset vuajtën pasojat e koronavirusit. Shumë prej tyre kapitulluan, e shumë të tjera janë në fije të perit, duke mos gjeneruar shumë të ardhura....

Rriten tensionet/ Droni turk ngjyros me bojë të kuqe flamurin grek (VIDEO)

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka deklaruar se do vazhdojnë të mbrojnë me një vullnet të fortë dhe me një besim të palëkundur...

Artan Hoxha i publikon videon e rëndë Berishës, e nxjerr ‘blof’ për ekzekutimin e Azem Hajdarit (VIDEO)

Gazetari Artan Hoxha i ka publikuar një video ish-kryeministrit Berisha, duke e nxjerrë ‘blof’ për deklaratat që bëri mbrëmjen e djeshme në emisionin "Opinion",...

SPAK pezullon kreun e OFL-së, Dritan Zagani jep paralajmërimin e fortë

Pas shkarkimit nga detyra të kreut të Operacionit Forca e Ligjit, Artan Shkëmbi, një reagim është përcjellë nga ana e ish-shefit të antidrogës së...

Turqia rrëzon avionin armen në Azerbajxhan

Armenia akuzon Turqinë se ka rrëzuar një prej avionëve të saj, gjatë konfliktit me Azerbajxhanin. Ministria e Mbrojtjes e Armenisë pretendon se avioni i tyre...

“I thashë të zhdukej për 6 muaj”, Berisha rrëfen detaje të reja lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit

Ish-kryeministri Sali Berisha ka zbuluar detaje të tjera lidhur me ngjarjet që kanë ndodhur para ekzekutimit të liderit të lëvizjes studentore, Azem Hajdari. Në një...

“Ku i çuat paratë që iu dha bota?”, Rama i kërkon ndjesë ndërkombëtarëve, sqaron kush i administron fondet

Kryeministri Edi Rama ka folur në programin e financimit të BE-së për restaurimin dhe rrjetëzimin e monumenteve të kulturës të dëmtuara nga tërmeti i...

Kush e nxori në pritë Azem Hajdarin? Berisha jep emrin

Ish-Kryeministri Sali Berisha tha në 'Opinion' se Azem Hajdari u nxor në pritë nga Fatos Klosi, në atë kohë kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror. Sipas...

“Ka ardhur koha që të japë llogari”, Erdogan reagon pas luftës mes Armenisë dhe Azerbajxhanit

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka reaguar ashpër ndaj Armenisë, lidhur me luftën që ka nisur me Azerbajxhanin. Turqia është vënë në mbështetje të...

Një tragjedi do i ndryshonte rrënjësisht jetën Dhuratës dhe dy vajzave të saj, Elvisës dhe Roselës. Prej tre vitesh, kryefamiljari i familjes Boçi nuk jeton më. Duke i lënë në mëshirë të fatit. Kushtet e jetesës janë sa të tmerrshme aq dhe të rrezikshme. Jetojnë të vetme në fshatin Krutje e Sipërme, në Lushnje; në një dhomë të rrënuar, e cila duket se po i mbyt.

Veç traumës që vazhdojnë ende ta kenë, dy vajzat kanë humbur çdo shpresë dhe besim. Nuk guxojnë më të ëndërrojnë, ndjejnë se jeta ka ndalur dhe për to.

“Në 9 korrik 2017 na tha që do të na çonte në plazh. Nuk kishim qenë asnjëherë. Në Divjakë ishte një vend i bukur dhe më tha që do të dilte një xhiro me gocën. Teksa po ktheheshin po luanin në breg të detit, ishte shumë cekët. Siç ishin duke luajtur, i ra goca me një gropë. E ka nxjerrë në fillim, por prapë janë fundosur të dy. Kur e nxori për herë të dytë gocën, vetë nuk ia doli dot. As sot nuk arroj ta besoj dot që ka ndodhur kështu,” rrëfen mes lotëve Dhurata.

Rosela ishte vetëm 10 vjeçe kur pa që babai humbi jetën. Një traumë e cila e shoqëron edhe sot, tre vite më pas. Duke e bërë të mbyllur në vetëvete dhe të mos flasë me njerëz. Ndërsa, për Elvisën, mos takimi për herë të fundit me njeriun e saj të shtrenjtë, do të jetë pengu më i madh në jetë.

“Ditën kur ndërroi jetë babai, ishte dita e fundit që unë kisha shpresë. Që i thosha vetës, se gjërat do të bëhen mirë. I kërkova ndihmë Zotit që ta shpëtonte, por ai nuk ma plotësoi. Ndaj edhe tani nuk kam shpresë për asnjë gjë.

Kam tre vite pa e parë. Nuk shkonte të flinte pa më zënë mua gjumi, më mbante dorën gjithmonë. Dhe tani që rri këtu dhe shoh që nuk është me mua, është shumë keq. Ndjehem shumë keq. Do doja që vetëm një herë të më përqafonte.”

Në dhomën ku ato qëndrojnë kushtet janë shumë të këqija, lagështira po i rrezikon shëndetin. Ndërsa familja nuk ka as kushtet më minimale për të jetuar.

“Veç dhimbjes për babain, edhe kushtet ku jetojmë janë shumë të vështira. Ndërtesa është me baltë dhe ka shumë lagështirë. Nga lagështira ndonjëherë na prishen edhe librat dhe është e vështirë më pas t’i rregullosh,” shprehet Elvisa që është vetëm 16 vjeçe.

“Kjo dhomë është shumë stres për vajzat. Dhe kjo është një lloj dhimbje tjetër që duket se i lë edhe mënjanë nga bashkëmoshataret e tjera. E fshinë shtëpinë, e rregullojnë me aq mundësi sa kanë. Dhe kur e mbarojnë, gjithmonë më thonë ‘o ma, a do të kemi ndonjëherë shtëpi të bukur që ta pastrojmë me qejf?”

Dhurata mundohet që të punojë, por jetesa në fshat ia vështirëson së tepërmi mundësinë e gjetjes së një pune stabël. Teksa me zemrën e lënduar dhe me dëshpërimin e një nëne të pafuqishme bën thirrje për ndihmë.

“Punoj aty ku të jetë puna, edhe pse punët e rënda i kam pak të vështira. Pasi kam bërë disa operacione. Edhe pse ndonjëherë mund të kem kriza, prapë nuk ia vë veshin, pi një qetësues dhe shkoj të punoj. Punë në bujqësi bëj, sepse nuk ke shumë mundësi për të punuar në fshat. Me ato që fitoj nuk ia del dot, është shumë e vështirë. Ushqimin mundohem ta siguroj gjithmonë, gjërat bazike. Por, për vizita nuk i kam çuar asnjëherë vajzat. Elvisa që prej asaj të së atit, nuk ha, nuk ka oreks. Po ashtu nga të qarat e shumta, kam frikë se ka probleme me sytë. Sepse më thotë shpesh që i dhembin. Por, unë nuk kam mundësi ta vizitoj.

Nëse dikush do të më ndihmonte nuk do ta harroja për gjithë jetën. Ndoshta vajzat e mija do ta tregojnë nesër që ndihma e tyre nuk do të shkojë dëm. Dhe mund të jetë një rreze dielli për një jetë të re për ne.”

Edhe pse duket se fati veç po i dënon Elvisën dhe Roselën, të gjithë ne bashkë mund t’i japim shpresë për një fillim të ri.

“Bamirësia nuk të varfëron!”

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Messi me Guardiola-n? Kemi provuar disa herë, por jemi refuzuar”

Presidenti i Federatës Argjentinase të Futbollit, Claudio Tapia, ka pohuar se ka provuar shumë herë që të marrë Pep Guardiola-n në skuadër. Në një prononcim...

“Është njeri i fëlliqur”, Baton Haxhiu tregon si nisi përplasja me Berishën

Gazetari kosovar, Baton Haxhiu, ka deklaruar se ish-kryeministri shqiptar Sali Berisha është i pamëshirshëm dhe i fëlliqur në diskursin publik. Haxhiu e bëri këtë...

Sondazhi për djemtë e preferuar në “PërPuthen”, fituesi i surprizon të gjithë

Një sondazh i produksionit “PërPuthen” ka nxjerrë Armand Ferhatin si djalin më të pëlqyer nga pjesëmarrësit në spektakël. Edhe pse ai nuk ka qenë një...

“Një show si familja Kardashian”, Harry dhe Meghan nënshkruajnë kontratën e majme me Netflix

Princ Harry dhe Meghan Markle priten të nënshkruajnë një kontratë prej 150 milionë dollarësh, për të dokumentuar aktivitet e tyre filantropike dhe të bamirësisë. Duka...

Tre variantet e hapjes së listave

Nga Astrit Patozi Fakti që mazhoranca kërkoi kohë për t’u menduar dhe i ra ai vrulli i çartur për ta mbyllur më 1 tetor historinë...