E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Në kasolle të lopëve pasi pallati u dëmtua nga tërmeti, Fiksi zgjidh problemin

20 familje të një pallati në Njësinë Administrative Rrashbull kanë mbetur në qiell të hapur. Pallati i tyre është i pabanueshëm nga dëmtimet që ka shkaktuar mbi të tërmeti i 26 nëntorit 2019. Disa prej banorëve kanë marrë bonus qiraje për vetëm 6 muaj, por ka edhe nga ata që nuk e kanë përfituar fare.

Banorët u ankuan në Fiks Fare pasi prej gati 2 vitesh nga tërmeti ata gjenden në po të njëjtën situatë, jashtë e pa shtëpi. Bonusi i tyre i qirasë ishte vetëm 6 muaj e më pas këta banorë nuk kanë patur asnjë ndihmë nga shteti. Disa prej tyre janë në kushte shumë të vështira ekonomike dhe strehë kanë gjetur në kasollet e lopëve. ” Nxora lopën hyra vetë brenda” shprehet njëri prej banorëve. Ai sëbashku me 5 pjesëtarët e familjes së tij nuk ka përfituar bonus qiraje dhe është detyruar që të strehohet bashkë me nënën e moshuar në kasollen e lopës.

Banorët shprehen se nga instancat përkatëse janë të zhgënjyer pasi fillimisht pallati i tyre në janar të vitit 2020 është cilësuar me nivel dëmi mesatar DS2. Ndërkohë që nga pamjet e transmetuara në Fiks Fare pallati ishte i pabanueshëm, dhe siç shprehen vetë banorët ekspertët e huaj u kishin thënë të dilnin menjëherë dhe objekti të ruhej me policë. Por ndryshe vendosi Këshilli Bashkiak ku me vendimin nr 55 darë 26.06.2020 shpalli banorët fitues të grantit për rikonstruksion të objektit me nivel dëmi DS2.

Kështu që të gjitha banorët u hoqën nga skema e likuidimit të bonusit të qirasë. Por 20 famijet nuk pranuan nënshkrimin e kontratës për të përfituar këtë grant, pasi kundërshtuan nivelin e dëmtimit. Siç shprehen vetë banorët për Fiks Fare me 2oo mijë lekë të reja apo edhe 500 mijë lekë nuk mund të bëjnë asgjë për ta kthyer pallatin në të banueshëm. Kështu kryetari i Njësia Administrative kërkoi kryerjen e një ekspertize të thelluar për pallatin. Instituti i Ndërtimit e kreu dhe doli në konkluzionin se objekti duhet të demolohet.

Lexo edhe :   Ish punonjësi i burgut, dhunohet në burgun ku shërbeu. Nuk i jepet ndihma
Lexo edhe :   Ish punonjësi i burgut, dhunohet në burgun ku shërbeu. Nuk i jepet ndihma

Fiksi u interesua edhe në Bashkinë Durrës ku në përgjigjen e saj bashkia ka vendosur të rikthejë në skemën e subvencionimit të bonusit të qirasë të gjitha familjet e këtij pallati, duke vazhduar likujdimin që nga momenti i shkëputjes deri në momentin e strehimit të banorëve në banesat e tyre të reja./Top Channel

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Përmbyset autoboti me naftë në Elbasan, bllokohet shoferi

Një autobot me karburant është përmbysur mesditën e sotme në aksin rrugor Elbasan-Librazhd, pranë fshatit Xibrakë. Sipas informacioneve paraprake, mësohet se shoferin e ka zëne...

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...

Fati i kryetarit të PD-së, 3 kandidatët që do të sfidojnë Lulzim Bashën

Nga: Marsela Sinani Lulzim Basha 47 vjeç, Fatbardh Kadilli 55 vjeç, Edith Harxhi 48 vjeçe dhe Agron Shehaj 44 vjeç, aderojnë në të njëjtën parti,...