E premte, 23 Tetor, 2020
22 C
Tirana

“Ne jemi gjenerata e HIV”, historia prekëse e 22-vjeçares që jeton me SIDA

Më të lexuarat

Ilona Staller, pornostarja që u zgjodh deputete në Itali (VIDEO)

E lindur në vitin 1951 në Hungari, Ilona u rrit nga nëna e saj dhe njerku i saj, një zyrtar i Ministrisë së Brendshme....

Meta te berberi/ Artan Hoxha i nxjerr foton: Garda e Republikës rrethon zonën

Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka publikuar një foto të presidentit Meta i cili ndodhet tek berberi. Fotoja është shkrepur nga larg, dhe kjo për...

Turqia eksporton armë anti-dron në Shqipëri

Një kompani që vepron në qytetin Antalya të Turqisë, armët kundër dronëve të dizajnuar nga inxhinierët turq që i ka prodhuar për Forcat e...

Vdes vullnetari që iu injektua vaksina anti-covid e prodhuar nga AstraZeneca

Autoriteti shëndetësor brazilian Anvisa, tha të mërkurën se një vullnetar i cili mori pjesë në një provë klinike të vaksinës COVID-19 të zhvilluar nga...

Plas sherri në studion e ‘Top Channel’, konkurrentët largohen nga emisioni

Puntata e radhës në ‘Përputhen’ ka përfunduar me sherre dhe me largim nga studio të djemve dhe vajzave që kanë shkuar për të gjetur...

“Hetues amerikanë asistojnë në çështjet e SPAK dhe BKH”, flet Yuri Kim

Ambasadorja Amerikane Yuri Kim ka shprehur edhe një herë mbështetjen e SHBA ndaj institucioneve të dala nga reforma në drejtësi. Ajo u shpreh se...

E akuzuan për vrasjen e Remzi Hoxhës, reagon ashpër Sali Berisha

Ish kryeministri, Sali Berisha i është përgjigjur akuzave të familjarëve të biznesmenit të njohur Remzi Hoxha. Ai ka hedhur poshtë akuzat se ka gisht...

Ja cila grupmoshë po infektohet më shumë me Covid-19

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, dr. Skënder Brataj, pohoi se virusi ka pësuar mutacion gjatë gjithë këtyre muajve, dhe tani shfaqet me simptoma të ndryshme...

“Muajt e ardhshëm do jenë të vështirë”, Mitsotakis: Nga e shtuna me kufizime

Jo vetëm Italia, por edhe Greqia vijon me shifra të frikshme të të infektuarve. Masa të tjera do të hyjnë në fuqi, duke kufizuar...

“Pas 10 ditësh del dhe nuk infekton të tjerët”/Epidemiologu jep lajmin e mirë

Epidemiologu Ilir Alimehmeti, në një lidhje ‘Skype’ në ‘Wake Up’ në Top Channel, sqaroi udhëzimin më të fundit nga ekspertët e shëndetit, i cili...

Tanya është një 22-vjeçare me flokë të zeza, të prera, me prirje për artin e tatuazheve në trup dhe me një sekret. Një pasdite të ftohtë tetori, ajo ulet në një tryezë të rrumbullakët prej druri në New York City dhe tregon tatuazhin e saj të fundit. Shoqëruesja e saj, një infermiere 56 vjeçare, e quajtur Susan Ledlie, shikon modelin dhe buzëqesh, duke ngritur mëngën për të shfaqur tatuazhet e saj.

Ledlie, një grua e bardhë e shëndoshë, jep mësim për infermierinë në Kolegjin Molloy në Long Island, New York, që kur u tërhoq nga puna e saj si një infermiere në 2010. Tanya, e re, zezake, me një qëndrim kavalier ndaj moshës së rritur, u rrit me gjyshen e saj në Brooklyn, NY dhe dëshiron të jetë një parukiere.

Në vitin 1995, kur Tanya ishte gjashtë vjeç, gjyshja e saj e çoi në klinikën e Ledlie në Brooklyn. Tanya kishte HIV. Ajo ishte infektuar që në lindje kur ra në kontakt me gjakun e nënës së saj dhe u diagnostikua më vonë.

“Herën e parë kur pashë Susan, kujtoj se duhej të merrja fotografitë e mia për shkollën”, thotë Tanya. “Unë isha duke shkelmuar dhe shtyrë Susan dhe ajo u detyrua të kërkojë tre mjekë të tjerë për të më mbajtur “. Nga ajo ditë e tutje, Ledlie e pa Tanya të paktën një herë në muaj, si ofruesin e saj kryesor të kujdesit për AIDS – një rol që përfshinte përshkrimin e ilaçeve, bërjen e kontrolleve të rregullta mjekësore dhe ofrimin e këshillimit për adoleshentët. “Vizitat u bënë si një gjë familjare”, qesh Tanya.

Roli i Ledlie ishte pothuajse i pamendueshëm tre dekada më parë. Në qershor 1981, Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve raportuan rastin e parë të njohur të asaj që përfundimisht do të bëhej e njohur si Ndihma. Vetëm një vit më vonë mjekët filluan të diagnostikojnë sëmundjen tek fëmijët. Fillimisht, ata u trajtuan me zidovudine – ilaçi i parë antiretroviral i projektuar për të trajtuar HIV – ose aspak. Gjatë këtyre viteve të para të injorancës përkatëse në lidhje me sëmundjen, 45% e fëmijëve me HIV pozitiv vdiqën para ditëlindjes së tyre të dhjetë. “Ne ishim të përqendruar në lehtësimin e dhimbjes dhe rehati, pa ndonjë mendim për të ardhmen e fëmijës”, thotë George Siberry, një ekspert i HIV në Institutet Kombëtare të Shëndetit të SHBA.

Por në vitet që kur Tanya u diagnostikua, ka pasur një ndryshim dramatik në atë që do të thotë të lindësh HIV pozitiv, veçanërisht në vendet perëndimore. Sot, foshnjat e lindura nga nëna të infektuara me HIV marrin ilaçe anti-HIV brenda disa orësh nga lindja dhe nuk ushqehen me gji në mënyrë që të shmangin kalimin e virusit nga nëna tek fëmija. Si rezultat, infektohen dy foshnje më pak në çdo 100 të lindur nga nëna me HIV pozitiv në SH.B.A dhe Evropë. Me trajtim, 95% e fëmijëve tani arrijnë moshën 10 vjeç. “Që nga terapia antiretrovirale, ne kemi treguar se ata mund të jetojnë mirë në moshën e rritur, megjithëse nuk e dimë për sa kohë”, thotë Siberry.

Kjo është gjenerata HIV. Ata janë fëmijët dhe të rriturit e parë që kanë luftuar me një infeksion gjatë gjithë jetës që nga lindja, dhe shkencëtarët po përpiqen të kuptojnë se çfarë do të thotë kjo me të vërtetë. “Ka kaq shumë pyetje pa përgjigje”, thotë Yvonne Kingon, një praktikuese infermiere e HIV-it në Neë York City, e cila tani trajton Tanya. “A janë sistemet imunitare të këtyre fëmijëve të njëjtë kur ata kanë luftuar një virus që nga lindja? Çfarë do të thotë të jesh i rritur dhe të kesh marrë ilaçe të shumta gjatë gjithë jetës tënde?” tha ajo.

Përktheu nga BBC, Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Meta, propozim ekstrem: Kush prek votën, t’i pritet dora si në Mesjetë

Presidenti i Republikës, Ilir Meta është i bindur se pas 25 prillit Shqipëria do të hyjë në një epokë të re. Në një prononcim për...

Rast i veçantë: Mbrojtësi i Interit, negativ dy ditë pasi u infektua me Covid

Mbrojtësi, Achraf Hakimi kthehet negativ vetëm dy ditë pasi rezultoi pozitiv në prag të ndeshjes kundër Borussia Mönchengladbach. Një rast sa i çuditshëm, aq edhe...

Nuk kaloi vetingun, KPA rikthen në detyrë kreun e Gjykatës së Apelit në Shkodër

Fuat Vjerdha bëhet i pari në sistemin e drejtësisë, i cili rikthehet në detyrë si kryetar i Gjykatës së Apelit në Shkodër. Komisioni i...

Ku ndryshojnë Trump dhe Bajden mbi politikën e jashtme amerikane

Nga David Tafuri “The Hill” Menaxheri i fushatës së Trump e ka nxitur Komisionin për Debatet Presidenciale të “ri-mendojë dhe ri-publikojë një sërë temash…me theksin...

U shoqërua në polici, lirohet ish-deputeti Eduart Ndocaj

Ish-deputeti, Eudart Ndocaj është lënë i lirë nga policia. Ndocaj u arrestua paraditen e sotme përpara shtëpisë së At Gjergj Fishtës në Lezhë, teksa pritej...