E martë, 31 Mars, 2020
19 C
Tirana

Në fushë me maska dhe doreza: në Nikaragua akoma luhet!

Lexo edhe ...

COVID-19/ Mjekët shqiptarë nisin punën në spitalin e Brescia-s

10 mjekët shqiptarë që u dërguan në mision ndihme në Itali kanë filluar punën ditën e sotme në spitalin e Brescia-s. Ndërsa 20 infermierët mësohet...

Ditë e zezë për Greqinë/Ja sa persona ndërruan jetë brenda 24 orëve të fundit

Një lajm i keq vjen nga Greqia, teksa vetëm në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 7 persona, duke e çuar në 49...

“Fundi i epidemisë është larg”/ OBSH: Kjo do të jetë një betejë e gjatë

Koronavirusi vijon të marrë me mijëra jetë njerëzish dita ditës. Ekspertë nga e gjithë bota po punojnë për gjetjen e një vaksine që do...

Soreca video-konferencë me Bashën: Duhet monitorim i opozitës

Ambasadori i BE në Tiranë Luigi Soreca ditën e sotme ka zhvilluar një video-konferencë me Kryetarin e PD-së Lulzim Basha. Soreca ka zbardhur bisedën, teksa...

Po, ka nga ata që akoma luajnë. Ka nga ata që detyrohen ta bëjnë këtë. Në Nikaragua, për shembull, i vetmi kampionat në Amerikë që ende nuk është pezulluar, megjithëse koronavirus ka shkuar . Autoritetet përkatëse duket sikur e kanë gjetur zgjidhjen: maska në fytyrë dhe doreza kirurgjikale në duar. Imazhi që shihni më poshtë është ai i lojtarëve të Cacique Diriangén përpara fillimit të lojës kundër Deportivo Ocotal. Situata surrealale siç raportohet, në një intervistë për Mundo Deportivo, nga Bernardo Laureiro, sulmuesi uruguaian i Cacique, ndër të tjera autori i një goli .

“Ne duhet të luajmë dhe e bëmë atë – tha ai – duke u përpjekur për të marrë të gjitha masat e nevojshme, por mbajtja e një maskë për fytyrën gjatë ndeshjes është e pamundur. Këtu në Nikaragua ka shumë pak raste për tani, qeveria tha se ka të gjitha kushtet për të luajtur. Dhe ne do ta bëjmë deri sa ata do të na tregojnë të kundërtën. Me të gjitha masat e nevojshme: ne ndërrohemi në shtëpi, lahemi në shtëpi, jemi shumë larg në stërvitje, por më pas në fushë nuk mund të jetë kështu, futbolli është një lojë kontakti “. Po, ka të drejtë …

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

COVID-19/ Mjekët shqiptarë nisin punën në spitalin e Brescia-s

10 mjekët shqiptarë që u dërguan në mision ndihme në Itali kanë filluar punën ditën e sotme në spitalin e Brescia-s. Ndërsa 20 infermierët mësohet...

Ditë e zezë për Greqinë/Ja sa persona ndërruan jetë brenda 24 orëve të fundit

Një lajm i keq vjen nga Greqia, teksa vetëm në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 7 persona, duke e çuar në 49...

“Fundi i epidemisë është larg”/ OBSH: Kjo do të jetë një betejë e gjatë

Koronavirusi vijon të marrë me mijëra jetë njerëzish dita ditës. Ekspertë nga e gjithë bota po punojnë për gjetjen e një vaksine që do...

Soreca video-konferencë me Bashën: Duhet monitorim i opozitës

Ambasadori i BE në Tiranë Luigi Soreca ditën e sotme ka zhvilluar një video-konferencë me Kryetarin e PD-së Lulzim Basha. Soreca ka zbardhur bisedën, teksa...

Shoqëroi mjekët dhe infermierët në Itali, Gent Cakaj futet në vetëkarantinim

Ministri në detyrë i Punëve të Jashtme, Genc Cakaj është futur në vetëkarantinim pas kthimit të tij nga Italia, ku shoqëroi mjekët dhe infermierët...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT