E premte, 15 Janar, 2021
3 C
Tirana

Në filllim ‘nuk kishte as emër’/ Ja si u shpërnda pandemia në gjithë botën (VIDEO)

Video më poshtë tregon përparimin e pandemisë së koronavirusit (COVID-19) nga rastet e tij të para në fund të dhjetorit 2019, në më shumë se 10,000,000 raste në fund të qershorit 2020. Në videon në fjalë tregohen rastet e konfirmuara sipas vendit, dhe shkallën e vdekjeve botërore.

Në fillim ishin zyrtarët shëndetësorë në Kinë, të cilët lajmëruan së pari shpërthimin e pandemisë, që besohet të jetë e lidhur me një treg të hapur në Wuhan, më 31 dhjetor.

Më 10 janar, Kina raportoi vdekjen e parë që duket se ishte shkaktuar nga virusi misterioz.

Dy javë deri në datën pasi u raportua sëmundja e re, ajo ishte kërcimin në një vend tjetër.

Deri më 20 janar, sëmundja ishte identifikuar si një koronavirus i ri dhe SHBA-të patën rastin e parë. Më 11 shkurt, virusi u emërua SARS-CoV-2, një virus “i lidhur ngushtë” me virusin që shkaktoi SARS më shumë se një dekadë më parë. Sëmundja e shkaktuar nga virusi i ri u quajt COVID-19.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

”Boshatiset” stoli i PSG, trajneri Poçetino infektohet me Co*id-19

Trajneri i ri i Paris SG, argjentinasi Mauricio Poçetino, ka rezultuar i infektuar me Covid-19. Lajmi bëhet i ditur nga vetë klubi kryeqytetas, në prag...

Spiropali: Që nga 2013 janë regjistruar 235 mijë vende pune më shumë

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali është shprehur se që nga viti 2013 në vendin tonë janë regjistruar 235 mijë vende...

SHBA vijon tërheqjen e trupave nga Afganistani, kanë mbetur vetëm 2.500

Ushtria amerikane ka ulur nivelin e trupave në Afganistan në 2.500. Ky është niveli më i ulët i pranisë amerikane në gati dy dekada,...

Aksidenti me 4 viktima/ Momenti i parakalimit të gabuar të ‘Citroen-it’ (Video)

Publikohet video e aksidentit që i mori jetën 4 shtetasve nga Kosova në Rrugën e Kombit, mbrëmjen e djeshme (14 janar). Në videon e publikuar...

Rigoni dhe samiti i Tiranës

Nga: Frrok Çupi Këtu është në plan një samit dialogu mes shteteve fqinje, por njëkohësisht disa kanë lëshuar fjalë kundër, sikur ‘u bëmë ne shqiptarët...