E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020
17 C
Tirana

Në Durrës rreth 6300 objekte të inspektuara, 46 janë shembur

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

“Kujdesu për engjëllin tim”/ Publikohet audio e fundit e Maradonës në Whatsapp

Disa orë më parë u shfaq audio e fundit në Whatsapp, e dërguar nga Diego Armando Maradona. Disa ditë para se të vdiste, “El...

“Je një shtrigë”, Rama nuk ia përton drejtoreshës së shkollës (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar një tjetër shkollë në Durrës, e cila u rindërtua pasi u dëmtua nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

“Maradona ishte përdhunues”, futbollistja: Ai ka dhunuar gratë (FOTO)

Në kohën kur e gjithë bota ka përkujtuar legjendën e futbollit Diego Armando Maradona, ka nga ato personazhe që kanë shprehur haptazi urrejtjen dhe...

Rusi/ Vetëvritet truproja e Putin, kolegu: Punonim në kushte të këqija

Truproja i presidentit rus, Vladimir Putin vrau veten sot në Kremlin. Sipas mediave ruse, Mikhail Zakharov, punonjësi i departamentit të 5-të, kreu vetëvrasjen gjatë...

Saudët, familja më e pasur në botë me 1.5 trilionë dollarë

Familja mbretërore e Arabisë Saudite, është sot më e madhja dhe më e pasura në botë. Ajo përbëhet rreth 15.000 anëtarë. Por shumica e...

“E mor Osman ç’na bëre, si është jeta”, i moshuari detyron Ramën të heq këpucët

Një i moshuar në fshatin Gjepalaj në Shijak, ka detyruar kryeministrin Rama që të heqë këpucët përpara se të hyjnë në shtëpinë e re,...

Ish-Presidenti Alfred Moisiu mbush 91 vjeç, ja disa fakte nga jeta e tij

Ish-Presidenti i Republikës, Alfred Mosisiu sot feston 91-vjetorin e lindjes. I lindur në Shkodër në vitin 1929, djali i Spiro Moisiut, në moshën 73-vjeçar...

Deri më tani janë inspektuar 6298 objekte gjithsej në Qarkun e Durrësit, pas tërmetit të 26 nëntorit që tronditi vendin.

Këto shifra janë bërë zyrtare nga zyra për menaxhimin e fatkeqësive natyrore, e cila shton se nga këto janë prishur 46 godina të pasigurta për jetën.

Nga këto 6298 objekte:

Bashkia Durrës –2129 Objekte të inspektuara, 651 të pabanueshme, 93 për t’u prishur;

Bashkia Shijak – 1670 Objekte të inspektuara, 424 të pabanueshme, 900 për t’u prishur;

Bashkia Krujë – 2499 Objekte të inspektuara, 921 të pabanueshme, 45 për tu prishur.

Numri total i të akomoduarve në struktura hoteliere në Qarkun e Lezhës dhe Qarkun Durrës është 4181 persona.

Manzë

Përsa i takon situatës në Manzë, prej ditës së djeshme, kampi ku qëndronin familje të prekura është liruar plotësisht dhe nuk ekziston më si strukturë shërbimi dhe strehimi.

103 banorët që jetonin në të, tashmë janë akomoduar në njësitë lëvizëse të banimit, ndërsa një pjesë e tyre shprehën vullnetin për të qëndruar në çadra pranë shtëpive të tyre përkatëse. Në këtë rast, për këta banorë, është garantuar nga strukturat shtetërore pajisja më çadra, shtretër portativë, paketa ushqimore dhe veshje.

Objekte të shembura:

46 objekte të shembura gjithsej deri tani në Qarkun Durrës

Bashkia Durrës:  34 objekte (specifikisht  9 objekte  2 -katësh; 10 objekte 3-katësh, 7 objekte 4-katësh, 5 objekte 5 –katësh, 2 objekte 6-katësh dhe 1 objekt ) në Bashkinë Durrës;  Ndërsa në Spitallë po vazhdon procesi i prishjes së një objekti 4-katësh, që është Shkolla 9-vjeçare “Neim Babameto”.

Bashkia Krujë: 10 objekte (specifikisht 3 pallate 2-katëshe dhe 7 pallate 5-katëshe) janë prishur në Thumanë, dhe 2 objekte (specifikisht 1 objekt 2-katësh, shkolla 9-vjecare dhe 1 pallat 3-katësh) në fshatin Bubq.

Në të gjitha objektet e shembura do të vijohet me procesin e pastrimit të inerteve.

Akomodimi:

Numri total i të akomoduarve në struktura hoteliere në Qarkun e Lezhës dhe Qarkun Durrës është 4181 persona.

Shëndetësia:

5,408 vizita të kryera në njësitë akomoduese.

1,471 qytetarë të vaksinuar me vaksinën antigrip në Durrës, Krujë, Lezhë dhe Vorë).

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shqiptarët po marrin mbi 20 milionë euro kredi çdo muaj për të blerë shtëpi

Familjet shqiptare po marrin mesatarisht mbi 20 milionë euro kredi çdo muaj për të blerë banesa. Të dhënat e Bankës së Shqipërisë tregojnë se kredia...

Fëmijët e kanë braktisur/ Shqiptari i Kosovës kujdeset për të moshuarën serbe

Blagica Diçiç, 92 vjeçe dhe me shëndet të dobët, është e vetmja banore e një fshati të largët të pakicës serbe etnike në malet...

Venecia ”shuplakë” qeverisë: Ndryshimet në kodin zgjedhor të nxituara

Komisioni i Venecias i ka dërguar palëve politike, opinionin paraprak për ndryshimet kushtetuese dhe në Kodin Zgjedhor. Në përmbledhje Komisioni i Venecias ka gjetur se:...

Festoi me fanellën e Maradonës, dënohet Lionel Mesi

Leo Mesi është dënuar me 600 euro gjobë për festimin e golit ndaj Osasunës në kampionat, me bluzën e Maradonës. Pas ndarjes nga jeta të...

Putin urdhëron vaksinimin e popullsisë ruse duke filluar nga java e ardhshme

Presidenti rus, Vladimir Putin ka urdhëruar që vaksinimi masiv kundër Covid-19, të fillojë javën e ardhshme për popullsinë vendase. Të parët të cilët do...