Kryesore

Ndryshoi foton e profilit në Facebook, masakrohet nga i dashuri 29-vjecarja (Foto)

               Publikuar në : 18:25 - 12/01/19 Enno

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Liverpool mes një çifti të ri, ku shkak ishte xhelozia. Vajza ka përfunduar me tre dhëmbë të thyer dhe njëri u ngul në mishrat e hundës, po ashtu edhe nofullën, i dashuri i saj e ka sulmuar pasi kishte ndërruar fotografinë e sajt të profilit në Facebook dhe kishte vënë një ku ishte vetëm jo me atë.

29-vjeçarja Lois Ashton, e frikësuar nuk e kishte denoncuar menjëherë agresionin, por pas kërcënimeve të shumta ajo ishte detyruar ta bënte. Ish i dashuri, Andrew McNair u burgos dhe u dënua me 36 muaj heqje lirie.

Ashton tha: “Ai ishte kaq i mirë në fillim me mua. Por, sa kaluan muajt, ai ndryshoi. Më kishte rrahur edhe më parë, më godiste në fytyrë edhe në kokë, madje njëherë më nxiu një sy.

Unë duhet ta kisha lënë atë që atëherë, por ai më telefononte çdo ditë duke thënë se sa keq ishte dhe qante, kështu që unë kthehesha sërish.” Ashton shtoi se gjatë sulmit mendoi se do të vdiste dhe se ishte zvarritur deri në rrugë për të kërkuar ndihmë.

Në natën e sulmit, McNair dhe Ashton kishin dalë me shoqërinë për të pirë ndonjë gotë. Ashton tha: “Ne shkuam në një pijetore, por ai as nuk u ul me ne, u ul vetëm konsumonte alkool.”

Pas pub-it, Ashton kishte lënë McNair për të shkuar në shtëpinë e miqve të saj për të bërë kokteje. Ajo tha se shkoi në shtrat pas mbrëmjes pasi kishte ndryshuar foton e saj të Facebook.

Por në mëngjes ajo u zgjua me McNair dhe qëndruar në këmbë dhe duke i bërtitur. Ashton tha: “Unë kam arritur të vrapoj jashtë dhe po trokisja në derën e fqinjëve për ndihmë, por askush nuk u përgjigj.”

McNair pastaj vazhdoi të godasë, e qëllon shumë fort në anë të kokës dhe e hedh në tokë. Ajo tha: ‘Ai pastaj më goditi tre herë në fytyrë dhe mi hodhi dhëmbët jashtë. Një nga dhëmbët u ngul në zgavrën time të hundës dhe nëse e vija gishtin në hundë, unë mund të ndieja dhëmbin”.

Pas dhunës, ajo nuk e raportoi atë në polici “nga frika” dhe u transferua në një strehë për dhunën në familje për gratë. Por, pas kërcënimeve të përsëritura nga McNair, ajo vendosi ta raportonte atë.

Andrew McNair u paraqit në gjykatë në nëntor 2017 dhe u dënua me 36 muaj burg pasi u deklarua fajtor për dhunë, plagosje dhe shkatërrim të pronës. Por Ashton, e cila ndoqi gjyqin, tha se tani është liruar. Ajo tha: Ai u lirua pas 11 muajsh dhe tani po jeton jetën e tij.

Përshtati TIRANA TODAY

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT