E diel, 28 Nëntor, 2021
13.5 C
Tirana

Ndryshimi i klimës/Pse Australia refuzon të heqë qymyrin

Në një garë botërore për të reduktuar ndotjen, Australia është një vend i jashtëzakonshëm. Eshtë një nga vendet më të ndotura për numër të popullsisë, dhe një furnizues masiv global i karburanteve. Në mënyrë të pazakontë për një komb të pasur, ai ende djeg qymyr për pjesën më të madhe të energjisë elektrike.

Objektivi i emetimeve të Australisë për vitin 2030 – një ulje prej 26% në nivelet e vitit 2005 – është gjysma e standardeve të SHBA dhe MB. Canberra gjithashtu i ka rezistuar bashkimit me dy të tretat e vendeve që kanë premtuar emetime neto zero, deri në vitin 2050. Dhe në vend që të eliminohet gradualisht qymyri – karburanti më i keq – ai është i angazhuar të gërmojë për më shumë. Qeveria e kryeministrit Scott Morrison është nën presion të madh për të bërë më shumë.

Besnikëria ndaj industrisë

Minierat kanë ndihmuar në nxitjen e ekonomisë së Australisë për dekada, dhe qymyri mbetet eksporti i dytë më i madh i vendit. Vetëm Indonezia shet më shumë qymyr se Australia në nivel global.

Qeveria shpesh krediton qymyrin për pjesën më të madhe të pasurisë së vendit, por shumë analistë argumentojnë se kjo është e tepërt.

Eksportet e qymyrit arritën në 55 miliardë dollarë (29 miliardë dollarë; 40 miliardë dollarë) vitin e kaluar, por shumica e kësaj pasurie u mbajt nga kompanitë minerare. Më pak se një e dhjeta shkoi drejtpërdrejt në Australi – kjo është rreth 1% e të ardhurave kombëtare.

Fuqia punëtore e qymyrit prej 40.000 është rreth gjysma e madhësisë së McDonald’s në Australi. Por punët e qymyrit mbajnë disa komunitete rurale. Megjithëse shumica e votuesve duan veprime më të ashpra klimatike, disa qytete qymyri shtrihen në zona të lëkundura që janë çelësi për të fituar zgjedhjet.

Lobi i minierave ka “shtrembëruar” shumë politika gjatë viteve, thotë Prof Samantha Hepburn, një eksperte e ligjit të klimës në Universitetin Deakin. Qeveria aktuale çmontoi skemën e tregtimit të emetimeve të Australisë në vitin 2014, menjëherë pasi fitoi pushtetin në një fushatë të mbështetur shumë nga interesat e minierave. Asnjëherë nuk është përpjekur të vendosë një çmim për karbonin, ose të kufizojë emetimet nga prodhuesit e karburanteve. Në vend të kësaj, i është ofruar mbështetje shtesë qymyrit. Kjo perfshin: Miratimi i minierave dhe zgjerimeve të reja: Ka mbi 80 projekte të propozuara, duke përfshirë përmirësimin e impianteve.

Subvencionet tatimore: Rreth 10 miliardë dollarë amerikanë shkuan për kompanitë e karburanteve vetëm vitin e kaluar.

Investimet e ‘qymyrit të pastër’: Skema të tilla si kapja dhe magazinimi i karbonit, shpesh të kritikuara si jo efektive.

Duke ndjekur një treg në tkurrje.

Australia argumenton se qymyri do të vazhdojë të gjenerojë pasuri kombëtare, për dekadat e ardhshme. Vetëm Kina dhe India përbëjnë 64% të konsumit global të qymyrit. Kërkesa në Indonezi dhe Vietnam është rritur gjithashtu.

Por analistët thonë se nuk ka treg afatgjatë, pasi vendet garojnë për të përmbushur qëllimet e emetimeve. Blerësit më të mëdhenj të qymyrit në Australi – Japonia, Koreja e Jugut dhe Kina – të gjithë kanë premtuar objektiva zero deri në mesin e shekullit. Vendet e pasura të G7 dhe Kina, si dhe shumë banka, janë zotuar të ndalojnë financimin e projekteve të qymyrit jashtë shtetit.

“Australia e di se festa ka mbaruar. Por policia nuk është thirrur ende. Kështu që ata do të vazhdojnë të festojnë derisa të ndalen”, thotë Richie Merzian, një ekspert i klimës në Institutin e Australisë.

Australia në mënyrë të diskutueshme e sheh gazin natyror të lëngshëm – një karburant tjetër të ndotur – si burimin e tij të madh të energjisë të brendshme. Qeveria tashmë ka premtuar gjysmë miliardë dollarë për pellgjet dhe impiantet e reja të gazit, duke sfiduar thirrjet globale për t’i dhënë fund projekteve të reja të karburantit.

Kjo i ka frustruar ata që thonë se Australia duhet të investojë për t’u bërë një superfuqi e burimeve të rinovueshme. Si një nga kontinentet më me diell dhe me erë në Tokë, Australia është “në mënyrë unike për të përfituar ekonomikisht” nga burimet e saj të bollshme natyrore, thotë Organizata për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim (OECD), një organizatë ndërqeveritare.

Industritë e saj janë gjithashtu të pozicionuara mirë, për t’u drejtuar drejt tregjeve të reja të eksportit si çeliku i gjelbër dhe alumini. Avokatët thonë se punëtorët e qymyrit në vend të kësaj mund të minojnë për mineralet e rralla të nevojshme për bateritë dhe magnetët që do të fuqizojnë rrjetet e energjisë së rinovueshme.

Canberra ka vënë disa para në burimet e rinovueshme, por shumica kanë ardhur nga qeveritë dhe bizneset shtetërore. Besnikëria e saj ndaj lëndëve djegëse, ka penguar përparimin, thonë kritikët. Qeveria ka shkurtuar shpenzimet e saj për burimet e rinovueshme në vitet e fundit, dhe nuk ka asnjë objektiv aktual kombëtar për energjinë e pastër. Ajo gjithashtu është tërhequr nga Fondi i Klimës së Gjelbër i OKB -së dhe është përpjekur të ndryshojë mandatin e një fondi lokal, në mënyrë që paratë e taksapaguesve të shkojnë në projektet e qymyrit.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...