E diel, 17 Janar, 2021
3 C
Tirana

Ndryshimet në ligjin e energjisë elektrike/ Balluku: Për të tërhequr sa më shumë investime

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku ka folur në lidhje me ndryshimet e kërkuara në projektligjin “Për disa ndryshime dhe shtesa në ligjin nr. 43/2015, “Për sektorin e energjisë elektrike”, të ndryshuar””.

Gjatë fjalës së saj në Kuvend, Balluku theksoi se ndryshimet e kërkuara në projektligjin në fjalë janë të domosdoshme.

Ministrja sqaroi se me këto ndryshime do të krijohet një kornizë e qëndrueshme rregullatorë, që tregu të tërheqë sa më shumë investime.

“Synohet krijimi i një tregu të lirë të energjisë elektrike, vitin e kaluar i dhamë jetë bursës energjetike, Ndryshimet në ligj janë të nevojshme për të shfuqizuar disa dispozita që pengojnë arritjen e autonomisë të OST”, tha ajo.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Vaksinimi kundër koronavirusit, Italia vendos rregulla të reja

Italia vendos rregulla të reja për procesin e vaksinimit kundër koronavirusit. Personat mbi moshën 80 vjeç do të rezervojnë një vend me mjekët e...

Karakaçanov: Maqedonia e Veriut, pjesa më tragjike e historisë bullgare

Zëvendëskryeministri i Bullgarisë, Krasimir Karakaçanov ka përjashtuar çdo mundësi që Sofja të heqë dorë nga kërkesat e saj në raport me Maqedoninë e Veriut,...

Foto/ Kërkesa e Rugovës për të hyrë në Shqipëri gjatë kohës së Enver Hoxhës

Ish-presidenti i Kosovës, Ibrahim Rugova kishte bërë kërkesë në prill të vitit 1980 për të hyrë në Shqipëri, ku kishte treguar se qëllimi i...

Inagurimi i Biden/ Mbërrijnë përforcime të reja të Gardës Kombëtare

Një kontigjent i madh trupash të Gardës Kombëtare mbërritën të shtunën në kryeqytetin amerikan, në përgjigje të thirrjes së zyrtarëve të mbrojtjes për të...

Bien testimet, ulet numri i të infektuarve me Covid-19

Covid-19 u ka marrë jetën edhe 7 personave në vendin tonë në 24 orët e fundit. Ministria e Shëndetësisë informon se rastet e vdekjes janë...