E diel, 20 Qershor, 2021
32 C
Tirana

Ndryshimet kushtetuese/ Basha: Rama do të heqë koalicionet

Kreu i PD-së, Lulzim Basha shprehet se kryeministri Edi Rama i do ndryshimet kushtetuese për të hequr koalicionet.

Basha thotë se Rama i ka frikë listat e hapura, po ndryshimet kushtetuese i duhen për të hequr koalicionet.

Sipas liderit demokrat, për sa kohë të jenë lidhjet mes krimit dhe politikës, edhe me lista të hapura fituesi zgjidhet me ndihmën e bandave dhe oligarkëve dhe sërish Kuvendi mbetet i krimit.

“Pra, nuk ka njeri, budalla që ta besojë se Edi Rama do Lista të Hapura. Rama është i tmerruar. Kur ne shtruam diskutimin për to, apo votimin mazhoritar, nuk patëm përgjigje. Rama doli haptazi kundër madje. Problemi në Shqipëri nuk është sistemi.

Nuk është shpata, por është krahu. Problemi është bashkëpunimi i krimit me politikën. Nëse në listën e Tiranës, i 36-ti i një partie, papritur merr mbështetjen e gangsterëve, oligarkëve, padyshim mund të zgjidhet, por nuk është deputet, por shërbëtor i krimit. Dhe do bëjë atë që bën Kuvendi sot, amniston paratë e krimit, rrit taksat e faturat, dhe për t’i bërë paratë tuaja rrush e kumbulla.

Një sistem me Lista të hapura, sa ka lidhje mes politikës dhe krimit, s’ka garanci. Nuk zgjedh më të mirët, por më të nënshtruarit. Interesat e një grushti njerëzish që kanë marrë peng qeverinë dhe Ramën tash sa vjetësh. Nëse Rama do kishte interes për Lista të Hapura nuk do e linte për një Pazar fund- korriku, kur OSBE e ka hedhur poshtë 2 ditë më parë si shkelje flagrante ndaj zgjedhjeve të lira e të ndershme. Shqipëria s’mund të jetë peng i Ramës.

Marrëveshja e 5 qershorit është e qartë. Nuk ka konsensus për ndryshimin e sistemit. Jo sepse nuk deshëm ne, por sepse Rama donte depolitizim.  Vetëm një budalla mund të besojë që Kodi Zgjedhor ka nevojë për konsensus, për ndryshimet kushtetuese nuk duhet konsensus. A ka budalla që e njeh këtë. Për Lista të Hapura s’ka nevojë ër ndryshime kushtetuese. Por ai do të heqë koalicionet parazgjedhore”, tha ai.

Lexo edhe :   Mbledhja e Kryesisë/ Basha: Shqiptarët nuk mund të presin deri në 2025-ën
Lexo edhe :   Sali Berisha, pengu fatkeq i Lulzim Bashës

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Infektimet/ Shqipëria me vetëm dy raste të reja në 24 orët e fundit, 0 vdekje

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të vijojnë të zbatojnë me përpikmëri rregullat për parandalimin e COVID19 dhe të mos...

Formula 1/ “Holandezi fluturues’ mund Hamiltonin në xhiron e parafundit

Max Verstappen rriti diferencën e pikëve nga vendi i dytë në kampionat pasi parakaloi pikërisht atë, të dytin, Lewis Hamilton në një duel tjetër...

E gjithë bota ka nevojë për mbrojtje

Si mund të bëhen të disponueshme më shumë vaksina Covid-19?. Mjetet e rritjes së prodhimit janë më të rëndësishme se pronësia intelektuale, shkruan The...

Greqi/ Bullgari rrëmben me forcë dhe përdhun*n pastruesen shqiptare

Një ngjarje e rëndë është regjistruar ditën e djeshme në Greqi sipas mediave greke. Raportohet se një pastruese me shqiptare është përdhunuar nga një...

Administrata Biden zëvëndëson fjalën ‘nënë’ me ‘person që lind’ në dokument

Kërkesa për buxhetin e vitit fiskal 2022 të administratës së Biden, e publikuar më herët në qershor, prezantoi termin "njerëz që lindin" për të...