E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Ndryshim kufijsh në Ballkan? Ish-presidenti slloven: Këtë e di dhe Bruskeli

Presidenti i parë i Sllovenisë së pavarur, Milan Kucan deklaroi se ekziton një letër për ndryshimin e kufijve në Ballkam, megjithëse zyrtarët në vendin e tij e mohojnë diçka të tillë.

Në një intervistë për Radio Evropa e Lirë, Kuçan tha se Sllovenia nuk mund të ketë një pozicion të ndryshëm nga ai me të cilin ajo filloi procesin e pavarësisë së saj shtetërore, teksa shtoi se Brukseli është në dijeni të dokumentit non paper.

Sipas tij, të gjitha vendet kanë të drejtën e shteteve të tyre dhe se shpërbërja e Jugosllavisë duhet të përfundojë brenda kufijve ekzistues.

Milan Kučan, ish Presidenti i Sllovenisë
Milan Kučan, ish Presidenti i Sllovenisë

Në mes të muajit prill, pretendimet dolën në media në lidhje me propozimin e pretenduar nga Kryeministri Slloven Janez Janesa, për të rishikuar kufijtë në Ballkanin Perëndimor, si një mënyrë për të zgjidhur problemet midis gjashtë vendeve në rajon.

“Kryeministri i qeverisë sonë e mohon atë, dhe padyshim një jo-letër ekziston. Doli se dihet në Bruksel se kush është autori i tij, si dhe përmbajtja, por ata nuk duan ta zbulojnë atë për shkak të efektit të tij shkatërrues në marrëdhëniet ndërkombëtare,” tha Kuçan.

“Non-paper” është një term i përdorur në Bashkimin Evropian për një dokument jozyrtar si një tezë për bisedat që shkëmbehen në mënyrë konfidenciale midis qeverive ose institucioneve.

Ky dokument shkaktoi konfuzion sepse propozon zgjerimin e Serbisë, Kroacisë dhe Shqipërisë, ndërsa boshnjakët do të mbeteshin me një pjesë më të vogël të Bosnje-Hercegovinës.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...

Fati i kryetarit të PD-së, 3 kandidatët që do të sfidojnë Lulzim Bashën

Nga: Marsela Sinani Lulzim Basha 47 vjeç, Fatbardh Kadilli 55 vjeç, Edith Harxhi 48 vjeçe dhe Agron Shehaj 44 vjeç, aderojnë në të njëjtën parti,...

Salianji: Gruevski si Rama mori mandat të tretë, por ra brenda një viti

Deputeti i zgjedhur i Partisë Demokratike, Ervin Salianji ka bërë një paralelizëm të situatës aktuale politike në Shqipëri, të asaj para disa viteve në...

Kosovë: Një viktimë dhe 17 raste të reja me Covid-19

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK) ka regjistruar më 12 qershor një rast të vdekjes nga koronavirusi. Viktima është nga Prizreni. Sipas njoftimit...