E hënë, 6 Dhjetor, 2021
9.5 C
Tirana

“Ndikuan në largimin tim”/ Ish-ministri: Banda e Lushnjës donte të më eliminonte

Ish-ministri i Rendit, Spartak Poçi ka dhënë disa detaje të cilat sipas tij paraprinë largimin e tij nga detyra.

I ftuar në emisionin “Top Story” në Top Channel, Poçi hedh hije të forta dyshimi mbi ndikimet që kishte banda e Lushnjës në atë kohë. Ai u shpreh se banda e dinte për largimin e tij nga posti dhe thekson se me ardhjen e ministrit të ri në krye të postit, u hoqën  të gjithë njerëzit e tij nga ky institucion.

Ish-ministri pohon edhe deklaratat e policisë në vitin 2000, kur thanë se ka pasur plane konkrete për eliminimin e tij.

“Patjetër ka pasur plane, jo vetëm nga banda e Lushnjës, por edhe nga qarqe tjera kriminale. Më shumë kanë qenë presione të padukshme që u konkretizuan edhe në finale në largimin tim nga kjo detyrë.

Ajo që të bën të mendosh se disa anëtarë të bandës e dinin që unë do lëvizja, edhe ky ishte pak a shumë një e dhënë e pakëndshme. Dhe ajo që ra më shumë në sy me ikjen time ministri që erdhi pas meje filloi pastrimet, po për të hequr njerëzit e Poçit”, thotë Spartak Poçi, ish – Ministër i Rendit.

Unë jam shkarkuar, shkarkuar..transferuar në një detyrë tjetër në 7 nëntor, kurse në 8 nëntor ishte planifikuar të niste aksioni i madh i goditjes trafiqeve, i koordinuar me disa vende jo ballkanike, madje e dija dy ditë përpara që nuk do zhvillohej”, tha ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

S’ka më sekrete/ Ja kur do të mbahet Festivali i 60-të i Këngës në RTSH

Edicioni i 60-të i Festivalit të Këngës në Radio Televizionin Shqiptar do të përfcillet LIVE për publikun shqiptar në mbrëmjet e 27,28 dhe 29...

Ekzekutimi i ish-deputetit, bashkëshortja nxjerr emrat dhe ndryshon dëshminë

Natalina Ujka, bashkëshortja e biznesmenit shkodran Pashko Ujka, ka treguar për grupin hetimor se personat me të cilët bashkëshorti i saj ka pasur konflikte...

Misteret e pazgjidhura të Luftës së Dytë Botërore

Ne të gjithë i duam misteret, dhe Lufta e Dytë Botërore siguroi shumë të tilla. Shkalla e madhe e luftimeve dhe e taktikave të tokës së djegur, solli...

Ish-banori i “Big Brother”: Donaldi nuk është fitues, mes çiftit s’ka dashuri

Ish-banori i “Big Brother”, Adi Pojana, teksa ishte i ftuar në studion e “Shqipëria Live”, ka komentuar lidhjen e shumëpërfolur mes Donaldit dhe Beatrix. Për...

“Shkelje financiare”, arrestohet presidenti i klubit italian

Presidenti i një prej klubeve të Serisë A është vënë në pranga, për shkelje financiare mes të cilave edhe deklarimin e falimentit të kompanive...