E premte, 3 Dhjetor, 2021
13.5 C
Tirana

“Ndihmuan Gardën iraniane”/ SHBA-ja “u pret krahët” katër gjigantëve të naftës

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë shtuar sanksionet ndaj Iranit. Bëhet me dije se së fundmi janë sanksionuar katër kompani gjigante të ekspertit të naftës, pasi ndihmuan Gardën Revolucionare të Iranit, e shpallur si organizatë terroriste nga SHBA-ja.

Sanksionet u njoftuan dje (23 janar), teksa situata e tensionuar ndërmjet SHBA-së dhe Iranit ka ndalur në një pikë kulmore që pas sulmit me raketa balistike të Iranit ndaj bazave amerikane në Irak.

“Shtetet e Bashkuara janë duke ndërmarrë masa të reja në kuadër të fushatës sonë me presion maksimal, duke i mohuar regjimit iranian të gjitha burimet përmes së cilave financon aktivitete destabilizuese”, ka thënë Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo përmes një deklarate.

Pompeo tregoi që kompanitë e sanksionuara janë me bazë në Hong Kong, njëra në Shangai dhe një tjetër në Dubai.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

S’donte të bënte vaksinën, italiani shkoi me krahun prej silikoni

Disa mund të akuzohen se po përpiqen t'i shmangen sistemit për të marrë një certifikatë vaksine, por mbase askush nuk është aq i shkathët...

S’ka më lavazhe e servise makinash poshtë pallateve!Veliaj tregon masat e reja

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, gjatë një dëgjese të zhvilluar me ministren e Mjedisit dhe Turizmit, Mirela Kumbaro, dhe përfaqësues të institucioneve të përfshira...

Vrasja e ish-deputetit, Artan Hoxha nxjerr videon

Kristian Klemendit dhe Marjan Kolës, të dyshuar për vrasjen e Pashko Ujkës u është komunikuar arrestimi ditën e sotme. Edhe pse ata kanë mohuar...

I gjithë rrjeti kundër Beatrix, reagon nëna e këngëtares

Beatrix Ramosaj me Donald Veshajn pranuan publikisht se kishin pëlqim për njëri-tjetrin dhe mbrëmë dhanë edhe puthjen e parë. Por pas kësaj puthje, i...

Durrës/Xhaxhai 50-vjeçar në një lidhje dashurie me mbesën 27-vjeçare

Një personazh që njihet në Durrës, 50-vjeç, është vënë në pranga pas denoncimit nga mbesa e tij, sepse ai nuk pranonte që ti jepnin...