E hënë, 6 Korrik, 2020
21 C
Tirana

Ndiheni më të lodhur se zakonisht gjatë karantinës? Ja si e shpjegojnë këtë gjë psikologët

Më të lexuarat

Zbulohet sekti që rekrutoi familjen Josifi, nën hetim ata që fshehën vdekjen e Anisës

Një grupim i quajtur “Guard Tower” apo “Kulla e rojes”, dyshohet se ka rekrutuar familjen Josifi nga Përmeti që çoi në vetëflijimin e Zhaneta...

Ulet ndjeshëm numri i viktimave nga koronavirusi në Itali

Italia ka regjistruar sot një rënie të numrit të viktimave të shkaktuara nga koronavirusi, në krahasim me një ditë më parë. Gjatë 24 orëve të...

Koço Devole tregon si e bëri për të qarë Elvana Gjatën në film

Aktori Koço Devole ka treguar për eksperiencën e tij në filmin “2 gisht mjaltë”, ku ka luajtur në rolin e babait të këngëtares, Elvana...

Aksident i rëndë në Fier, humb jetën një person

Një aksident i rëndë rrugor raportohet të ketë ndodhur mbrëmjen e sotme në Fier, ku për pasojë një person ka humbur jetën. Sipas News24, ngjarja...

Situata në Shqipëri vijon të jetë shqetësuese, del bilanci i 24 orëve të fundit

Situata në Shqipëri vijon të jetë shqetësuese! Ministria e Shëndetësisë sapo ka bërë publik bilancin e 24 orëve të fundit teksa njoftoi se 2 persona...

Dalin rezultatet preliminare të zgjedhjeve në Kroaci

Ditën e sotme në Kroaci janë mbajtur zgjedhjet parlamentare, ku rezultatet jozyrtare të Komisionit tregojnë se partia HDZ ka fituar 71 vende në Parlament...

Meta vlerëson me titullin “Kalorës i Urdhrit të Flamurit” atasheun ushtarak italian

Presidenti Ilir Meta vlerësoi atasheun ushtarak italian, Kolonelin Fabio Cornacchia me Titullin “Kalorës i Urdhrit të Flamurit”. Titulli në fjalë ishte me motivacionin: “Në vlerësim...

Pas rritjes së numrit të viktimave dhe të infektuarve, reagon Rama

Javët e fundit ka pasur një rritje të ndjeshme të numrit të viktimave dhe rasteve të reja me koronavirus në Shqipëri. Së fundmi, ka reaguar...

Favore seksuale për t’i kthyer mjetin, arrestohen dy zyrtarë policie

Dy efektivë të Policisë Rrugore në Tiranë janë arrestuar, pasi akuzohen se në këmbim të dorëzimit të automjetit të sekuestruar në pronësi të një...

Vetëflijimi/ Zhaneta kishte punuar më herët në shtëpinë e një ish-kryeministri

Zhaneta Josifi, 56-vjeçarja që u vetësakrifikua me të bijën e saj Anisën për ringjalljen, vite më parë ka punuar pastruese në shtëpinë e një...

Nga Sarita Robinson & John Leach “Science Alert”

Shumë njerëz janë shprehur në mediat sociale, se ndihen më të lodhur se zakonisht gjatë periudhës së karantinës.

Ndërsa janë fizikisht aktivë vetëm për pak orë, shumica e njerëzve ngrihen zakonisht vonë në mëngjes.

Dhe shumë njerëz pyesin se si ka mundësi që ndihen të lodhur, kur të gjithë thuajse nuk
bëjnë asgjë punë.

Ndjenjat e lodhjes që po përjetoni tani, ka më shumë të ngjarë të lidhen me ngarkesën mendore për shkak të pandemisë së Covid-19, sesa me lidhjen fizike.

Lodhja, mund të ketë si shkaqe fizike ashtu edhe jo fizike.

Kur keni vrapuar për 5 km, meritoni të pushoni, ose pasi kaloni një sëmundjeje mund të ndjeheni të këputur dhe vazhdimisht të lodhur për disa javë. Por studimet, tregojnë se lodhja mund të shkaktohet edhe nga gjendjet psikologjike, siç janë stresi dhe ankthi.

Në situatën aktuale, mund të jetë më shumë monotonia e situatës, ajo që na bën që të ndjehemi vazhdimisht të lodhur.

Po çfarë mund të bëjmë për të rikthyer energjinë që kishim?

Kur përjetojmë ndryshime të mëdha, si studentët që shkojnë për herë të parë në universitet, apo ata që shkojnë të jetojnë në një vend të ri, nevojitet një periudhë adaptimi dhe tranzicioni.

Kjo kërkon kohë, dhe ndodh në disa faza. Java e parë e përshtatjes, përfshin shkëputjen nga mënyrat e mëparshme të të jetuarit dhe punuarit, si dhe krijimin e ndërveprimeve të reja.

Këto arrihen zakonisht deri në ditën e katërt ose të pestë, pas së cilës jeta fillon të bëhet më e rregullt dhe më e parashikueshme. Në javët e para të karantinës, njerëzit mund të ndjehen keq me humorin. Por kjo është një fazë normale e adaptimit.

Ju lutemi që të mos shqetësoheni shumë, por të jeni të sigurtë se kjo periudhë do të kalojë për shumicën e njerëzve, dhe javën tjetër do të ndiheni më mirë.

Tranzicioni në një mjedis të ri, mund të përballohet duke mbajtur një ditar. Mund të jetë e dobishme që të hidhni në letër mendimet dhe ndjenjat që keni përbrenda. Pastaj mund të rishikoni përparimin që keni bërë ditë pas dite, dhe të shihni se si mund të përshtateni.

Përshtatja e plotë funksionale me një mënyrë të re të jetesës, do të ndodhë pas rreth 3 muajsh. Sidoqoftë, ka një periudhë të vetëdijësimit që mund të ndodhë rreth 3 javësh pas fillimit të ndryshimit, kur një person mund të bjerë befas në një periudhë melankolie, dhe një rënie të humorit.

Shqetësimi në këtë rast mund të jetë, se situata e karantinës tani na duket si e përhershme. Por pasi të kalojë kjo fazë, këto ndjenja dëshpërimi nuk priren që të rikthehen. Mësimi tjetër se si ta ruani energjinë tuaj, vjen nga vëzhgimi i njerëzve në situata mbijetese.

Lexo edhe :   Pandemia/ Kryeministri polak: Sëmundje “si çdo tjetër”
Lexo edhe :   Pse të rinjtë po preken nga pandemia? Përgjigjet mjeku pneumolog

Për të shmangur rënien në një gjendje apatie dhe mungese motivimi, është e rëndësishme të krijoni një strukturë të qartë deri në ditët tuaja. Ajo na jep mundësinë të fitojmë njëfarë kontrolli mbi jetën tonë. Dhe ndihmon për të parandaluar krijimin e një kohe “boshe”, që mund t’ju bëjë shumë të shqetësuar mbi karantinën.

Kjo e fundit, mund t’i bëjë njerëzit të ndjehen të mbyllur në vetvete dhe apatikë, të flenë keq natën, dhe të lënë pas dore higjenën e tyre personale. Një rast ekstrem nga bota e mbijetesës, tregon përfitimet e strukturimit të sjelljes vetjake, kur përballemi befas me kohën që duhet mbushur.

Në vitin 1915, kur anija e eksploruesit britanik Sër Ernest Shakëllton “Endurance”, u bllokua në akullin e Antarktikut, ai caktoi rutina të rrepta për ekuipazhin e tij. Ai ishte në dijeni të një anije ekspedite të mëparshme “RV Belgica”, që ishte bllokuar gjatë dimrit në akullin e Antarktikut në vitin 1898.

Kapiteni i asaj ekspedite nuk vendosi asnjë rutinë, dhe si rezultat ekuipazhi vuajti nga një moral i ulët, veçanërisht pas ngordhjes së maces që kishin marrë me vete, Nansen.

Shakëllton këmbënguli në respektimin e orareve të ngrënies, dhe urdhëroi që të gjithë të mblidheshin pas darkës për të pasur një periudhë të detyruar shoqërizimi me njëri-tjerin. Këto aktivitete të planifikuara, parandaluan një monotoni sociale që mund të ndodhë kur një grup i vogël njerëzish izolohen bashkë për periudha të gjata.

Një tjetër shkak jo fizik i lodhjes është ankthi. Pandemia i ka bërë njerëzit të çoroditur dhe të pasigurtë. Këto ndjenja mund të shkaktojnë një gjumë me probleme, që nga ana tjetër mund t’i bëjë njerëzit më të lodhur dhe të shqetësuar. Për të prishur këtë cikël, janë të nevojshme ushtrimet fizike.

Dalja për shëtitje ose ushtrimi fizik në shtëpi përmes modeleve që gjenden lehtësisht në internet, mund t’iu bëjë të ndjeheni të lodhur fizikisht, por në një periudhë afatgjatë do të zvogëlojë ndjenjat e lodhjes, dhe do të përmirësojë cilësinë e gjumit.

Planifikimi dhe caktimi i qëllimeve për të ardhmen, është sa i mundur aq dhe i nevojshëm. Synoni një datë të caktuar të ardhshme kur ju e mendoni se mund të përfundojë nga karantina.

Të qenit optimist për të ardhmen, dhe të pasurit e një liste me gjëra për të bërë, mund të ndihmojë gjithashtu në reduktimin e ankthit dhe zvogëlimin e lodhjes fizike. /TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Aksident i rëndë në Fier, humb jetën një person

Një aksident i rëndë rrugor raportohet të ketë ndodhur mbrëmjen e sotme në Fier, ku për pasojë një person ka humbur jetën. Sipas News24, ngjarja...

Tensione në Azi/ Aeroplanmbajtëset e SHBA bëjnë manovra në Detin e Kinës së Jugut

Marina e SHBA njofton se dy aeroplanmbajtëse amerikane po zhvillojnë manovra në Detin e Kinës së Jugut, një hapësirë ujore që është bërë objekt...

Dalin rezultatet preliminare të zgjedhjeve në Kroaci

Ditën e sotme në Kroaci janë mbajtur zgjedhjet parlamentare, ku rezultatet jozyrtare të Komisionit tregojnë se partia HDZ ka fituar 71 vende në Parlament...

Trump: Vaksina e koronavirusit do të dalë para fundvitit

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, deklaron se vaksina ndaj koronavirusit do të jetë gati përpara fundvitit. “Dua të dërgoj falënderimet tona për shkencëtarët dhe studiuesit...

Shpërthyen infektimet, Spanja rikthen kufizimet në zonën turistike

Spanja ka rikthyer kufizimet në rajonin veriperëndimor të Galicias, pas një shpërthimi tjetër të koronavirusit. Mediat spanjolle bëjnë me dije se vetëm ata që shkojnë...