E martë, 25 Janar, 2022
6.5 C
Tirana

Ndërron jetë Nexhmije Hoxha/ I biri: Gjithë jetën ia kushtoi lirisë së Atdheut

Sot ndërroi jetë në moshën 99-vjeçare Nexhmije Hoxha.

Djali i ish-diktatorit Enver Hoxha dhe Nexhmije Hoxhës, Ilir Hoxha, ka përcjellë së fundmi një mesazh për mediat.

Nexhmije Hoxha do të përcillet nesër në banesën e fundit në varrezat e Sharrës, ndërsa pritja do të jetë në shtëpinë e familjes, në Laprakë.

MESAZHI: “Të nderuar miq e dashamires të familjes të Enver Hoxhës.

Me hidhërim të thellë ju bëj me dije, se sot më datë 26 shkurt 2020, në moshën 99-vjeçare u nda nga jeta nëna jonë, Nexhmije Hoxha.

Ajo gjithë jetën e saj ia kushtoi lirisë së Atdheut dhe ndërtimit të Shqipërisë së re, përparimit dhe emancipimit të shoqërisë shqiptare, ndaj dhe ne do të ndjehemi përherë krenarë për emrin dhe veprën e saj.

Kujtimi i saj gjithmonë do të mbetet i paharruar për familjen tonë dhe të gjithë miqtë dhe dashamirësit e saj, në Shqipëri dhe kudo në botë.

Me respekt Ilir Hoxha

Tiranë 26 shkurt 2020

Shënim: Homazhet dhe përcjellja për në varrezat e Sharrës do të bëhet nga Funeral Home Alba 2000 (pranë Medresesë) nga ora 9 deri 12 të datës 27 shkurt.

Në ditët pas varrimit, presim për ngushëllime në shtëpine tonë, në Laprakë (pranë sheshit Shqiponja). Jeni të mirëpritur. Faleminderit”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Acari pushton vendin, nesër temperatura në -11

Sot (e martë dt.25) dhe nesër (e mërkurë dt.26) ulja e ndjeshme e temperaturave dhe ngricat mund të krijojnë probleme të ndryshme dhe vështirësi...

Xhef Bezos synon të ndalë plakjen e njeriut

Nga: Daniel M. Davis Xhef Bezos ka nisur një mision për të mposhtur plakjen e njeriut. Ai sapo ka angazhuar shkencëtarin Hal Barron nga “GlaxoSmithKline”për...

Omicron mund të mbijetojë më gjatë në lëkurën e njeriut se variantet e tjera

Varianti Omicron mund të mbijetojë më gjatë se variantet e mëparshme të virusit në sipërfaqet plastike dhe lëkurën e njeriut, ka zbuluar një studim...

Çfarë i intereson ambasadores Kim në zgjedhjet e marsit!

Nga: Dritan Hila Jemi ende pa filluar fushata elektorale, mirëpo motorët janë ndezur. Nisur nga gjendja e opozitës, pak presin ndryshime në hartë. Më e...

Ky është momenti kur autori vendos eksplozivin në banesën e Armand Dukës

Në media kanë dalë pamjet e shpërthimit me tritol të banesës së Armand Dukës. Në pamjet filmike duket një i ri, i veshur sportiv...