E martë, 20 Tetor, 2020
9 C
Tirana

Ndërpritet testimi i vaksinës nga kompania Johnson & Johnson, arsyeja e frikshme

Më të lexuarat

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

A do të ketë një mbyllje të dytë? ISHP në prag të masave të forta shtrënguese

Autoritetet në Shqipëri kanë përsëritur gjatë ditëve të fundit se gjithmonë po tentohet që Shqipëria të mos izolohet, ndërsa pasojat do të ishin fatale....

Makina e gazetarit shqiptar bëhet shoshë nga plumbat, dalin pamjet e rënda

Gazetari i portalit “Reporteri” në Kosovë, Shkumbin Kajtazi, gjatë mesnatës është përballur me një sulm të rrezikshëm. Ndaj mjetit të tij është qëlluar me rreth...

“Shqipëria do të izolohet më 23 tetor”, Alfred Cako bën parashikimin e frikshëm

Konspiracionisti Alfred Cako ka bërë një parashikim të frikshëm, ku sipas tij, vendi ynë do të përjetojë një karantinë të dytë. Ndonëse ende nuk...

Naftëtarët refuzojnë Ramën: Nuk dalim nga greva pa ardhur këtu e pa marrë pagat

Grevistet naftëtarë nuk kanë vonuar përgjigjen për kryeministrin Edi Rama, pas ftesës së këtij të fundit për bisedime. Ata nuk e pranuan thirrjen e tij,...

Bum infektimesh në Shqipëri, 3 të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Situata me pandeminë në Shqipëri nuk po njeh shenja përmirësimi. Edhe ditën e sotme ka patur një bum të infektuarish. Tre persona kanë humbur jetën...

Shtëpi 500 mijë euro në Palasë? Basha i përgjigjet Braçes

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pas akuzave të zv.kryeministrit Braçe se ai ka blerë shtëpi në Palasë në vlerën e 500,000 eurove. Basha...

Meta me tone të ashpra ndaj Bashës: Thuaji popullit tënd që je peng dhe vazhdo

Deklarata e kreut të PD, Lulzim Basha se Meta për opozitarin, aq sa unë bëj presidentin, ka sjellë reagimin e ashpër të kreut të...

Specialisti shqiptar thotë se virusi do zhduket, nëse mbajmë maska për 6 javë

Çdo ditë e më shumë mjekët kërkojnë nga ana e qytetarëve disiplinim dhe mbajtjen e maskave, si një mënyrë për të penguar transmetueshmërinë e...

‘Gjobat për maskat të paligjshme’, /Meta-Ramës: Reflekto, po tremb qytetarët

Presidenti i Republikës, Ilri Meta i bën thirrje qeverisë, që të reflektojë për aktin normativ, që gjobit qytetarët të cilët nuk e mbajnë maskën...

Gjigandi i farmaceutikës, Johnson & Johnson, ndërpreu testimin e fazës së fundit të vaksinës për COVID-19, pasi një prej pjesëmarrësve u diagnostikua me një sëmundje të pashpjegueshme.

Ndërprerja u raportua fillimisht nga faqja në internet Stat, e cila kishte marrë një dokument që kompania ua kishte dërguar ekspertëve të jashtëm.

Kompania Johnson & Johnson sapo e kishte filluar testimin në shkallë të gjerë të vaksinës së saj eksperimentale me një dozë të vetme. Në testim u përfshinë 60 mijë vullnetarë nga mbi 200 vendndodhje në Shtetet e Bashkuara dhe në vende të tjera, si Argjentinë, Brazil, Kili, Meksikë dhe Afrikë e Jugut.

Kompania tha në një deklaratë se të ashtuquajturat “zhvillime jo të favorshme”, si sëmundjet dhe aksidentet janë pjesë e pritshme e një studimi klinik, në veçanti kur përfshin një numër kaq të madh pjesëmarrësish. Kompania gjithashtu tha se ndërprerja është e llojit studimor dhe jo një ndërprerje klinike që vendoset nga një agjensi zyrtare e shëndetësisë.

Duke qenë se jepet me një dozë të vetme, vaksina e kompanisë Johnson & Johnson ka avantazhe domethënëse mbi tre vaksinat e tjera potenciale, për të cilat do të duhen dy doza. Vaksina me një dozë gjithashtu nuk do të duhet të ruhet në temperatura shumë të ulëta, duke e bërë kështu më të lehtë përdorimin e saj në një fushatë imunizimi masiv.

Testimi i vaksinës së kompanisë Johnson & Johnson është e dyta që vendoset në pauzë pasi një vullnetar u sëmur pas marrjes së vaksinën. Edhe kompania farmaceutike me seli në Shtetet e Bashkaura, AstraZeneca, ndali testimin e saj të fazës së fundit të një vaksine të zhvilluar në bashkëpunim me Universitetin e Oksfordit muajin e kaluar, pasi një vullnetar në Britani u diagnostikua me “mielit transvers”, një sindromë inflamatore që prek shtyllën kurrizore dhe që shkaktohet shpesh prej infeksioneve virale.

AstraZeneca e ka rifilluar testimin e vaksinës në Britani, Brazil, Indi dhe Afrikë të Jugut, por jo në Shtetet e Bashkuara.

Ndërkohë, një studim i ri sugjeron se një person që e ka kaluar COVID-19 mund të preket sërisht nga sëmundja. Një raport i publikuar të hënën nga revista mjekësore Lancet për sëmundjet ngjitëse zbulon se një 25-vjeçar në shtetin amerikan Nevada, u testua fillimisht pozitiv me COVID-19 në muajin prill, si dhe për të dytën herë në qershor, me simptoma edhe më të rënda, për shkak të të cilave u vendos në oksigjen.

Studiuesit thonë se ai u infektua nga dy variante të ndryshme të koronavirusit, por mjekët nuk janë të sigurtë se përse infektimi i dytë ishte më i rëndë. Ai mund të jetë ekspozuar me një dozë më të madhe të virusit, ose ndoshta varianti i dytë ishte me i rëndë se i pari.

Ky është rasti i parë i konfirmuar i ri-infektimit me COVID-19 në Shtetet e Bashkuara, dhe vetëm i pesti në botë, pas rasteve të mëparshme në Belgjikë, Holandë, Hong Kong dhe Ekuador. Studiuesit thonë se këto ri-infektime sugjerojnë se ekspozimi i mëparshëm ndaj koronavirusit “nuk përkthehet detyrimisht në një imunitet të plotë të garantuar”.

Studimi i revistës Lancet duket se mbështet një paralajmërim të Organizatës Botërore të Shëndetësisë kundër strategjisë së imunitetit në masë për të ndalur pandeminë e koronavirusit, një strategji e cilësuar si joetike nga OBSH-ja.

Në një seancë informimi të hënën në Gjenevë, Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha se zyrtarët e shëndetësisë duhet të përpiqen të arrijnë imunitetin vetëm nëpërmjet vaksinimit, dhe jo nëpërmjet ekspozimit të njerëzve ndaj virusit.

Imuniteti në masë krijohet kur një popullsi është e mbrojtur nga virusi pasi gati të gjithë individët kanë krijuar një imunitet minimal.

“Asnjëherë në historinë e shëndetit publik nuk është përdorur imuniteti në masë si një strategji reagimi ndaj një përhapjeje, dhe jo më ndaj një pandemie. Është problematike nga pikëpamje shkencore dhe etike”, tha Dr. Tedros.

OBSH-ja vlerëson se rreth 10% e popullsisë së botës është prekur nga koronavirusi. Nuk dihet ende se çfarë përqindjeje infeksioni nevojitet për të arritur imunitetin në masë.

Zoti Tedros vuri në dukje se për t’u arritur imuniteti në masë nga fruthi, u vaksinua rreth 95% e popullsisë, ndërsa për polion, pragu ishte rreth 80%./VOA/

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Më qëlluan me pistoletë”, zbardhet telefonata që alarmoi Policinë e Vlorës

Një 27-vjeçar ka denoncuar në Komisariatin e Policisë së Vlorës, së një person ka dashur ta vrasë. Shënjestra ka qënë shtetasi me inicialet M.F....

Nga nesër kufizohet hyrja në Tiranë nga Dogana, ja rrugët alternative 

Drejtori i Policisë së Tiranës, Rebani Jaupaj, njoftoi se nga nesër do të kufizohet trafiku në zonën e Unazës së Madhe tek ish sheshi...

Ish-drejtoresha e Tatimeve tregon kujt i përket rafineria e Ballshit

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Briseida Shehaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me çështjen e rafinerisë së Ballshit. E ftuar në Syri.net, Shehaj...

Sërish izolim?/ Rreth 19 mijë mësues janë trajnuar për mësimin online

Për ti paraprirë çdo situate lidhur me pandeminë, janë marrë masat edhe për trajnimin e mësueve për mësimin online. Shumë mësues kanë rezultuar të...

Familja i jep fund kërkimit për biznesmenin Remzi Hoxha

Familja e Remzi Hoxhës ka bërë të ditur se do t’i jap fund kërkimit të eshtrave të tij. Me rastin e 25-vjetorit të rrëmbimit...