E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

“Ndërmarrjet e ujësjellësit me militantë”, Rama zbulon vendimin e fundit

Kryeministri Rama ka ashpërsuar tonet për ndërmarrjet e ujësjellësit, duke thënë se punësoheshin militantët. Gjatë prezantimit të investimit në godinën e re të ujësjellësit në Kamëz, Rama i ka cilësuar ndërmarrjet e ujësjellësit si një portë pritëse për punësimin e militantëve apo kushërinjve të personave të pushtetshëm, pa marrë parasysh se për çfarë janë krijuar këto ndërmarrje. Sipas tij, ky keqmenaxhim i ka bërë ato të jenë ndërmarrjet me më shumë borxhe publike në Shqipëri. Dhe se me anë të reformës së ujit, Rama tha se synohet që të krijohet një kompani e madhe aksionere, në shërbim të qytetarëve.

“Në një masë të madhe, ndërmarrjet e ujësjellësve të Shqipërisë janë pjesë e problemit dhe jo e zgjidhjes si rezultat i shpërfilljes së nevojave bazë për një ndërmarrje për të pasur kapacitete teknike dhe burime njerëzore të specializuar. Ka pasur një progres në këtë drejtim, por të pamjaftueshëm. Ndërmarrjet e ujësjellësit kanë qenë ndërmarrje për të punësuar militantë, krushq, kushërinj e komshinj pa pasur parasysh se për çfarë janë krijuar dhe duhen këto ndërmarrje.

Për shkak të keqmenaxhimit në dekada, janë ndërmarrjet me më shumë borxhe në Republikë. Nëse marrim borxhet totale që kanë ndërmarrjet, sasia e borxheve është më e madhe se sasia e borxheve të trashëguara të OSHEE ku ne nisëm reformën. Besoj që një investim që arrin në total 125.6 mln euro si rezultat i bashkimit të forcave, është një investim jashtëzakonisht masiv, që nuk mund ta meritojë që të mbetet në duar të paafta, në shtratin e inkompetencës, indiferencës dhe një sjellje të vjetër që ka shkaktuar kosto për financat dhe qytetarët.

E fundit që dua të them është që reforma e ujit e cila në letër është shumë e qartë. Ndërmarrjet e ujësjellësit nuk mund të mbahen me miell hua. Nuk mbahet me borxhe. Taksapaguesit nuk kanë kusur që të paguajnë për të mbajtur ujësjellësin e një zone tjetër për shkak të keqmenaxhimit në atë zonë. Është e domosdoshme integrimi i këtyre sistemeve për t’i bërë cilësore. Duhet të kemi aksionerë që funksionojnë së bashku brenda një ndërmarrje. Nuk ka pse të ketë ujësjellësa të copëzuara. Kjo nuk do të thotë që të mbyllen zyrat dhe të hidhen në rrugë njerëzit që punojnë. Të bëhet kompani në shërbim të qytetarëve. Jo një kope me thithlopa që fryhen me borxhe në kurriz të qytetarëve”, përfundoi Rama.

Lexo edhe :   Aleanca e shëmtuar e Ramës me Vuçiç kundër Kurtit
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lamtumirë doktor!

Nga Dritan Hila Ka kohë që diplomatët amerikanë kanë hequr dorashkat. Jo më larg se dje, ambasadorja e SHBA me një gjuhë cinike iu tha...

Shkelën rregullat kundër Covid, përjashtohen 2 sportistë nga Olimpiada në Tokio

Dy xhudistë të Gjeorgjisë janë përjashtuar nga Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi kanë dalë për shëtitje jashtë Fshatit Olimpik, ka raportuar agjencia japoneze e...

117 milionë euro, Manchester City pranë blerjes rekord

Manchester City është shumë afër goditjes së radhës në merkato. Sipas shtypit anglez, mungon shumë pak për arritjen e marrëveshjes për mesfushorin e Aston Villa-s,...

Koronavirusi/ Profesori grek: Do të krijohen më shumë mutacione ngjitëse

Profesori Theodoros Vasilakopoulos në një intervistë për mediat vendase, foli për rrjedhën e pandemisë në vend dhe procesin e vaksinimit ku thotë se ashtu...

Teatri Kombëtar në pronësi të Bashkisë/ PD: Rama nuk pyet për drejtësinë

Partia Demokratike ka reaguar ashpër ndaj vendimin e qeverisë për t'i kaluar truallin e Teatrit Kombëtar në pronësi të Bashkisë së Tiranës. Deputetja e zgjedhur...