E shtunë, 21 Nëntor, 2020
14 C
Tirana

Ndërhyrja e Janullatos në Kakavijë, Majko: Marrëdhënia njerëzore i dha fund krizës

Më të lexuarat

KUJDES/ Pamje të rënda: Morgu përtej kapacitetit, trupat lihen përtokë

KUJDES! PAMJE TË RËNDA! Syri.net ka publikuar foto ekskluzive të siguruara nga brenda Morgu i Tiranës, ku trupat e viktimave nga Covid-19 janë vendosur në...

Ky është qyteti që nuk do e shohë dritën e diellit për 2 muaj

Një qytet në Alaska, i ka thënë ''lamtumirë'' dritës së diellit për dy muajt e ardhshëm. Dielli u ngrit dhe perëndoi në Utqiagvik, Alaska, i...

Vdekja e Sokol Olldashit/Dyshimet që mbeten edhe 7 vite më pas

Sokol Olldashi, një nga ministrat kryesorë të Partisë Demokratike, vdiq mbrëmjen e 20 nëntorit 2013 në një aksident rrugor në aksin Tiranë-Elbasan. Prokuroria e Tiranës...

Basha publikon dokumentin: Në morg, 923 të vdekur nga Covid por u raportuan 509

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka thënë se vdekjet e shkaktuara nga Covid-19 në Shqipëri nuk janë raportuar me vërtetësi. Basha tha se në...

Drejt kaosit: Mbi 800 raste të reja me Covid, 15 viktima

Shqipëria regjistron një tjetër rekord sa i takon të rasteve të reja me Covid-19 në 24 orët e fundit. Ministria e Shëndetësisë informon se 836...

Avokatit të Trump-it i del boja e flokëve gjatë fjalimit (FOTO)

Dje presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden sulmoi Donald Trump, për mos pranimin e humbjes së zgjedhjeve të 3 nëntorit, dhe për bllokimin e...

Një tjetër lajm i hidhur/ Aktori i njohur shqiptar humb betejën me virusin

Koronavirusi nuk kursen askënd! Një tjetër humbje e madhe për artin shqiptar, pasi nuk e ka fituar dot betejën me koronavirusin aktori fierak Fatmir...

Shqiptarit i zënë pritë në Spanjë, ekzekutohet me 6 plumba (Emri)

Një shtetas shqiptar ka mbetur i vrarë pasi ra pre e një atentati. Shqiptari i njohur si Trisas mbeti i vdekur pasi ndaj tij u...

“Njerëzit do vdesin”, sizmologu grek parashikon një tërmet të fuqishëm

Në 30 tetor, një tërmet i fuqishëm goditi Detin Egje midis bregdetit turk dhe ishullit grek të Samos, duke shkaktuar një bilanc tragjik. Po...

‘Janë fshehur gjysma e viktimave nga COVID-i’, paralajmërimi i Ramës për nesër

Kryeministri Rama ka reaguar sot në lidhje me akuzat e parashtruara një ditë më parë nga kryedemokrati Basha, se janë fshehur gjysma e viktimave...

Ministri i Shtetit për Diasporën, Pandeli Majko, në një lidhje ‘live’ për News24, sqaroi mes të tjerash statusin e tij që ngjalli shumë reagime. Ai falenderonte Kryepeshkopin Anastas Janullatos, duke lënë të kuptohej se ndërhyrja e këtij të fundit kishte zgjidhur situatën kaotike në Kakavijë.

Sipas tij, ky status nuk tregon se situata u zgjidh nga ndërhyrja e Janullatos, por ishte një situatë që kërkonte pikërisht të zgjidhej mes marrëdhëniesh njerëzore. Ai tha se të gjithë njerëzit që kishin njohje duhet të kontribuonin, dhe se këto gjëra nuk zgjidhen me urdhra. Majko shprehu vlerësimet më të larta për Anastas Janullatos, e ndërsa u angazhua në këtë proces pavarësisht moshës.

Pjesë nga intervista:

A ishte situatë e jashtëzakonshme në Kakavijë dhe a ishte e vonuar ndërhyrja e Shqipërisë për ta zgjidhur?

Mendoj se brenda 24 orëve, atje kanë qenë prezentë të gjithë forcat e nevojshme të strukturave administrative. Do të veçoja forcat e FA, që së bashku me policinë, çuan në zgjidhjen e situatës. Kjo situatë rrjedh nga një situatë më e gjerë e krijuar nga pandemia. Një pjesë e vështirësisë që kemi pasur, ka qenë në lidhje me faktin se edhe pala greke e kishte marrë vendimin, që nuk kishte të bënte me politikën, por me ekspertët atje. Ministrat Xhaçka dhe Lleshaj meritonin një falenderim për menaxhimin e situatës. Sot në Kakavijë nuk ekziston situata që ishte 24 orë më parë.

Ju thatë se keni kërkuar ndërhyrjen e kryepeshkopit Janullatos. Kur e kërkuan ndihmën e tij dhe si reagoi ai?

Kjo nuk ka rëndësi. Rëndësi ka që ne iu drejtuam të gjithë faktorëve, të gjithë strukturat shtetërore kanë qenë të angazhuara. Detajet janë të tepërta, kriza mund të konsiderohet e mbyllur dhe vlen të falënderohen të gjitha strukturat shtetërore që ndihmuan. Në fund të një krize duhet t’i falenderosh të gjithë ata që kanë ndihmuar. Shënimi në facebook kishte të bënte me strukturat shtetërore, por edhe me kryepeshkopin.

Pse kërkuat ndihmë prej tij?

Pse duhet të jetë kaq e jashtëzakonshme, se si më vajti mendja tek ai. Mendova se gjithë njerëzit që kishin njohje duhet të kontribuonin, sepse një pjesë e situatës u zgjidh nga njohjet, ishte një situatë që kërkonte marrëdhënie njerëzore. Këto gjëra nuk zgjidhen me urdhra, aq më tepër që situata në Greqi është si te ne. Marrëdhëniet njerëzore zgjidhen këtë situatë.

Lexo edhe :   Greqia shtrëngon masat si pasojë e virusit, ndryshojnë ‘rregullat’ në Kakavijë
Lexo edhe :   "Njerëzit do vdesin", sizmologu grek parashikon një tërmet të fuqishëm

Çfarë e pengonte zgjidhjen e situatës, deri me ndërhyrjen e kryepeshkopit?

Ne duhet të ndalojmë menaxhimin e krizave kaq delikate, si kjo, me logjikat e facebookut. Facebook është një mekanizëm social për të ndarë mendime, por nuk është mekanizëm administrativ, që vlerëson punën e gjithsecilit. Sot që po flasim, unë jam në zyrën time dhe po drejtohem nga këtu. Kolegët e mi kanë qenë në krye të detyrës, Xhaçka ishte në vendngjarje. Në këtë situatë të pazakontë, ne u përpoqëm ta menaxhonim maksimalisht. Mund të zgjidhej më shpejt, por situata ishte e pakonceptuar nga të dyja palët.

U desh ndërhyrja e kryepeshkopit që situata të merrte fund…

Kur dikush falënderon kryepeshkopin, nuk do të thotë që gjërat mbaruan me ndërhyrjen e tij. Për kryepeshkopin kam fjalët më të mira e falënderimet më të veçanta, pikërisht se u angazhua, pavarësisht moshës.

Për kë e keni fjalën në status, për opozitën, presidentin, kur thoni “Të tjerat, janë fjalë për “lugën” e atyre që dinë veç çfarë nuk duan”?

Nëse sot do ti kishim ata njerëz akoma duke pritur, do të kishim më shumë se një emergjencë humanitare, do kishim kaos, por kjo gjë u zgjidh. Të gjithë dhanë më të mirën e mundshme, duke gjetur një zgjidhje mes dy palët. Kjo situatë nuk u krijua nga teknalitete politike, por se në gjithë botën po ndodh kjo, për shkak të situatës së pazakontë. E mira nuk ka fund, por kjo nuk ishte një situatë ku ne ishim të përgatitur. Por brenda 24 orëve të gjitha strukturat shtetërore u përgjigjën. Vazhdoi pak gjatë, sepse dhe pala tjetër nuk ishte e përgatitur. Tani duhet të reflektojmë. Është absolutisht e gabuar të themi që përgjegjësia totale ishte e qeverisë shqiptare.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kosova regjistron numër rekord të viktimave nga COVID-19

Një tjetër ditë e zezë për Kosovën, e cila duket se ka humbur betejën me koronavirusin. Në 24 orët e fundit kanë humbur betejën...

Përse na duhet shteti dhe jo vetëm tregu

Nga: Irena Beqiraj  Në një fragment tek 12 proverbat e ferrit William Blake thotë “Asnjë zog nuk mund të fluturojë shumë lart nëse mbështetet vetëm...

Pamje të rënda/‘Luftë’ mes grupeve mafioze, 29-vjeçarin e vrasin me shkopinj

Disa pamje të rënda janë bërë virale në rrjet, ndërsa dëshmojnë dhunën makabre të disa personave, ku me shkopinj në duar qëllojnë pa pikë...

E drejta e jetës dhe aborti, vendim shumë i debatueshëm

Nga: Xhezair Zaganjori Muajin që lamë pas, konkretisht më 22 tetor 2020, Gjykata Kushtetuese e Polonisë dha një vendim shumë të debatueshëm lidhur me rregullimet...

Rama jep njoftimin e rëndësishëm, çfarë pritet të ndodhë në orën 18:00

Sikundër e paralajmëroi një ditë më parë se do të flasë lidhur me akuzat e lëshuara nga ana e PD-së për viktimat e pandemisë,...