E diel, 20 Shtator, 2020
26 C
Tirana

Ndalimi i turistëve kinezë do të godasë ekonominë botërore

Më të lexuarat

EMRI/ Arrestohet 34-vjeçari që ekzekutoi Emiljano Ramazanin dhe Regis Runajn

Një 34-vjeçar ka rënë sot në prangat e policisë, pasi akuzohet se është porositësi dhe ekzekutuesi i dy vrasjeve të ndodhura në muajin korrik...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

FOTO/ Arrestohet këngëtarja shqiptare në Morinë, ja çfarë iu gjet në makinë

Policia Kufitare në Morinë ka arrestuar ditën e sotme këngëtaren e njohur shqiptare, Fjolla Morina. Bëhet me dije se këngëtarja nga Kosova është kapur me...

Mesdheu Lindor/ Macron mesazh në gjuhën turke për Erdogan

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka deklaruar se është pro dialogut mes Greqisë dhe Turqisë për Mesdheun Lindor. Përmes një postimi në Twitter, Macron i ka...

Bilanci/ Regjistrohet numër i lartë viktimash gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me virusin e kanë...

Zbardhet shkaku i sherrit të dhunshëm me 1 të vdekur e 2 të plagosur në Durrës

Janë zbardhur detaje të reja nga ngjarja e rëndë që ndodhi në Durrës, ku i vrarë mbeti 39-vjeçari Armando Baboçi dhe u plagos djali...

Deputeti kapet nga kamerat duke parë video erotike në parlament

Deputeti tajlandez, Ronnathep Anuwat, është filmuar nga kamerat duke parë një video me pullë të kuqe në Parlament. Mediat në Tajlandë shkruajnë se deputeti kishte...

Durrës: Vranë babain dhe plagosën të birin, 5 të arrestuar e 3 në kërkim

  Policia e Durrësit ka zbardhur ngjarjen e djeshme në Durrës, ku pas të shtënave me armë mbeti i vrarë një 39-vjeçar dhe u plagos...

Vrau me thikë në zemër 33-vjeçarin pasi u zunë për rrugën, arrestohet autori i dyshuar në Durrës

Policia e Durrësit ka arrestuar autorin e dyshuar të ngjarjes së djeshme ku ndërroi jetë 33-vjeçari, Idajet Dulla. Ai është shtetasi Arbër Kote, 26-vjeç,...

U kap me armë në makinë, Fjolla Morina pranon autorësinë: Kisha harruar të ndërroja çantën

Këngëtarja Fjolla Morina, ka pranuar autorësinë e armës për të cilën u arrestua ditën e djeshme në doganën e Morinës në Kukës. Ajo ka...

Viti 2020 pritej të sillte një rritje të madhe të udhëtimeve nga Kina, falë përmirësimit të perspektivës tregtare dhe stabilizimit të ekonomisë së dytë më të madhe në botë. Koronavirusi dhe ndalimi i fluturimeve në Kinë, kanë ndryshuar në mënyrë dramatike këto pritshmëri dhe pasojat për ekonominë botërore priten të jenë të mëdha. Analistët e Oxford Economics parashikojnë se Shtetet e Bashkuara do të humbasin 1.6 milionë vizitorë nga Kina këtë vit.

Kjo përbën një humbje të mëdha për metropole si New Yorku, San Fransisco dhe Los Angeles, që kanë përfituar prej kohësh nga rritja e turizmit në Kinë.  Pavarësisht rënies me thuajse 5% të udhëtimeve kineze drejt Shteteve të Bashkuara në vitin 2019 si pasojë e luftës tregtare, kinezët përbëjnë ende burimin e 3 më të madh të udhëtimit në vend.

Kinezët janë gjithashtu shpenzuesit më të mëdhenj, me një mesatare prej 6,500 dollarë, krahasuar me 4,000 dollarë që shpenzojnë turistët e tjerë të huaj në SHBA.

Pa turistët kinezë, qeveritë në Korenë e Jugut, Japoni dhe Tajlandë, po përgatiten për një rënie të madhe të kërkesës për udhëtime, hotele, ushqime dhe pije.  Në dy vitet e fundit, ekonomitë në zhvillim në Azi kanë investuar shumë për t’i ofruar udhëtime dhe hotele turistëve kinezë.

Lexo edhe :   Ekonomia “proteksioniste” shqiptare

Hilton, Marriot dhe Hyatt kanë ndërtuar hotele të reja për të përfituar nga kjo rritje. Tajlanda regjistroi 10.5 milionë turistë kinezë në 2018-ën dhe shpenzimet e tyre ishin ekuivalentë me 11% të PBB të vendit.  Analistët vlerësojnë se rënia e vizitorëve kinezë do të sjellë humbjen e 4 milionë prenotimeve në hotele gjatë 2020 në SHBA.

Ekonomia europiane do të pësojë sfida gjithashtu, pasi është bërë një destinacion popullor për udhëtuesit kinezë. Në gjysmën e parë të vitit 2019,  kishte 3 milionë vizita nga turistë kinezë në shtetet europiane, në rritje me 7.4% nga viti i kaluar.

Lexo edhe :   Ekonomia “proteksioniste” shqiptare

Megjithatë, ekspertët thonë se situata pritet të kthehet në normalitet, menjëherë sa të kontrollohet virusi dhe të hiqen barrierat e fluturimeve. /SCAN

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

PD: Mësuesit po shfrytëzohen si skllevër, qeveria të marrë masa

Eksperti i Arsimit në PD Ndriçim Mehmeti, deklaroi se mësuesit po shfrytëzohen si skllevër dhe se detyrohen të punojnë me 2, 3 dhe 4...

Balla nga asambleja e PS në Belsh: Hapja e listave tashmë është fakt, humbësit të heqin dorë

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste Taulant Balla ka marrë pjesë në mbledhjen e Asamblesë Socialiste të Belshit, në kuadër të takimeve organizative dhe...

“E akuzonte se ka 3-4 dashnore”, flet babai i të riut që tentoi vetëvrasjen në Fier

Lidhur me ngjarjen e djeshme ku Elton Meta ka kanosur me armë familjen e bashkëshortes së tij e më pas ka tentuar të vetëvritet...

Alarmante/ Rriten frikshëm shifrat e infektimeve në Francë

Shifrat në Francë vazhdojnë rritjen alarmante për shkak të koronavirusit. Vetëm në 24 orët e fundit janë regjistruar 13.498 raste të reja me Covid-19,...

U kap me armë në makinë, Fjolla Morina pranon autorësinë: Kisha harruar të ndërroja çantën

Këngëtarja Fjolla Morina, ka pranuar autorësinë e armës për të cilën u arrestua ditën e djeshme në doganën e Morinës në Kukës. Ajo ka...